Край, який надихав своєю кухнею класиків: топ смачних рецептів із Полтавщини
Кожен регіон України має свої особливості, традиції, кулінарні спеціалітети, свої візерунки для вишиванок та кольори. >>
Оксана Білінська.
Жовто-помаранчеві кольори восени в тренді не тільки в природі, а й на столі.
Бо ж саме у цей період господині тішаться зібраним урожаєм яблук та гарбузів, а невгамовні кулінари вишукують усе нові гастрономічні смаколики серед мільйонів рецептів.
Тож і я, аби зробити родинне чаювання ще солодшим, заходилася пролистувати «апетитні» групи.
Світлини кулінарних витворів Оксани Білінської, на які я натрапила, були неначе зі зйомок реаліті-шоу «Майстер шеф».
Чого там тільки немає! Пироги, тістечка, десерти, дивовижні рулети — м’ясні й кремові, запечені овочі...
Це справа рук професіонального кухаря, подумала я, а може, й самого шеф-кухаря!
Та в ході розмови з моєю новою знайомою з’ясувалося, що Оксана Білінська — вчитель, викладає англійську мову в Буській гімназії ім. Є. Петрушевича при Львівському національному університеті ім. Івана Франка.
«Страву потрібно готувати з душею, а головне — відчувати її», — ділиться смачними секретами господиня.
У сфері кулінарії, зізнається Оксана Білінська, вона не так давно, як у педагогічній. Однак це не заважає їй тішити родину неймовірними ласощами.
При цьому кулінарка намагається не повторюватися. Господиня надає перевагу стравам і випічці з доступних продуктів та таким, які легко готувати.
Оскільки пані Оксана вільно володіє англійською мовою, жінка частенько переглядає іноземні кулінарні програми і адаптує рецепти під продукти, які неважко купити у нас.
«Я завжди рекомендую лише ті рецепти, які добре вдаються і перевірені мною», — каже кулінарка з Львівщини. Тож сьогодні й ми спробуємо приготувати ароматну випічку разом з Оксаною Білінською.
Нині яблучно-гарбузовий сезон у розпалі. Тож, аби досхочу насмакуватися, Оксана Білінська частенько балує своїх домочадців яскраво-помаранчевою випічкою.
«Цей кекс надзвичайно запашний, вологий, ніжний та смачний. А насичений смак шоколаду та цитрусових — найкраще поєднання у випічці. Саме він відмінно підійде і для святкового столу, і для домашнього застілля», — запевняє кулінарка.
Щоб приготувати цей ніжний кекс, необхідно взяти дві посудини — одну для шоколадного тіста, іншу — для гарбузового.
Спочатку приготуємо гарбузове тісто: візьміть яйце, всипте 70 грамів цукру й збийте усе міксером до пишної білої піни. Заздалегідь запечіть гарбуз, потовчіть на пюре та 100 грамів додайте до яєчної маси. Влийте 60 грамів рослинної олії. Не забудьте про ваніль.
А для того, щоб відчути цитрусові нотки, натріть цедру з половини апельсина і все ретельно перемішайте. З’єднайте 120 грамів борошна з неповною чайною ложкою розпушувача і двома етапами висипте в основну масу. Тісто має бути густуватим. Але не переборщіть із борошном, інакше втратиться повітряність.
Шоколадно-гарбузовий кекс.
В іншій посудині аналогічно готуємо шоколадне тісто: збиваємо яйце з 70 грамами цукру до білої маси. Додаємо 60 грамів олії та 100 грамів гарбузового пюре.
120 грамів борошна змішуємо з 20 грамами какао та неповною чайною ложкою розпушувача і поступово у два етапи висипаємо до основної маси.
Форму змастіть м’яким маслом (якщо силіконова, — не потрібно) і викладайте тісто в шаховому порядку.
Кекс випікаємо при температурі 180 градусів приблизно 45-50 хвилин. Усе залежить від вашої духовки. Готовність перевіряйте дерев’яною шпажкою. Та з форми одразу не виймайте, дайте випічці охолонути. Зверху щедро посипте цукровою пудрою. А далі — насолоджуємось!
«А як вам поєднання гарбуза і сиру? — інтригує пані Оксана, — Утім, якби я вам не сказала, що отут є гарбуз, ви б нізащо не здогадалися, бо там стільки всякої всячини... Спробуйте й самі спекти, вам сподобається і ви точно не пожалкуєте», — заохочує господиня.
Тож відкриваю записник, де старим «бабусиним» способом — ручкою — написаний рецепт від Оксани Білінської.
260 грамів борошна, 80 грамів цукру або пудри, чайну ложку розпушувача, трішки ваніліну та дрібку солі змішуємо. На крупній тертушці натираємо 180 грамів вершкового масла і перетираємо «в крихту» з сухими інгредієнтами.
Додаємо яйце, 50 грамів сметани та замішуємо м’яке тісто. Потім замотуємо його в плівку та ставимо в холодильник на 30 хвилин.
Гарбузовий пиріг із сиром.
Допоки тісто охолоджуватиметься, зробимо одну з начинок: гарбуз ріжемо на невеликі кубики і ставимо варитися. Коли овоч розм’якне, подавіть його на пюреподібну масу.
Далі відміряйте 500 грамів гарбузового пюре, додайте 2 яйця, 80 грамів цукру, чайну ложку ванільного цукру, 2 чайні ложки кориці, 1/4 чайної ложки меленого імбиру, 1/4 чайної ложки меленого мускатного горіха, цедру 1 апельсина, дрібку солі та 15 грамів кукурудзяного крохмалю і все перемішайте. Після цього влийте 150 грамів вершків (33%) та накрийте плівкою.
Наступна начинка — сирна. Візьміть 300 грамів жирного сиру і розчавіть виделкою з 2 столовими ложками цукру. Втім, це на ваш смак, скільки його необхідно всипати.
Якщо залишаться грудочки — не страшно.
Вийміть тісто з холодильника, розкачайте його та покладіть у форму, поколіть виделкою та зробіть бортики. Зверху покладіть пергамент і насипте «вантаж» — рис чи горох, — що є, та поставте випікатися у розігріту до 180 градусів духовку на 20-25 хвилин. Опісля «вантаж» знімаємо та викладаємо спочатку сирну начинку, потім гарбузову. Посипаємо мигдальними пелюстками і випікаємо ще 40-45 хв.
З форми одразу не діставайте, радить кулінарка, дайте пирогу охолонути.
«Ці гарбузово-яблучні оладки з родзинками смакуватимуть усім, — запевняє Оксана Білінська, — вони такі ніжні, ароматні і надзвичайно смачні! А щоб не витрачати час, тісто можна навіть звечора приготувати, і на сніданок матимете рум’яненькі оладки».
3 яйця збийте вінчиком із 50 грамами цукру, додайте 100 грамів густої жирної сметани і знову збийте. Візьміть 3-4 середні яблука, натріть їх на крупній тертушці, трішки відтисніть сік.
Таку ж кількість натріть гарбуза, додайте родзинки, змішайте все разом та всипте у яєчну суміш. Трішки всипте муки, приблизно 150 грамів, дрібку солі, 1 чайну ложку розпушувача та спеції на вибір: кориця, кардамон, імбир. Можна всього потроху. Ретельно перемішайте, накрийте масу плівкою і поставте в холодильник на пару годин.
Смажте на невеликому вогні і подавайте зі сметаною або варенням.
«А яка ж осінь без усіма улюбленої яблучної шарлотки? — жартує кулінарка. — Моя родина дуже полюбляє цей запашний смаколик, бо ж випічка за цим рецептом виходить завжди вдалою».
4-5 яєць збийте зі 150 грамами цукру та ваніліном до пухкої білої піни. Якщо ви не полінуєтеся й відділите жовтки від білків і зіб’єте все окремо, яєчна маса стане повітряною, як хмаринка.
Просійте 250 грамів борошна, додайте 10 грамів розпушувача і акуратно всипте в яйця, легенько перемішуючи лопаткою знизу вгору.
Влийте 70 грамів олії, 100 грамів гарячого молока і знову акуратно перемішайте, намагаючись зберегти пухкість маси. Не хвилюйтеся, якщо вона трохи осяде, тісто все одно залишиться повітряним.
Шарлотка з яблуками.
Яблук багато не буває. Тож беріть їх побільше та нарізайте тоненькими скибочками, кубиками, смужечками, то уже як вам подобається, додайте 2 столові ложки цукру та пів столової ложки кориці.
Форму застеліть пергаментом, дно і боки гарно змастіть олією та висипте фруктову начинку. Вилийте тісто, а зверху викладіть тоненько нарізані скибочки яблук по колу, утворюючи малюнок квіточки. І гайда випікати!
Духову шафу розігрійте до 180 градусів і поставте туди шарлотку на 45-50 хвилин. Дочекайтеся, поки схолоне, і кличте родину до столу.
«Він справді дуже смачний, ароматний, ніжний і ду-у-уже легкий у приготуванні, тому якісь особливі кулінарні навички вам не знадобляться, — каже Оксана Білінська, — та і часу на випікання ви витратите небагато. За годину — він уже на столі, а з’їдається ще швидше».
Отже, в невелику посудину вилийте 150 грамів розтопленого масла та всипте 200 грамів цукру (якщо не любите солодкого — менше) і ретельно розмішайте все вінчиком.
Додайте сік одного лимона, 60 мл молока та 3 яйця і знову все перемішайте. Тепер займіться сухими інгредієнтами: 250 г просіяного борошна, 6 г розпушувача та чайну ложку кориці змішайте та поступово всипте до основної маси.
Яблучно-лимонний пиріг.
Поки чаклуєте над тістом, ввімкніть духовку — вона має розігрітися до 180 градусів. Форму для випічки вистеліть пергаментом і поставте пиріг у духову шафку на 30 хвилин.
Не гаючи часу, готуємо сирну начинку: 3 яйця збиваємо з 50 г цукру (можна взяти більше), додайте 200 г м’якого сиру (можна маскарпоне), 200 г жирної сметани та 20 г крохмалю.
Усе добре вимішайте і вилийте цю начинку зверху на пиріг. Але не лякайтеся, якщо середина може бути сирувата, вона випечеться. Зверху викладаємо карамелізовані яблука.
Їх приготувати простіше простого: наріжте дрібними кубиками кілька яблук, бажано кислих, додайте 60 грамів цукру і тушіть на сковорідці, допоки вони не стануть, як у карамелі.
Тепер зменшуємо температуру до 150-160 градусів і випікаємо ще 30 хвилин. Але все залежить від вашої духовки: якщо сирна маса ще не готова, випікайте далі.
Смачного!
Кожен регіон України має свої особливості, традиції, кулінарні спеціалітети, свої візерунки для вишиванок та кольори. >>
«Ходить гарбуз по городу, питається свого роду...» — цей вірш знайомий кожному українцю змалечку, більшість вважає його народним, інші приписують його авторство Олені Пчілці — матері нашої славної Лесі Українки, а насправді його написав царський генерал Володимир Александров. >>
Нещодавнє велелюдне святкування єврейського Нового року Рош га-Шана в Умані нагадало всім нам, що Україна — багатонаціональна країна, >>
Пряну сливу я готую давно — її рецепт мені розказала одна їмость ще у 80-х, коли з консервації у магазинах були лише зелені помідори, огірки-калоші (за розміром і смаком) та кабачки кружальцями. >>
Торгові мережі сьогодні можуть задовольнити будь-який вибагливий смак, але не кожен гаманець, адже ціни стрибають наввипередки. >>
Словосполучення «галицькі пляцки» стало вже мемом, брендом, міфом, а взагалі-то просто надзвичайно смачним, вигадливим, креативним, красивим десертом, яким залюбки ласують і вдома, і в гостині, і в кав’ярнях, і в мережевих крамничках. >>