Схоже, поліція і Нацгвардія таки серйозно взялися за наведення порядку в «районах бурштинового лиха». Після введення туди бійців батальйону «Дніпро-1» та груп швидкого реагування площі незаконного видобутку бурштину значно скоротилися. Під особливий контроль було взято і перекупників, що дало особливий ефект: без каналів збуту видобуток «сонячного каменя» втрачає сенс.
Черговим кроком у цьому напрямку стало відкриття у віддалених селах Рокитнівського, Володимирецького та Дубровицького районів Рівненщини так званих «поліцейських станцій», де вахтовим методом несуть службу як поліцейські, так і бойові підрозділи. «Ці правоохоронці працюватимуть в уражених бурштиновою лихоманкою поліських селах. Поліцейські спілкуватимуться з підозрілими особами та стежитимуть за громадським порядком. Жити вони також мають серед селян. До пілотного проекту в трьох бурштинових районах Рівненщини залучили перевірених офіцерів», — йшлося у повідомленні Головного управління поліції в Рівненській області.
Лише бурштиновим питанням діяльність поліцейських станцій не обмежуватиметься. «Вони працюють як сервісна служба і на підсилення роботи дільничного, і на надання додаткових послуг. Тепер бабусям, щоб зареєструвати машину чи написати заяву, не потрібно їхати в район, а достатньо звернутися на станцію. А ми отримуємо більш достовірну інформацію про все, що відбувається в тих місцях», — розповів «УМ» начальник Дубровицького райвідділку поліції Степан Царюк.
Водночас говорити про те, що ситуація стабілізувалася остаточно, ще рано. Деякі поліцейські, які не пройшли атестацію, зокрема і фігуранти журналістських розслідувань, взялися оскаржувати своє звільнення у Волинському окружному адмінсуді. Зокрема, саме суд поки що заборонив звільняти неатестованого керівника управління захисту економіки Головного управління Національної поліції у Рівненській області В’ячеслава Єфтенія. Оскаржує в суді своє відсторонення і екс-начальник Сарненського райвідділку поліції Ігор Харитонов. Та і самих спецпризначенців днями затримали при спробі отримати хабар у сумі 300 доларів за дозвіл встановити мотопомпу і працювати.
Шукають шляхи для відновлення схем і «бурштинові барони», і ті, хто хоче повернутися у «бізнес». «Зараз багато є вкидів інформації, за якими стоять просто з’ясування стосунків. От недавно пройшла інформація про те, що в Дубровицькому райвідділку затримали групу оперів-перевертнів. Начебто хтось їх опізнав по балаклавах. А за кілька днів у нашому ж районі було затримано реальну групу з Костополя, а в машині знайшли і міліцейську форму, і балаклави. Біда в тому, що інформацію пустять, а правду ніхто не докопується», — поділилися з «УМ» жителі Дубровиці.
А тим часом до законопроекту, покликаного хоч якимось чином повернути справу в законне русло, у парламенту руки не доходять. У поліції визнають, що це затишшя тимчасове. «Щойно військові залишать регіон, може все повторитися, ми своїми силами ситуацію не втримаємо. По-перше, їх більше, а по-друге, роботи так і немає, заробляти ніде. Зараз ми намагаємося нейтралізувати тих, хто найбільше наживається на цьому, але без закону щось зробити буде важко»,— зізнається Степан Царюк.