Бог з нами після «чуми»: співробітниця Ізюмського музею врятувала від окупантів давнє Євангеліє

28.09.2022
Бог з нами після «чуми»: співробітниця Ізюмського музею врятувала від окупантів давнє Євангеліє

Працівники ДСНС України на Харківщині після російської окупації розчищають завали. (Фото з сайту dsns.gov.ua.)

Справжнє диво сталося у вщент зруйнованому рашистами Ізюмі.

 

Там днями знайшли уцілілий Новий Завіт, надрукований у далекому 1707 році.

 

Книга виготовлена у срібному з позолотою окладі й має статус напрестольного Євангелія.

 

Для таких видань характерне розкішне убрання, урочистість та унікальний друкарський стиль, який був започаткований ще у давні часи.


Ця знахідка є рідкісним експонатом Ізюмського краєзнавчого музею.

 

Зберегти її вдалося лише завдяки мужності співробітниці згаданого мистецького закладу Діні Листопад.

 

Вона буквально під нескінченними обстрілами, на свій страх і ризик, зайшла до приміщення й заховала духовну реліквію так, щоб її ніхто не знайшов.     


«І Євангеліє живе! — прокоментував ситуацію заступник Ізюмського міського голови Володимир Мацокін. — А ми думали, що його вкрали! Водночас будівля музею в поганому стані, є потрапляння у дах. Зараз працюємо над тим, щоб законсервувати його. Вся колекція уціліла, нічого не поцупили, хоча місто пограбоване дуже сильно».


За словами Володимира Мацокіна, нині експонати перебувають у сховищі музею, який узяли під цілодобову охорону військові.

 

До рашистської окупації тут експонувалися, зокрема, предмети Середньовіччя, Козацької доби, нумізматична колекція, етюди Сергія Васильківського та інших художників.


Після звільнення сюди приїздив міністр культури Олександр Ткаченко і озвучив сумну статистику. За його даними, внаслідок воєнних дій в Ізюмі були пошкоджені фактично всі заклади культури.

 

До цього переліку потрапила і будівля Реального училища, зведена у 1882 році, що є пам’яткою архітектури.


Загалом місто сьогодні нагадує суцільну руїну, оскільки тут виведено з ладу 90 відсотків усієї наявної інфраструктури. За тиждень комунальники обіцяють подати сюди світло, після чого надійде вода і запрацюють банки.

 

Наразі вдалося налагодити роботу «Нової пошти», а також очікується приїзд мобільних бригад Укрпошти для видачі пенсій. Медикаменти можна отримати у центральній міській лікарні безплатно, але за призначенням лікаря.


Найстрашніші ж події цими днями  відбувалися в Ізюмському лісі, де рятувальники проводили ексгумацію тіл у місцях масових поховань загиблих. Тут виявили чергову братську могилу, де поховано 447 осіб.  


«Тиждень безперервного копання і суцільний біль. Чоловіки, жінки, діти. Хрести, чорні пакети, номери, — так емоційно прокоментували свою роботу співробітники ДСНС. — Наш обов’язок — допомогти кожній жертві, яку вклала в цю братню могилу російська чума. Допомогти, щоб рідні могли поховати своїх близьких, а їхні душі нарешті знайшли спокій».


Це вже друге масштабне поховання, знайдене після деокупації Ізюма. Як «УМ» повідомляла, до першої братської могили, що була виявлена раніше, рашисти звезли 427 тіл місцевих жителів. Фактично всі вони мають ознаки насильницької смерті. Серед них — 202 жінки і п’ятеро дітей.