Серце в лещатах: чим небезпечна стенокардія та як від неї вберегтися

24.11.2020
Серце в лещатах: чим небезпечна стенокардія та як від неї вберегтися

Раптовий біль у серці, який виникає при фізичному навантаженні, сигналізує про небезпеку. (Фото з сайта health.24tv.ua)

Пусковим механізмом стають стреси

«Болить серце» — зовсім не банальні відчуття. Якщо такий біль регулярно з’являється під час фізичного навантаження (ходьби чи бігу), а після зупинки і перепочинку минає, — це може бути сигналом про небезпеку. 

 

Подібні «напливи» болю в грудях можуть свідчити про стенокардію. Цю підступну недугу в народі охрестили «грудною жабою». І якщо ви завважили в себе подібні симптоми — краще не відкладати візиту до кардіолога.
    

Зазвичай стенокардія — не окремий діагноз, а прояв іншого захворювання, кажуть лікарі. Її називають ішемічною недугою серця.

 

«Хворобу викликає дисбаланс між киснем і поживними речовинами, що їх споживає міокард, та їх доставкою по коронарних артеріях, — розповідає столичний кардіолог Олександр Марченко. — Коли серце потребує більше енергії, а надходить її недостатньо, серцевий м’яз зазнає кисневого голодування і виснажується».
    

Основний фактор ризику, який провокує ішемію, — шкідливі звички. Паління, зловживання жирною їжею з великим вмістом холестерину, надмірне захоплення алкоголем, гіподинамія (малорухливий спосіб життя) — це небезпечні рифи для здоров’я серця.

 

Пусковим механізмом недуги часто стають стреси. Атеросклероз, цукровий діабет, ожиріння і зайва вага — це ті міни сповільненої дії, які впевнено стискають серце в лещатах ішемічної недуги.

 

Небезпека розвитку стенокардії зростає з віком, тому регулярні профілактичні огляди в кардіолога не завадять, навіть якщо здається, що ви «абсолютно здорові». Статистично «грудна жаба» більше полює на чоловіків — жінки рідше потрапляють у сіті недуги.


«Грудна жаба» — це не жарт

Стенокардія, наголошує лікар, небезпечна тим, що відкриває прямий шлях до інфаркту. Саме «грудна жаба» найчастіше є першим тривожним дзвіночком про те, що є ризик інфаркту. Змінюйте спосіб життя, доки шкідливі звички не змінили вашого життя.
    

— Найчастіше стенокардія пов’язана з рухом і фізичними навантаженнями, — зауважує Олександр Марченко. — Скажімо, коли ви піднімаєтесь сходами, несете якийсь вантаж. Вона може також попереджувати про передінфарктний стан. У такому разі необхідна негайна госпіталізація, адже якщо хворому вчасно не надати необхідної медикаментозної підтримки, все може завершитися інфарктом.
    

Напад стенокардії проявляє себе пекучими, колючими болями в серці. Таке враження, що в грудях тисне лещатами. Біль може віддавати в ліве плече, лопатку. Біль, який виникає під час фізичного навантаження чи руху, змушує зупинитися. Може тривати 3-5 хвилин і стихає, коли людина не рухається. Якщо ж «лещата» не відпускають 15-20 хвилин, це свідчить про імовірну загрозу інфаркту. Він може статися і тоді, коли попри різкий біль у серці людина не зупиниться і рухається далі.
    

Що робити при раптових нападах «грудної жаби»? Щойно відчули різкий біль — покладіть під язик таблетку нітрогліцерину. Ці ліки розширюють вінцеві судини, відтак до серця надходить більше крові та кисню, біль минає.

 

Якщо цей біль виникає не вперше — обговоріть із лікарем дозу ліків, необхідних у вашому випадку. Залежно від класу стенокардії лікар призначить терапію. Вона може включати препарати, що розріджують кров, знижують рівень холестерину, усувають напади стенокардії. Якщо медикаментозне лікування не допомагає, лікар може порадити хірургічний метод вирішення проблеми.

ДО РЕЧІ

Профілактика ішемічної хвороби серця — усунення факторів ризику. Якщо маєте справу з гіподинамією — більше рухайтесь, якщо потерпаєте від шкідливих звичок — намагайтеся від них відмовитися. Регулярно перевіряйте рівень холестерину — в разі необхідності регулюйте вміст ліпідів у крові з допомогою спеціальних препаратів, які порекомендує лікар.