Великі Копані: оптовий овочевий ринок закрили через антисанітарію

17.04.2020
Великі Копані: оптовий овочевий ринок закрили через антисанітарію

Жорсткі санкції у Великих Копанях обернулися непоправними збитками для селян, а тони редиски їдять свині.

Терикони гнилої першої зелені, капусти та редиски «прикрасили» Херсонську область після того, як комісія з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації через коронавірус заборонила роботу оптового овочевого ринку в селі Великі Копані. Його прикрили через антисанітарію та наявність грубих порушень, що могли спричинити спалах небезпечної хвороби COVID-19 не лише у межах Херсонщини, а й по всіх регіонах України. Але непродумано жорсткі санкції обернулися непоправними збитками для селян.
 
"Дві тонни нерозпроданої редиски довелося звалити до траншеї та засипати зверху землею, — скаржиться фермер Роман Лобанов. — Продавати овочі та зелень через соціальні мережі нереально. Бо розсилати у посилках по 2-3 кілограми — собі на збиток, а закуповувати ранні овочі тоннами прості люди точно не зацікавлені".
 
Раніше на чотирьох гектарах площі стратегічно важливої торгової «точки» Херсонської області закуповували ранні овочі та фрукти практично всі супермаркети України. А відтепер тут виросли гігантські гори з гнилої городини.
 
"Ми щодня проводили дезінфекцію всієї території, роздавали людям маски та антисептики, у чому причина закриття , я просто не розумію, — обурюється діями контролерів власник ринку «Нежданий» Федір Негой. — Нам попередньо пообіцяли відкрити ринок із 15 квітня, але кожен день простою для селян — це збитки на десятки тисяч гривень".
 
Закриття одного з найбільших оптових ринків України обернулося соціальною напругою для тисяч реалізаторів, покупців та місцевих фермерів, які працюють на ринку. У розпачі селяни шикуються уздовж трас міжнародного значення та намагаються продати за безцінь автомобілістам те, що раніше охоче забирали за доброю ціною великі супермаркети з усієї країни.
 
Але більша частина врожаю 2020 усе ж таки відправляється на смітник, а жителі родючих земель Херсонської області змушені щодня рахувати збитки.
 
 
"Селяни влізли у борги та кредити, а тепер просто розоряються через карантин, — каже фермер із села Малі Копані Юрій Бєляєв. — Коли відкриється ринок — невідомо, але багато місцевих жителів уже збанкрутували, адже термін зберігання першої зелені та молодих овочів дуже короткий...".
 
Контролюючі органи мотивують рішення порушеннями карантину, зокрема: недотриманням дистанції між торговими точками, браком захисних масок у продавців та покупців, відсутністю рукавичок та окулярів. Повідомили, що на оптовому ринку незаконно працювали кафе, при цьому дезінфекція усієї території ринку не проводилася, засоби для гігієни рук були відсутні, контроль за рухом транспорту та температурний контроль не проводили.
 
Заступник голови Херсонської ОДА Вадим Чабан повідомив, що обласна влада розуміє серйозність ситуації та зацікавлена відновити роботу ринку «Нежданий» найближчими днями.
А ось фермери та аграрії чесно попереджають: у наступному році овочів та фруктів українці отримають значно менше, адже через теперішнє псування ранніх овочів та зелені багатьом просто ні за що буде купувати насіння та вирощувати новий урожай. 
 
Як повідомляла "УМ", представники ринку в Нових Копанях намагаються відновити його роботу завдяки петиції на сайті президента Зеленського.