За минулий рік гривня обвалилася у півтора раза, але курсові коливання й далі продовжуються — національна валюта знову падає. Вчора офіційно НБУ підвищив курс долара на 7, євро — на 43 копійки. Саме тому не залишаються на одній позначці й цінники на прилавках магазинів та базарів. Порівняно з минулим роком споживчі ціни, за даними Державної служби статистики, підвищилися на 40% — вартість цукру, яєць, молочних продуктів, овочів, соняшникової олії збільшилася вдвічі. Одяг здорожчав майже на 32%, житлово-комунальні послуги — на 103%, а охорона здоров’я — на 27%. «Очікувано продовжували зростати ціни на молоко та молочні продукти через зниження поголів’я рогатої худоби та підвищення попиту на тлі розширення експортних можливостей. Сезонно дорожчали яйця та овочі. Також прогнозовано збільшилися ціни на імпортовані фрукти та овочі, у тому числі через курсовий чинник», — кажуть, зокрема, в Нацбанку.
Уже в січні інфляція знову прискорилася і виросла ще на 1%. Експерти стверджують, що основна причина — підвищення курсу долара, адже лише за минулий місяць гривня «схудла» майже на 10%. Крім цього, на ціни впливає скасування спецрежиму ПДВ для сільгоспвиробників, саме тому найближчим часом варто очікувати чергового подорожчання продуктів. «Зростання цін до весни буде. Але ж знову таки, все залежатиме від курсу гривні. Якщо гривня девальвує, здорожчає імпортна продукція, якою ми компенсуємо нестачу пропозицій, наприклад, внутрішніх», — пояснюють фахівці аграрного ринку.
Від прогнозів вітчизняних експертів не в захваті українці, пенсії та зарплати яких залишилися на тому ж рівні. «Зубожіння покупців не бентежить ні владу, ні підприємців. Складається враження, ніби політики живуть одним життям, а прості люди — іншим. Минулого місяця більше півтори тисячі гривень заплатили за комунальні послуги, а це — половина моєї заробітної плати. Якщо раніше у вихідні ми з чоловіком їхали у супермаркет і купували продукти на цілий тиждень, то зараз купуємо лише найнеобхідніше. Якби не чоловікова зарплата «у конверті», не знаю, жили б ми чи виживали», — коментує «УМ» киянка Галина Олексієнко.
Не краща ситуація й у сільській місцевості, де переважна більшість населення не має постійного місця роботи, а то й взагалі не працює. Люди живуть лише за рахунок свого господарства та продажу продукції власного виробництва. «Ми не маємо ніякого соціального забезпечення, окрім як субсидії на газ та електроенергію (та й то не всім удалося оформити її). А ціни на сільськогосподарську продукцію не витримують жодної критики. За літр молока ми отримуємо 3,5 гривні, тоді як на прилавках магазинів ціна збільшується втричі. Ми практично за безцінь здаємо худобу, продаємо молоко, яйця та овочі. Важко уявити, але це єдине джерело доходу для більшості сільських жителів. Але, здається, це не бентежить наших високопосадовців», — ділиться з «УМ» житель Хмельниччини пан Олександр.
«КРИМНАШ»
За минулий рік подорожчали продукти і в окупованому Криму. Наразі мінімальний набір продовольства став дорожчим, ніж у середньому по Росії. У фінансово-аналітичному центрі «Інвест» порахували, що понад половину кримчан стали витрачати на продукти більшу частину свого місячного доходу. Експерти називають кілька причин підвищення вартості продуктів, серед яких одна з головних — припинення поставок з України і завезення основної маси продуктів через Керченську переправу. Саме тому постачальники змушені платити за трансфер чималі гроші. Суттєвим фактором підвищення вартості продуктів експерти називають знецінення рубля, інфляцію та спекуляцію місцевих підприємців.