Зійшлися зірки: чим вражатиме Національна опера України у березені

06.03.2020
Зійшлися зірки: чим вражатиме Національна опера України у березені

Балет «Лілея». (Фото надане Національною оперою України.)

Нагадаємо, що Національний академічний театр опери та балету України у Києві носить ім’я Тараса Григоровича Шевченка, чиї дати припадають на березневі дні.
 
 
Тому саме першого весняного місяця в ошатне приміщення, яке для глядачів показує 152-й сезон, варто іти дивитися балет «Лілея» на музику Костянтина Данькевича, поставлений за мотивами балади визначного філософа й письменника. 
 
 
А загалом у березні — повінь показів за участі зірок першої величини оперного і балетного мистецтва.
 
Згадуватимуть ювілей легендарних сестер Олени та Ганни Потапових, які балетним талантом підкорювали Сталіна, Брежнєва і Хрущова, а найголовніше — визнані на міжнародному рівні. Покажуть постановку «Ромео і Джульєтта», присвячену пам’яті Анатолія Шекери, нагородженого за цей балет Золотою медаллю ЮНЕСКО.
 
«Лілея» 
(10 березня)
 
До Шевченківських днів Національна опера України приурочила балет на музику Костянтина Данькевича, поставлений за мотивами балади Тараса Шевченка.
 
«Лілея» — це зворушлива і ніжна історія любові, чарівна музика, завдяки якій постановку називають ще й «балетом-піснею».
 
Лібрето Валерія Ковтуна за сценарним планом Всеволода Чаговця. Хореографія Валерія Ковтуна. Музична композиція Олексія Баклана за творами Костянтина Данькевича.
 
«Дон Карлос»
(13 березня)
 
У рамках проєкту «Українські оперні зірки в світі» в гості до столичної публіки завітає примадонна Національної опери України Людмила Монастирська і один із кращих басів сучасності Євген Орлов.
 
Вони виконають головні партії в одній із наймасштабніших постановок київського театру — опері «Дон Карлос» Дж.Верді: володарка рідкісного за красою і силою лірико-драматичного сопрано Монастирська — партію Єлизавети Валуа, Орлов — короля Філіпа II.
 
Опера «Дон Карлос» вимагає загалом потужного складу виконавців. І цього разу в головних партіях провідні солісти Національної опери: Андрій Романенко — Дон Карлос, Олександр Мельничук — Родріго, маркіз ді Поза. Чудова Алла Позняк у ролі принцеси Еболі немов змагатиметься з Людмилою Монастирською на сцені. А наш прославлений метр Тарас Штонда виконає партію Великого інквізитора. 
 
«Євгеній Онєгін»
(15 березня)
 
У березні глядачі Національної опери знову почують тенора, який рік тому викликав настільки бурхливі овації залу, що змушений був повторити на біс арію Неморіно з опери Г. Доніцетті «Любовний напій» (Una furtiva lagrima). Ситуація абсолютно неможлива під час вистави. І ось соліст Гамбурзької опери Олексій Пальчиков знову на київській сцені! Цього разу він виконає партію Ленського в опері «Євгеній Онєгін» Петра Чайковського. 
 
Нагадаємо, колишній киянин у 2015 році увійшов до фінальної п’ятірки кращих молодих співаків світу Міжнародного конкурсу BBC Singer of the World. На сцені Національної опери він виступить у рамках проєкту «Українські оперні зірки в світі». Крім нього, головні партії в опері виконають солісти театру: Ігор Євдокименко (Онєгін), Тетяна Ганіна (Тетяна), Ірина Петрова (Ольга), Сергій Магера (Князь Гремін) та ін.
 
«Дон Кіхот»
(24 березня)
 
До ювілею легендарних сестер Олени та Ганни Потапових Національна опера України дає балет «Дон Кіхот» (Л. Мінкус). На їхню честь назвали конкурс в Японії, а партії у виконанні Олени, Ганни і Варвари досі ставлять у приклад молодим балеринам. Вони на трьох провели двісті років на сцені і станцювали сто партій. Танцювали для Сталіна, Брежнєва і Хрущова. Їм аплодували глядачі Франції, Німеччини, США, Данії, Ісландії, Канади.
 
На честь ювілею сестер Потапових Національна опера підготувала унікальний спектакль — у балеті «Дон Кіхот» танцюватимуть один за одним кілька складів виконавців. Так, у партії Кітрі на сцену вийдуть Катерина Кухар, Тетяна Льозова, Наталія Мацак, Юлія Москаленко, Ганна Муромцева, Аюмі Маєзава, а в партії Базиля — Олександр Стоянов, Микита Сухоруков, Андрій Гавришків, Сергій Кривоконь, Олександр Скулкін, Ярослав Ткачук. Також прихильники побачать Олену Філіп’єву, Христину Шишпор, Станіслава Ольшанського та інших. Не пропустіть можливість побачити в один вечір на одній сцені сузір’я кращих танцівників.
 
«Богема» 
(27 березня)
 
Найяскравіша прем’єра цього театрального сезону. Опера Пуччіні «Богема» входить до так званої «великої трійки» найпопулярніших у світі опер — поряд із «Травіатою» і «Кармен». На київській сцені «Богему» ставили і оновлювали неодноразово, починаючи з 1904 року. 
 
Нинішню постановку здійснив уже добре відомий столичним театралам за іншими виставами італійський режисер Італо Нунціата. Він прокрутив колесо історії і поселив персонажів «Богеми» в Парижі 1950-х, що дало можливість дещо модернізувати сюжет. 
 
Виконавський склад: улюбленець київської публіки Валентин Дитюк (Рудольф), вперше в цій ролі на київській сцені Ксенія Бахрітдінова-Кравчук (Мімі), а також Тамара Калінкіна (Мюзетта), Ігор Євдокименко (Марсель), Геннадій Ващенко (Шонар), Сергій Ковнір (Коллен), Богдан Тарас (Бенуа), Дмитро Агеєв (Альціндор). 
 
«Макбет»
(29 березня) 
 
Опера Дж. Верді за однойменною трагедією Шекспіра. Цей композитор став першим, хто втілив на оперній сцені драму «Макбет» майже без змін. Робота над лібрето тривала довго. Композитор зважився на небувалий творчий експеримент, використавши лібрето в прозі.
 
Нетиповий для італійської опери сюжет, баритон у головній ролі, нові принципи співу в окремих аріях, загострення пристрастей, але не любовних, як звикла публіка, а найбільш глибинних і диявольських, які тільки є в людині: жага до влади, помста, заздрісність, ненависть. Усе це було новим, разом з прекрасною музикою виокремлювало «Макбет» серед опер Верді й донині хвилює слухачів.
 
У березневій постановці партію Макбета, воєначальника армії короля Дункана, виконає запрошений у рамках проєкту «Українські оперні зірки в світі» Віталій Білий, баритон, соліст театру Ла Скала, Віденської державної опери, «Метрополітен-опера», лауреат численних міжнародних конкурсів.
 
«Ромео і Джульєтта»
(31 березня)
 
Цей балет присвячується пам’яті видатного хореографа Анатолія Шекери. Головні партії виконують солісти Національної опери України Катерина Кухар та Олександр Стоянов.
Із балетом «Ромео і Джульєтта», що був поставлений у 1971 році, пов’язане міжнародне визнання Анатолія Шекери як хореографа. За цей спектакль в 1991 році він був нагоро­джений Золотою медаллю ЮНЕСКО.
 
«Проникливе розуміння стилістики прокоф’євської партитури зумовило граничну музикальність всієї постановки і вишуканий ретельно розроблений хореографічний малюнок усіх, навіть епізодичних, персонажів», — так написала 17 квітня 1992 року німецька газета «Зюддойче цайтунг» після успішного показу «Ромео і Джульєтти» в Німеччині, назвавши постановку Анатолія Шекери однією з кращих у світі.