Бетховен у вишиванці, класична музика і юні таланти: чим вражає цьогорічний Харків Музик Фест

11.06.2021
Бетховен у вишиванці, класична музика і юні таланти: чим вражає цьогорічний Харків Музик Фест

Національний симфонічний оркестр України має понад столітню історію.

Креативно й цікаво продовжує знайомити з класичною музикою фестиваль з уже помітною історією на всеукраїнській мапі культурних подій і навіть міжнародній — Харків Музик Фест.

 

Команда сміливо вдягає на одного з найвідоміших і найвиконуваніших композиторів Людвіга ван Бетховена вишиванку, розповідаючи про його друга і мецената Андрія Розумовського — сина останнього гетьмана України, дипломата, акцентуючи, що саме йому присвячена всіма знана П’ята симфонія.


Уже традиційно в період проведення цього музичного фестивалю — а нинішнього року його переривав жорсткий карантин, утім це значно краще, аніж загалом без цієї багатоденної події через пандемію коронавірусу в 2020-му, — Харків прикрашають розмальовані піаніно.

 

Утім найголовніше в багатоплановій програмі для всіх, від малюків з першого року життя до найповажніших за віком, — концерти, вже зіграні і дещиця тих, які ще є можливість почути.


Скажімо, на два концерти «Музичні QR-коди Харкова» кожен бажаючий міг потрапити безкоштовно за попередньою­ реєстрацією. У Будинку вчених відіграли присвяту Сергію Борткевичу, який народився у Харкові в родині відомого мецената Едуарда Борткевича.

 

До речі, будинок, де сім’я проживала у 1880-х, зберігся до сьогодні, розташований за адресою: вул. Сумська, 28. Після приходу до влади більшовиків композитор був змушений виїхати з Харкова, маючи при собі лише валізу з нотами та 20 доларів.

 

Чверть століття прожив у Відні, де написав більшість своїх творів. Сергій Борткевич спеціально для австрійського піаніста Пауля Віттґенштайна, який втратив праву руку під час Першої світової війни, написав два твори для виконання лише лівою рукою.

 

Від Австрійського олімпійського комітету отримав першу премію за твір «Олімпійське скерцо», присвячений Літнім олімпійським іграм 1948-го в Лондоні.


15-річна піаністка Христина Михайличенко мала багато концертів у США та Європі.


Справжня національна збірна юних талантів iз Харкова, Києва, Львова, Одеси та Дніпра виступить на одній сцені у складі унікального Дитячого фестивального оркестру 11 червня.

 

Так, 15-річна солістка концерту Христина Михайличенко (фортепіано) мала вже багато концертів у США та Європі й тричі входила в топ 10 дітей, за версією WoMo, — найяскравіших підлітків року, досягнення яких отримали визнання.


У першому відділені музика віденських класиків — знаменитий 23-й концерт для фортепіано з оркестром Моцарта та увертюра «Коріолан» Бетховена.

 

У другому відділенні прозвучить музика романтиків — Сергія Борткевича, чиє життя було пов’язане і з Харковом, і з Віднем, та «Три слов’янські танці» чеха Антоніна Дворжака.


Диригуватиме Віталій Алексейонок (Німеччина). Фестиваль уже повідомив, що головний диригент і музичний керівник Abaco Orchestra Мюнхенського університету стане арт-директором KharkivMusicFest на наступний 2022 рік.

 

Віталій народився в Білорусі, навчався в Музичному університеті імені Франца Ліста у Веймарі, останнім часом живе та працює в Німеччині. Лауреат конкурсу MDR Conducting Competition 2018 диригував такими колективами, як оркестр Лейпцизького радіо, Веймарська державна капела, Струнний оркестр Люцернського фестивалю, філармонійні оркестри міст Карлові Вари, Єна, Гота.


Завершальною концертною нотою цьогорічного фестивалю стане один з наймасштабніших та найнасиченіших за глибиною та експресивністю творів — «Ода до радості» 17 червня. На одній сцені виступатимуть два легендарні музичні колективи України, близько 150 музикантів, добре знані у світі — Національний симфонічний оркестр України і Національна капела «Думка».


П’яту симфонію Бетховен присвятив Розумовському.


Національний симфонічний оркестр України було засновано в 1918 році. Свого часу з оркестром виступали знамениті диригенти й солісти, такі як Євген Мравінський, Леопольд Стоковський, Мстислав Ростропович, Монсеррат Кабальє, Хосе Каррерас, Пласідо Домінго та інші.

 

Протягом останніх років колектив записав більше 100 компакт-дисків. Диск із записом Валентина Сильвестрова «Реквієм для Лариси» і диск із записом скрипкового концерту Ернеста Блоха стали номінантами премії Grammy у 2004 та 2009 роках.


За роки незалежності України оркестр успішно гастролював в Австралії, Австрії, Бельгії, Великій Британії, Данії, Іспанії, Італії, Канаді, Китаї, Кореї, Нідерландах, Німеччині, Об’єднаних Арабських Еміратах, Омані, Польщі, Португалії, Словаччині, Сполучених Штатах Америки, Франції, Чехії, Швейцарії, Японії та інших країнах. Художній керівник і головний диригент оркестру — Володимир Сіренко.


Напередодні цього концерту планують на майдані Конституції влаштувати музичний атракціон, де кожен бажаючий міг би спробувати себе у ролі диригента справжнього оркестру. Його мали провести раніше, проте погодні умови не сприяли музикуванню просто неба.


Незмінний символ Харків Музик Фесту — розмальовані піаніно.