П’ятирічна епопея будівництва на території ННЦ «Харківський фізико-технічний інститут» нової ядерної установки нарешті успішно завершилася. Запустити її в експлуатацію до міста приїздили Президент України Петро Порошенко і посол США Джеффрі Пайєтт, що, у принципі, є закономірним: «Джерело нейтронів» — спільне дітище вчених Харкова та Аргонської національної лабораторії. Американська сторона в цей амбітний проект вклала загалом 85 мільйонів доларів.
«УМ» уже повідомляла, що будівництво установки стало можливим після того, як Україна в 2010 році погодилася віддати останню партію високозбагаченого урану, завершивши тим самим власну епоху виробництва ядерної зброї. За словами заступника гендиректора ННЦ «ХФТІ» Івана Карнаухова, уряд США за цю послугу пропонував «відкупні» в сумі 2 мільйони доларів. Але українські вчені наполягли на спільному будівництві цієї установки. На відміну від атомних реакторів, що працюють зараз на атомних станціях, «Джерело нейтронів» не створює критичну масу урану. А відтак, оснащення ними сучасних АС унеможливить повторення аварії, подібної до чорнобильської. Фактично йдеться про створення реактора нового типу, за допомогою якого буде нарешті вирішено проблему не лише безпеки атомних станцій, а й утилізації шкідливих ядерних відходів.
Усі будівельні роботи наразі вже завершено. Лишилося протестувати основні технічні системи й отримати необхідні дозволи на запуск установки. Після цього «Джерело нейтронів» дозволить українським ученим проводити необхідні дослідження не лише в галузі ядерної фізики, а й виробляти фактично увесь спектр радіоізотопів, що застосовуються у промисловості і медицині. Зокрема, йдеться про унікальну розробку харків’янами методики бор-нейтронної терапії, що орієнтована на лікування тих злоякісних пухлин, які наразі вважаються неоперабельними. Наприклад, глиобластома мозку або метастази меланоми.
Вчені також планують проводити дослідження на джерелі холодних та ультрахолодних нейтронів, що входить до установки. Це допоможе Україні зайняти свою нішу у розробці науковоємних сучасних технологій.