Організаторами заходу виступили представники Меджлісу, а також волонтери різних патріотичних організацій, що несуть щоденне чергування на російсько-українському кордоні на Херсонщині. Таке рішення лідери Меджлісу прийняли після того, як їх організацію на офіційному рівні визнали в Криму екстремістською та заборонили її діяльність у Росії.
«На КПП «Чонгар» з’їдуться представники кримськотатарського народу з Криму та люди з багатьох областей України, — розповів глава штабу акції з цивільної блокади Криму Ленур Іслямов. — У цей день ми будемо сумувати за всіма померлими кримським татарами. Адже ця трагедія поламала долі поколінь людей. Так сталося, що я також був народжений на засланні, хоча повинен був народитися у себе на Батьківщині...»
На святі прозвучить Гімн кримськотатарського народу, який уперше професійно записали в Україні у виконанні хорової капели «Думка» у супроводі симфонічного оркестру Українського радіо. Назва пісні Ant Etkenmen у перекладі українською звучить як «Я присягнув». Вірші історика Номана Челебіджихана, написані майже сто років тому, в 1991 році офіційно було визнано Гімном кримських татар. Пісня звучатиме як кримськотатарською, так і українською мовами. Вже відомо, що мітинги, присвячені Дню пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу, відбудуться у великих містах України, таких як Дніпропетровськ, Львів, Харків та Київ.
А ось у Миколаєві День пам’яті жертв політичних репресій традиційно відзначили у третю неділю травня. Мітинг пройшов у районі Херсонського кільця та зібрав кілька тисяч городян.
«Тисячі патріотів України зараз у тюрмах, ходять по судах, їх переслідують, — сказав лідер миколаївських «свободівців» Демид Губський. — Ми відчуваємо свою солідарність із представниками кримськотатарського народу, адже вже на собі відчули, що таке репресії».
В анексованому Криму цього ж дня відбулася акція «Сходження на Чатир-Даг — 2016», присвячена 72-й річниці депортації кримських татар у 1944 році. За інформацією прес-служби Духовного управління мусульман Криму в місті Севастополь, у траурних заходах узяли участь понад три тисячі осіб. У цей день на вершині гори Чатир-Даг встановили пам’ятну плиту жертвам депортації.
На знак пам’яті про всіх загиблих, у день депортації кримськотатарського народу, люди запускатимуть у небо вогняні ліхтарики, як символ міцного зв’язку нинішніх поколінь із минулим. Як і в попередні роки, 18 травня в небо України піднімуться тисячі вогняних куль, адже українці вірять у перемогу над тоталітаризмом та окупаційним режимом Росії в Криму.