Консервативно-ліберальна «Народна партія за свободу та демократію» (VVD), лідером якої є чинний прем’єр Марк Рютте, посіла перше місце на парламентських виборах, що відбулися в Нідерландах 15 березня, повідомляє «Німецька хвиля».
За даними підрахунку 93% голосів, VVD здобула прихильність 21,3 відсотка виборців та отримає 33 мандати в парламенті на 150 місць.
Другою фінішувала правопопулістська «Партія за свободу» (PVV) Герта Вілдерса — 13,1 відсотка (20 мандатів). 12,4 відсотка здобула партія «Християнсько-демократичний заклик» Сібранда Бюми (19 місць), а 12,1 відсотка — партія «Демократи 66» Александра Пехтольда (19 місць).
А партія «Зелені ліві» під орудою молодого політика Ессе Клавера показала найкращий результат у своїй історії — 15 місць.
Це на 11 більше, ніж у попередньому складі парламенту. Соціалістична партія здобула 14 мандатів — на один менше, ніж дотепер.
Одна з найбільших голландських партій — Партія праці, що входить до чинної коаліції, втрачає рекордну кількість мандатів.
До цих виборів вона мала 38 депутатів у парламенті, тепер — лише 9. Решта мандатів буде розподілена між дрібнішими партіями.
Для того, аби сформувати коаліційний уряд, знадобиться чотири партії , а коаліція має налічувати щонайменше 76 депутатів.
Партії «Народна партія за свободу та демократію», «Християнсько-демократичний заклик» та «Демократи 66» раніше виключили можливість входження до коаліції разом iз правопопулістською «Партією за свободу».
Тобто праві популісти не мають жодних шансів потрапити у владну коаліцію.
Марк Рютте висловив задоволення результатом своєї партії на виборах, хоча вона здобула на вісім мандатів менше, ніж на попередніх виборах, назвавши день голосування «святом для демократії».
«Це також ніч, коли Нідерланди після Брекзиту, після американських виборів сказали «стоп» хибному зразку популізму», — заявив Рютте, який готується до третього поспіль терміну на посаді прем’єр-міністра.
Головний конкурент Марка Рютте — лідер голландських ультраправих Герт Вілдерс — визнав перемогу партії прем’єра, однак налаштований на подальшу боротьбу.
«Я хотів би бути на його місці, бути переможцем виборів, але, водночас, народники втратили приблизно 10 мандатів, а ми збільшили присутність у парламенті на 4, можливо 5 депутатів. Тож я налаштований на боротьбу», — заявив Вілдерс.
Із перемогою на виборах привітала Марка Рютте канцлер Німеччини Анґела Меркель.
«Я очікую на продовження нашої співпраці як друзів, сусідів та європейців», — зазначила вона в телефонній розмові з Рютте.
Президент Франції Франсуа Олланд назвав результат правлячої партії VVD «чіткою перемогою над екстремізмом».
За його словами, відкритість, повага до інших та віра в об’єднану Європу є єдиною можливою відповіддю на націоналізм та роз’єднаність.
Інтерес лідерів Франції та Німеччини до виборів у Голландії невипадковий, оскільки в цих країнах також відбудуться президентські та парламентські вибори, на яких до влади можуть прийти праві радикали.
Саме тому голова фракції «зелених» у Європарламенті Райнгард Бютікофер назвав результат виборів у Нідерландах хорошим знаком перед квітневими президентськими виборами у Франції та парламентськими виборами у Німеччині, які відбудуться пізніше цьогоріч.
«Після виборів в Австрії це вже другі вибори впродовж останнього року, на яких сподівання авторитарних популістів на перемогу зазнали фіаско», — наголосив політик.
ДО РЕЧІ
Явка виборців у Голландії була надзвичайно високою — 81%. Це — найвищий показник за три минулі десятиліття. П’ять років тому явка становила 75%.
Організатори обладнали виборчі дільниці на вокзалах, що дозволило багатьом проголосувати дорогою на роботу і з роботи.
На активність виборців і підтримку правлячої партії вплинув цілком несподіваний чинник — конфлікт iз Туреччиною.
Після того, як президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган назвав голландське керівництво «нацистами» та «фашистами», люди відповіли на ці образи об’єднанням навколо своїх лідерів.