Було 73%, стало 13%: рейтинг президента Зеленського пішов у круте піке

29.01.2021
Було 73%, стало 13%: рейтинг президента Зеленського пішов у круте піке

Володимир Зеленський та його «слуги» втрачають величезний кредит довіри, який їм дав народ на виборах. (Фото Офісу президента)

Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) оприлюднив дані свіжого всеукраїнського опитування громадської думки, що було проведене 22 січня.

 

Як свідчать його результати, «брюки» президента Зеленського, тобто його політичний рейтинг у 73%, вже давно перетворилися на куценькі «елегантні шорти».

 

І якби вибори відбувалися зараз, то за нього проголосували б лише 13,4 відсотка всіх опитаних. Серед тих, хто визначився з вибором, ця цифра трохи більша — 19,8%.


На другому місці рейтингу — Петро Порошенко, якого підтримали б 10,6% серед усіх респондентів і 15,7% серед тих, хто визначився з вибором. З більшим відривом від двійки лідерів ідуть Юлія Тимошенко (8% і 11,8%, відповідно), Юрій Бойко (7,4% і 11%), Ігор Смешко (6% і 8,9%) та Віктор Медведчук (5% і 7,5%).


А от у електоральних настроях населення щодо виборів до Верховної Ради несподівано на перше місце вирвалася «Опозиційна платформа — За життя!».

 

Якби вибори до парламенту відбувалися в другій половині січня, то за неї віддали б голоси 15,7% серед усіх респондентів і 20,7% серед тих, хто визначився з вибором. На другому місці — «ЄС», яку підтримують 11,6% серед усіх респондентів і 15,3% серед тих, хто визначився з вибором.

 

Третє місце ділять «Батьківщина» (відповідно, 9,5% і 12,6%) та «Слуга народу» (8,5% і 11,2%). Також 5-відсотковий бар’єр подолала б «Сила і честь» (6,3% і 8,3%) та, ймовірно, «Голос» (4,2% і 5,6%) і «Українська стратегія Гройсмана» (4% і 5,3%).


Січень, коли українці просиділи два тижні на карантині та отримали шокуючі платіжки, безперечно вдарив по президентському рейтингу. Окреме невдоволення російськомовної частини населення викликало і набуття чинності з 16 січня норми статті 30 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

 

І хоча закон було ухвалено ще «за Порошенка», дражливе мовне питання зрикошетило по нинішній владі, хаотична діяльність якої викликає багато питань. На цьому тлі й підросли рейтинги проросійського сегменту партій і політиків.

 

Наприклад, кум Путіна Віктор Медведчук, згідно з результатами опитування, має на Донбасі аж 20,2 відсотка симпатій виборців (і 32,7% серед тих, хто визначився), випередивши навіть Юрія Бойка, в якого лише 11,5% і 18,5%, відповідно.


Проте політичний експерт Дмитро Снєгирьов радить не робити з того трагедії. Оскільки це базовий регіон для рейтингу проросійських партій і його показники «розчиняться» у загальноукраїнських цифрах.

 

«Як луганчанин можу сказати, що це передбачуваний момент і мене він зовсім не здивував, — каже пан Дмитро.

 

— Якщо на момент приходу до влади Зеленському вдалося мобілізувати цей електорат, то невиконання обіцянок щодо припинення вогню, ухвала закону про землю, мовна новація — власне, все те, на чому спекулюють політичні опоненти з ОПЗЖ, і дало відтік певної частини виборців. Та й узагалі, ніяких висновків із 2014 року не було зроблено, й ті регіони фактично віддали на поталу ОПЗЖ і всім тим силам, які називаються проросійськими».


Причини стрімкого втрачання президентом та його «слугами» того величезного кредиту довіри, який їм дав народ на виборах, експерту також очевидні. Це, в першу чергу, відсутність чіткої кадрової політики та стратегії економічного розвитку держави.

 

«Кадрове питання з незрозумілими перестановками в уряді, скандальними призначення протягом усієї каденції Зеленського, а також відсутність економічної стратегії та розуміння розвитку держави очікувано призвело до падіння рейтингу, — каже Дмитро Снєгирьов.

 

— Навіть місія МВФ констатувала, що в країні, на жаль, немає чіткого плану економічного розвитку. Це фактично вирок, зроблений міжнародною фінансовою інституцією, від якої великою мірою залежить функціонування української держави.

 

Бо наразі маємо досить велику діру в бюджеті й без зовнішніх запозичень навряд чи впораємось самотужки. Ті кроки, які робить президент, на жаль, мають винятково популістський характер. Наприклад, коли фактично в ручному режимі було запроваджено зниження тарифів на газ. Хоча тут варто зазначити, що говорити про зниження тарифів якраз і не варто.

 

Бо «Нафтогаз України» контролює лише приблизно 7% ринку кінцевих споживачів газу. Після лютого ми стикнемося з тим, що газові монополісти (а це приблизно 20 компаній, пов’язаних із Фірташем) будуть диктувати свої кабальні умови. Все це виглядає досить дивно на тлі зобов’язань щодо зменшення ціни на газ і попередніх заяв, що в нас достатньо блакитного палива в газових сховищах, які були ще влітку закачані за дешевими цінами».


Водночас, наголошує експерт, стрімкого зростання рейтингу опозиційних сил на тлі президентського падіння також не відбулося. А лідерство на політичному п’єдесталі ОПЗЖ — явище тимчасове. Згодом ми побачимо зовсім інші цифри.