«Бурштинова лихоманка», яка охопила Полісся, час від часу переростає у відкриті конфлікти між старателями та правоохоронцями. Днями на Сарненщині розгорілися справжні баталії між бурштинокопачами та поліцією, яка намагалася завадити незаконному видобутку каменю. В урочищі «Мохи» з півсотні чоловіків заблокували автомобілями проїзд до місця роботи, щоб завадити поліцейським вилучити мотопомпи. А в сусідньому урочищі «Гальбин» (саме там, звідки два роки тому місцеві копачі погнали «хлопців Продівуса») кілька десятків бурштинокопачів підпалили металевий вагончик, який використовувався як стаціонарний пост для забезпечення публічної безпеки і порядку.
Ще драматичніші події розгорілися в урочищі «Смітник». Майже тисяча осіб перегородили дорогу правоохоронцям, погрожуючи розправою. Зав’язалася сутичка, у якій постраждали десятеро поліцейських. Є жертви і серед населення — двоє старателів отримали поранення з травматичної зброї, один із них — 16-річний хлопець. Сутичка закінчилася тим, що старателі зробили «коридор ганьби» і випустили правоохоронців.
За однією з версій, причиною сутички стало те, що поліція допустила до розробок приїжджих бурштинників, що не сподобалося місцевим. Утім джерела «УМ» у регіоні озвучили й іншу інформацію. За їхнiми словами, донедавна всі старателі платили за «білети» поліції, і координував цей бізнес екс-начальник Сарненського райвідділку Ігор Харитонов. Правдивість цієї інформації підтверджує і аудіозапис розмови Харитонова з підлеглими, де останній наказує не документувати затримання мотопомп, а негайно забиратися геть. Після того як запис з’явився в інтернеті, проти Харитонова СБУ відкрила кримінальне провадження і він втік, а частина старателів, скориставшись моментом, відмовилися платити. Пiсля цього поліція, для покращення звітності, вирішила поганяти «безбілетників».
Питання протидії «бурштиновій мафії» стало темою засідання парламентського Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, заступник голови якого депутат-«радикал» Ігор Мосійчук напередодні пообіцяв озвучити імена всіх, хто контролює незаконний бізнес. Інтерес Радикальної партії до бурштинової теми з’явився зовсім недавно, після того як сесія Рівненської облради висловила недовіру нещодавно обраному головою облради радикалу Володимиру Ковальчуку. Останній своє звільнення пояснює тим, що завадив виділенню 35 тисяч гектарів бурштиноносних земель фірмі, до якої має відношення голова Рівненської ОДА Віталій Чугунніков.
Утiм більшість інформації, озвученої Мосійчуком, вже відома журналістам, Зокрема, факти причетності до кришування незаконного видобутку бурштину в.о. начальника Нацполіції Рівненської області Сергія Максимова, начальника управління з боротьби з економічними злочинами В’ячеслава Єфтенія, того ж Ігоря Харитонова. А про те, що у цьому бізнесі замішані люди кримінального авторитета Миколи Цупрука, ще два роки тому говорив нинішній депутат облради від радикалів Олександр Васильєв із Клесова на прізвисько «Іспанець». Назвав Мосійчук і ім’я легендарного «Дяді Фьодора», який збирає «данину» з усієї області і передає на Київ. «Головним «смотрящім» за незаконним видобутком бурштину на Рівненщині віднедавна є громадянин Анатолій Іваницький, який діє під прикриттям високопосадовців: «губернатора» області Віталія Чугуннікова, заступника прокурора області Віктора Купчика, співробітників СБУ та МВС. Іваницький збирає з кожної незаконної мотопомпи «податок» у розмірі 650 доларів, 100 з яких іде Чугуннікову», — заявив депутат. Місцеві ж джерела надали «УМ» дещо іншу інформацію: «Дядя Фьодор» — не конкретна людина, а посада, а Іваницький уже кілька місяців як відійшов від справ. Власне, з цим «беззаконням» і переділом сфер упливу й пов’язуються бунти, які раз по раз виникають у регіоні.
Комітет прийняв рішення створити тимчасову слідчу комісію з розслідування випадків та обставин незаконного видобутку бурштину в Україні, яку очолив народний депутат від Сарненщини Сергій Євтушок. «Треба нарешті детально і незаангажовано розібратися, що ж відбувається, і оприлюднити інформацію. Бо виходить так, що всі все знають, а коли до діла — то є купа різних фактів, а притягти до відповідальності нікого», — зазначив у коментарі «УМ» заступник голови ТСК народний депутат Василь Яніцький.