У місті Чугуєві минулого тижня оголосили двотижневий карантин. Причина досить серйозна — у м’ясі зарізаної свиноматки санепідеміологи знайшли вірус сибірської виразки. Під наглядом медиків наразі перебувають 17 чоловік, які встигли скуштувати свіжину або в той чи інший спосіб контактували з м’ясом тварини. У них узяли аналізи на наявність небезпечного інфекційного захворювання й призначили хіміопрофілактику. Під наглядом лікарів ці люди перебуватимуть вісім днів. Стан їхнього здоров’я поки що задовільний.
НП сталася у господарстві чугуївського фермера Олександра Гребенчука. «Усі внутрішні органи тварини були здоровими: печінка, лімфовузли — я трохи знаюся на цьому, — каже чоловік. — Дещо збільшеною мені здалася селезінка, тому я вирішив про всяк випадок відвезти її до ветслужби». Звідти прийшли невтішні новини, але на той час господар уже встиг розпродати частину м’яса та сала сусідам. Скуштувала свинини й уся фермерська родина.
Санепідеміологи оперативно вилучили і спалили все м’ясо та сало, що лишилося, а також продезінфікували хлів, посуд, житлові приміщення, навколишній ґрунт. Наразі вони намагаються виявити джерело зараження тварини. Зробити це непросто, бо інфекція до організму свині могла потрапити з їжею та водою. Рiч у тiм, що кілька десятиліть тому хвору на «сибірку» худобу не спалювали, а закопували. І оскільки смертоносні спори можуть зберігатися в землі до сотні років, такі захоронення у сільській місцевості можуть час від часу давати інфекційні спалахи. У списку харківських санепідеміологів — близько 500 потенційно небезпечних населених пунктів. Ця хвороба небезпечна тим, що легко передається людям. У випадку зараження внутрішніх органів врятувати хворого практично неможливо, тому фахівці наполегливо рекомендують не купувати м’ясо «з рук» або на стихійних ринках.
Останній раз сибірську виразку на Харківщині виявляли у 2007 році. Тоді НП сталася в одному з господарств Балаклійського району.