Загострення ненависті до представників кримськотатарського народу посилилося в РФ та на анексованому півострові відразу ж після офіційного визнання Меджлісу екстремістською організацією та заборони на її діяльність на території Росії. За словами прокурора Республіки Крим Наталії Поклонської, всім затриманим загрожує термін ув’язнення від десяти до двадцяти років за екстремізм.
«Серед затриманих нині — заступник глави Меджлісу Ахтем Чийгоз, а також наші цивільні активісти Мустафа Дегерменджі та Алі Авсанов, — заявив голова Меджлісу Рефат Чубаров на брифінгу, який був присвячений 72-й річниці депортації кримських татар. — Росія намагається повністю очистити Крим від кримських татар шляхом примусу їх залишити півострів самостійно».
Кримінальну справу проти колишнього глави Бахчисарайського району Іллі Умерова за статтею «екстремізм» співробітники ФСБ Республіки Крим порушили кілька днів тому. Основна причина репресій проти представника кримськотатарського народу полягає в тому, що він так і не визнав Крим частиною Росії. Про це громадський діяч заявив в ефірі телеканалу АТR. Однак, як визнає сам Ілля Умеров, ні про яке насильство в його зверненні навіть не йшлося.
«Я більше 20 років працюю в Меджлісі й можу відверто заявити, що ненасильницькі методи боротьби за справедливість — це наша головна зброя, — заявив Ілля Умеров. — Так, ми не визнаємо юрисдикцію Росії в Криму, але це — моя громадянська позиція, від якої я ніколи не відмовлюся!»
За словами активістів Меджлісу, в Криму не припиняються і найближчим часом не припиняться незаконні затримання, обшуки та відверті залякування людей кримськотатарської національності. Однак, незважаючи на всі зусилля російської влади, імена тих, хто відверто «не подобається» диктаторському режиму Путіна, стають справжніми моральними авторитетами для всіх інших людей. Зараз їх імена знає увесь світ завдяки тому, що представники Меджлісу можуть iз міжнародних трибун розповідати відверто про те, що відбувається у анексованому Росією Криму, політикам найвищого рівня.
Не є таємницю й той факт, що ще й зараз відбувається постійний відтік представників кримськотатарської національності за межі анексованого Росією Криму. Страх та невпевненість у завтрашньому дні змушують людей шукати більш благополучні місця для проживання у населених пунктах материкової України.
Тим часом на анексованій території України пройшли численні акції на підтримку кримських татар. Зокрема, на півострові відбулося сходження на гору Чатир-Даг на пам’ять про депортацію кримських татар. Перед сходженням на вершину заступник муфтія півострова Крим Айдер Ісмаїлов закликав кримських татар, «незважаючи ні на що, не падати духом та завжди бути разом».