У Військово-медичному клінічному центрі Харкова пройшла презентація комплекту магнітних інструментів, які значно полегшують роботу військових хірургів не лише в стаціонарних, а й у польових умовах. Завдяки тому, що ці незвичні титанові скальпелі мають гнучку форму й укомплектовані насадками різного діаметру, дрібні металічні фрагменти можна виймати з дуже проблемних ран. «У черевній порожнині, наприклад, осколки знайти вкрай складно навіть з використанням комп’ютерної томографії, — повідомив старший ординатор хірургічного відділення клініки торакоабдомінальної хірургії госпіталю Володимир Негодуйко. — Аналогічна ситуація також із фрагментами, що потрапили до печінки. Похибка діагностики часом складає до трьох сантиметрів. Ще одна перепона в такому лікуванні — зміна ранового каналу, через який дістатися до осколка вже неможливо».
Із допомогою ж магніту визначають точне місцезнаходження стороннього тіла розміром до трьох сантиметрів, роблять маленький надріз і видаляють його. Більшi фрагменти можна вийняти і звичним способом. Така операція менш травматична, тому рани заживають швидше. Ще одна перевага нового методу — зменшення дози наркозу, що вводиться, оскільки подібне оперативне втручання займає менше часу.
Вісім із десяти виготовлених комплектів інструментарію розробники передали до зони АТО, де вже було прооперовано понад 600 поранених бійців. Медики розповідають, що діставати осколки своїми магнітами їм довелося не тільки з черевної порожнини та грудної клітки, а й із зовнішньої оболонки серця, очей, колінних суглобів. Незамінні нові скальпелі і в тому випадку, коли навколо фрагмента у тілі починає утворюватися капсула зі з’єднувальної тканини. Осколок із неї можна вилучити з мінімальним травмуванням.
Узятися за цю розробку вчених Харківського фізико-технічного інституту і медиків Військово-медичного клінічного госпіталю змусила сумна фронтова статистика — серед вогнепальних поранень, які отримують бійці, — понад 60 відсотків мають осколковий характер. Часто трапляється так, що ці металічні шматочки залишаються у тілі назавжди, оскільки їх видалення небезпечне для життя поранених.