Лише за два дні тижня у Києві й області загинули на будівництвах троє чоловіків. За даними правоохоронців, нелегальних будівництв тільки у столиці налічується більше сотні. Очікувати, що будуть дотримуватися правил безпеки там, де апріорі порушують закон, не варто.
Наймасштабніша аварія сталася в центрі Києва в середмісті, за адресою Богдана Хмельницького, 12, біля Оперного театру. Рятувальники два дні відкопували з-під завалів будівельників, які займалися реставрацією старовинного будинку. У підсумку, двоє людей загинули, а ще четверо опинилися на лікарняному ліжку з травмами різного ступеня важкості. Серед загиблих — 23-річний будівельник, а також 20-річний підприємець iз Києва, який організував ці будівельні роботи на гроші своїх заможних батьків, щоб пізніше відкрити там кафе.
«У будинку обвалилися перекриття між поверхами, — розповів перший заступник начальника Головного управління ГСЧС у Києві Валерій Борис. — Уже відомо, що будівельні роботи там проводили нелегально та без необхідних дозвільних документів».
Відомо, що будинок значився там як пам’ятка архітектури містобудування та історії місцевого значення. А це означає, що для проведення ремонтних робіт потрібно було зібрати додатковий пакет дозвільних документів, чого не спромігся зробити підприємець, який найняв людей для проведення будівельних робіт. Співробітники Шевченківського райуправління поліції міста Києва вже порушили кримінальну справу за статтею 271 КК України («Порушення правил охорони праці, що спричинило тяжкі наслідки»).
А в пристоличному місті Ірпінь раптово звалився баштовий кран, який підім’яв під себе будівельний вагончик, зруйнував паркан приватної садиби та перекрив рух по одній iз вулиць. У результаті загинув 35-річний чоловік, а ще двоє будівельників iз травмами різної тяжкості були доставлені до відділення реанімації Ірпінської міської лікарні. Пізніше правоохоронці з’ясували, що ремонтні роботи на цьому об’єкті також проводили без дозвільних документів.
Подібні надзвичайні події часто трапляються у різних містах України. Наприклад, у Миколаєвi обвалилася фасадна стіна та дах спеціалізованої дитячо-юнацької спортивної школи. Лише завдяки щасливому випадку ніхто не постраждав. Кілька років до цього будинок перебував в аварійному стані, проте грошей на ремонт у влади міста не знайшлося. У Херсоні завалився будинок, якому було майже 100 років, після того як мешканці вирішили своїми силами нелегально провести ремонтні роботи всередині будівлі. Без даху над головою залишилося відразу кілька сімей.
Як розповів глава Державної архітектурно-будівельної інспекції Олексій Кудрявцев, ініціювати позапланову перевірку аварійних будинків інспекція може лише в тому випадку, якщо до них буде направлена скарга від людей на незаконне будівництво. Будь-який громадянин України може звернутися письмово до Держархбудінспекції (можна через офіційний сайт dabi.gov.ua) чи зателефонувати до контакт-центру за номером: 0800 210 011, щоб звернути увагу влади на проблемне будівництво. Після того як звернення буде зареєстровано, інспектори зможуть перевірити об’єкт на предмет наявності всіх дозвільних документів, а також дотримання норм безпеки проведення ремонтних робіт. А тим часом мер столиці Віталій Кличко дав доручення своїм заступникам і головам РДА організувати комплексні перевірки в усіх аварійних будинках міста Києва.