Від понеділка українські фінансові установи не отримують від Нацбанку одногривневі банкноти. Таким чином установа Сергія Тигіпка почала поступово виводити з обігу паперові гроші, щоб замінити їх на металеві. До речі, «папірці» номіналом 1 гривня зовсім не друкують із початку року, отож за рік-два вони повністю вийдуть із вжитку і перейдуть до колекцій нумізматів.
Голова Нацбанку Сергій Тигіпко таки довів політичний проект з увіковічнення себе коханого до кінця: тепер гривня остаточно стане «копійкою». За офіційною версією, подібна заміна паперових грошей на металеві пояснюється тим, що банкноти хоч і набагато дешевші за вартістю виготовлення, насправді занадто часто потрібно «піддруковувати», що в підсумковому результаті набагато дорожче. Так, цього року на виготовлення грошей НБУ витратив більше 200 мільйонів гривень саме через те, що довелося відновлювати майже весь «банкнотний вал» – «папірці» були у критичному стані й дуже зношені. Замість знайомої «одинички» з Володимиром Великим з лицьового боку і руїнами Херсонеса зі зворотного матимемо монетну гривню, практично безлику, де на аверсі зазначено лише номінальну вартість, а на реверсі – Малий герб України.
Автори «УМ» неодноразово підкреслювали, що з погляду історії гривня відображає становлення України як держави, символізує не лише її політичну, а й фінансову незалежність. Тож за одно-, дво- та п’ятигривневими купюрами навіть дошкільнята мають змогу вивчити пару-трійку видатних співвітчизників, а також визначних місць нашої держави. Звичайно, можна послатися на історичний факт: спершу гривнею була мідна монета у дві з половиною копійки, згодом — у три, і, нарешті, назву «гривеник» дістала у народі срібна монета вартістю у десять копійок. Проте, приміром, першою офіційною національною валютою Української Народної Республіки став карбованець. Гривня фігурує в новітній історії України лише починаючи із 1918 року, після переходу влади до рук Директорії. Між іншим, саме паперова, бо так дешевше і зручніше.
Утім щодо функціональності монет спеціалісти Нацбанку визнають, що в обігу популярнішi паперові банкноти. Бо з копійками ціла халепа: їх зовсім мало повертається назад у банки, а значно більше осідає у торговельній мережі чи губиться у кишенях громадян, розказував свого часу голова наглядової ради НБУ Анатолій Гальчинський. Більше того, навіть газети свого часу писали, що, на відміну від паперових грошей, реальна вартість 25, 50 копійок і «копійчаних» гривень вища за номінальну, отож серед народу модно використовувати «тверді» гроші не за прямим призначенням, а як метал для різних потреб, у тому числі й на експорт. Так що й монети доведеться «підштамповувати». А Сергій Тигіпко у своєму намаганні начебто зекономити на друкуванні паперових грошей про цей факт забуває.
Щоб з’ясувати, скільки гривневих «копійок» перебуває в обігу і визначити місця їх скупчення, місяць тому Нацбанк навіть розпочав за допомогою територіальних управлінь спеціальний моніторинг. За попередніми даними, в Україні «ходить» 3,2 мільярда «різнокаліберних» монет. Водночас банкіри з’ясували, що на кожного громадянина України припадає приблизно по 67 копійок, зокрема по 19 десятикопійчаних, по 10 «двушок» та по 9 «п'ятачків». Тепер наші кишені обтяжуватимуть ще й гривні.