Рейтинг скаже, як зав'яже

01.10.2004
Рейтинг скаже, як зав'яже

      Скільки ви, шановний читачу, зустрічали в колі своїх знайомих тих, хто бажає голосувати за Януковича? Ото ж бо. Звідси й ціна «соціологічним» даним, наведеним цими днями фондом «Общественное мнение» і поширеним так званим «Російським клубом», а відтак і центральними телеканалами. За версією укладачів «темників», соцiологiчнi показники двох Вікторів — Ющенка і Януковича — нарешті зрівнялися. Насправді, як засвідчують найсвіжіші опитування одразу кількох вітчизняних (а не російських), перевірених часом на чесність соціологічних контор, рейтинговий відрив лідера «Нашої України» від чинного Прем'єр-міністра не схильний до скорочення і складає 8—10% на користь Ющенка.

 

Не Глібом єдиним

      У середу «Російський клуб», створений у Києві відомим політтехнологом із Росії Глібом Павловським нібито зовсім не під вибори (принаймні саме в цьому намагався свого часу переконати на презентації «РК» пан Гліб) пролив бальзам на зранену критикою і яйцями душу чинної влади та її кандидата в президенти. Те, до чого прагнули дослідники рейтингів основних «претендентів на папаху», нарешті здійснилося: крива соціологічної популярності в народі Прем'єр-міністра Януковича нарешті нібито сягнула верхньої точки поточного графіка Ющенка. Принаймні такі дані соціологічного опитування поширив фонд «Общественное мнение», відомий своєю діяльністю в цій царині в Росії. За його даними, за Ющенка і Януковича в першому турі готові проголосувати по 32% респондентів. Опитування начебто проводилося 21—27 вересня серед 2000 осіб у 111 населених пунктах України, похибка вибірки не перевищує 3,4%.

      Утім українські соціологи висловили неабияке здивування «нічийними» результатами від «Общественного мнения». Як відзначила на прес-конференції науковий керівник українського фонду «Демократичні ініціативи» Ірина Бекешкіна, результати «ОМ» «чомусь» радикально відрізняються від соцопитувань усіх українських служб. За словами фахівця з «Демініціатив», будь-який іноземний фонд не має в Україні власної мережі, і всі закордонні компанії завжди проводять дослідження через якусь українську фірму. «Відповідно до канонів подачі соціологічної інформації, необхідно показувати дані, яка саме фірма проводила це дослідження», — зазначила пані Бекешкіна. А тут у росіян — пробіл. Таким результатам довіряти не слід, вважає Бекешкіна, звертаючи натомість увагу на висновки українських дослідників громадської думки, які давно працюють у сфері соціології й відображають ситуацію в динаміці.

      Директор фонду «Демократичні ініціативи» Ілько Кучерів зазначив, що має намір поцікавитися, звідки в «Общественного мнения» такі цифри, поговоривши й про «методики» цієї структури. Адже, зазначає пан Кучерів, якщо фонд «Общественное мнение» вирішить провести в Україні не тільки соціологічне опитування, а й «екзит-пол» (опитування виборців у день виборів на виході з дільниць. — Авт.), то «можуть бути цікаві результати». «Коли я згадував, що була така організація в Росії, яка використовувала «екзит-пол» для маніпулювання виборцями, йшлося саме про фонд «Общественное мнение», — каже Кучерів.

      Авжеж, як тут не насторожитися, якщо зараз владні ЗМІ годують суспільство вигаданими рейтингами, а 31 жовтня й 21 листопада, вочевидь, так само спробують спрофанувати сам сенс соціологічних досліджень, «перебивши» своїми вигадками чесно досліджені тенденції голосування. «Екзит-пол», нагадаємо, взялися проводити одразу чотири провідні незалежні українські соціологічні контори. До речі, показово, що наразі жодна з основних вітчизняних служб — навіть ті, які вважаються дещо заангажованими владою, — не наважилася вивести Віктора Януковича в лідери виборчих симпатій. Нема настільки брехливого «пророка» у своїй Вітчизні — отже, владі довелося вдатися до послуг найманих волонтерів з-за північного кордону.

За кого збирається голосувати народ

      Розрив між Віктором Ющенком і Віктором Януковичем у першому турі виборів становить 8,5%. Такі дані чергового соцопитування, проведеного Фондом «Демократичні ініціативи» і Центром «Соціальний моніторинг» з 17 по 22 вересня. У першому турі президентських виборів Віктора Ющенка готові підтримати 35,8%, тоді як Віктора Януковича — 27,3%. За Петра Симоненка зараз готові голосувати 6,7% виборців, за Олександра Мороза — 5,8%, за Наталю Вітренко — 1,1%. Жоден із решти кандидатів не набирає 1%. Голосуватимуть проти всіх 1,7%, ще не визначилися 18,9% опитаних.

      Якщо до другого туру вийдуть Ющенко і Янукович, «Демініціативи» й «Соціальний моніторинг» показують результат очної дуелі 42,9:33,3 на користь В.Ю. Тобто розрив — аж 9,6%.

      І ще одна поважна структура повідомила днями результати всеукраїнського опитування — центр «Соціс». За його даними, відрив Ющенка від Януковича становить 6,7% у першому турі й 7,6% — у другому. Якби 31 жовтня було на місяць раніше, Віктор Ющенко за цими даними зібрав би 34,4%, Віктор Янукович — 27,7% (Симоненко — 6,8%, Мороз — 5,6%, Вітренко — 1,2%). Жоден із решти кандидатів не набирає й відсотка, а семеро «достойників» узагалі не отримали в опитуванні жодного голосу. 20% виборців зі своїм вибором ще не визначилися.

      Другий тур: Ющенко — 43,5%, Янукович — 35,9%. Це схоже на «зрівняння» основних кандидатів так, як свиня на коня.

      До речі, за даними «Соцісу», наприкінці вересня у першому турі Ющенко найбільше голосів набрав би у Західному (71%) та Центральному (41%) регіонах; Янукович — у Східному (48%) і Південному (34%).

      24,8% опитаних вважають, що на виборах будуть значні порушення, які суттєво вплинуть на результат. 32,0% — що будуть окремі порушення, але вони не вплинуть на загальний підсумок. У те, що вибори пройдуть чесно, без підтасовок вірять лише 8,3%, а 21,2% респондентів вважають, що обов'язково все буде підтасовано.

      Дві третини населення (65%) вважають, що виборча кампанія відбувається нечесно; 42% опитаних вважають, що вибори йдуть не зовсім чесно, коли певним кандидатам створюються переваги; 23% переконані, що нечесно взагалі, коли певним кандидатам чинять перешкоди. Кандидатами, яким найбільше заважають, народ називає Віктора Ющенка (29%), Петра Симоненка (8%) і Олександра Мороза (5%).

      Більшість населення (59%) вірить, що їх особиста участь у виборах вплине на майбутнє України; безперечно, вплине на майбутнє — кажуть 20,5%.

  • У Верховній Раді оголошено перерву

    Після ранкових голосувань щодо програми діяльності уряду та законопроекту про пропорційну виборчу систему відбулося екстрене засідання фракції “Наша Україна”. >>

  • Почати знизу

    Доки український парламент, попри майданні обіцянки, не поспішає саморозпускатися, а ідея загальної децентралізації влади лишається в проектах, політики місцевого рівня вирішили взяти ініціативу в свої руки і почати ділитися досвідом та налагоджувати співпрацю з колегами, не чекаючи вказівок згори. >>

  • Вiдставили до лiкарнi

    Прокурор Черкаського району Руслан Олійник, він же син екс-мера Черкас і відомого народного депутата України Володимира Олійника, нині у реанімації. Туди він потрапив після того, як районну прокуратуру пікетували черкаські активісти, вимагаючи його відставки. >>

  • «УДАР» коліном

    Верховна Рада, котра ніяк не зважиться на «суїцид», помалу викликає гостре роздратування у найбільш палких прихильників дострокових парламентських виборів. Цього тижня із незвичною для себе різкою риторикою виступив депутат від «УДАРу» Павло Розенко, котрий заявив наступне: «УДАР» наполягатиме, щоб на одному з перших засідань через два тижні було все-таки проголосовано постанову (про саморозпуск), яка була підписана трьома політсилами... >>

  • Морозу відріжуть зв'язок,

    Як уже повідомлялося, спікер розпущеного парламенту Олександр Мороз планує скликати 4 вересня сесію ВР. На заваді цьому можуть стати досить цікаві чинники. >>