І імунітет — в порядку: яким має бути правильне харчування

06.07.2021

Легка вечеря — добрий сон

Імунітет — наш захист і надійний помічник у боротьбі з недугами. Він потрібен нам не лише в сезон застуд та посиленої атаки вірусних інфекцій. Це наш щоденний щит.

 

Якщо він міцний — організм швидко реагує на негативні чинники довкілля та збудники недуг, захищаючись від хвороб.

 

Тому турбуватися про імунітет необхідно щодня, а не тоді, коли хвороба застукає нас зненацька.


Один зi способів правильно поповнювати резерв захисних сил організму — повноцінне харчування.

 

Дієтологи нагадують: харчуватися слід регулярно, не пропускати трьох основних прийомів їжі — сніданку, обіду, вечері. А між основними прийомами їжі радять влаштовувати невеликі перекуси.

 

Фітотерапевт і дієтолог Борис Скачко вважає, що наповненість і калорійність страв повинні регулюватися часом дня.

 

«Що ближче до сну, тим легше і швидше має засвоюватися їжа. Тому вечеря, яка допомагає зміцнювати імунітет, повинна включати такі страви, як пісний борщ, овочевий суп, молочна каша, овочеве рагу, вінегрет, кисломолочні продукти. Легка вечеря швидко засвоїться і сприятиме відновленню сил організму під час сну вночі та забезпечить хороший апетит вранці», — переконаний фахівець.


На сніданок добре з’їсти порцію білого м’яса (риби чи птиці, до 150 грамів). Така їжа не лише активізує обмін речовин на найближчі три-чотири години після трапези, а й забезпечить амінокислотами м’язи та імунну систему.

 

За словами дієтолога, тільки повноцінне харчування з достатньою кількістю білків у раціоні сприяє виробленню інтерферону та антитіл, які незамінні для захисту організму від вірусів та інших неприємностей.

Додайте руху й трохи перцю

Те, що вітаміни зміцнюють організм, відомо давно. Лікарі називають найбільш незамінними серед них вітаміни D, А, С і вітаміни групи В.


«Вітамін D не лише попереджає остеопороз, а й активізує імунітет, — наголошує пан Скачко. — Тому в раціоні часто мають бути жирна морська риба та печінка. Не забувайте додавати в раціон яйця, сало, масло, сметану. І постарайтеся зменшити вживання кави та чаю. Адже кофеїн порушує активізацію вітаміну D в організмі. Аби отримати вітамін у достатній кількості, регулярно гуляйте на свіжому повітрі. У сонячну погоду не забувайте підставляти обличчя під сонячні промені. Але не зловживайте засмагою».


Важливо регулярно вживати яйця, натуральні молочні продукти, які містять вітамін А. Цей вітамін знайдете також у моркві, буряку, гарбузі, солодкому перці.


«Вітамін А доставляє білок під назвою «секретний імуноглобулін А» на всі слизові оболонки організму. Основна його місія — зниження активності тих мікробів та вірусів, які потрапили в організм. Це перший ешелон захисту імунної системи. Таким чином організм ставить щит бактеріальній та вірусній інфекції, щоб не дати їй розвинутися в хворобу, — наголошує дієтолог.

 

— Крім того, вітамін А покращує зір і допомагає уникнути катаракти, попереджає розвиток атеросклерозу судин, дозволяє зберегти високий рівень фізичної активності. Не забувайте, що рух — один зi шляхів зміцнення імунітету».

Овочі варити — вітаміни губити

Вітамін С — справжній вартовий імунної системи. Його основне джерело — плоди шипшини та червоної горобини, капуста, цитрусові (лимони, апельсини, мандарини, грейпфрути).


Вітаміни групи В необхідні для відновлення сил та підвищення працездатності. Почерпнути їх можна з овочів, якщо їх правильно приготувати.

 

«Оптимальна термічна обробка овочів активує рослинну клітковину, яка є живильним середовищем для корисної мікрофлори кишечнику і здатна виробляти до 50 відсотків добової потреби вітамінів групи В. До того ж самі овочі містять у достатній кількості вітаміни групи В. Водночас городина є джерелом великої кількості інших корисних вітамінів та мікроелементів», — стверджує фахівець.


Одним із найважливіших мікроелементів для імунної системи дієтолог називає йод. Його основним джерелом, як відомо, є морепродукти. А також йодована сіль. Регулярні прогулянки на свіжому повітрі також дуже важливі для засвоєння йоду.


Дієтолог радить не забувати про яблука, соняшникове та гарбузове насіння, червоне м’ясо. Ці продукти є багатим джерелом заліза. І додавайте до страв часник і зелену цибулю. Вони містять фолієву кислоту, яке незамінна для здорового функціонування організму.