Хліб Азії

29.09.2004

      Для непосвячених у кулінарні тонкощі такий продукт, як рис, нічого, крім рису, й не означає. Досвідчена ж господиня відразу поцікавиться, для якої страви потрібен рис, і вже тоді скаже, який саме продукт для цього підійде, адже рис буває і клейким, і розсипчастим, і спеціально термічно оброблений. Скажімо, клейкий рис — білий, овальної форми — ідеально підходить для приготування страв, які їдять паличками, адже від не розсипатиметься.

      Рісотто — білий, овальної форми, після приготування залишається розсипчастим. Його обсмажують у маслі чи олії разом з цибулею, додають воду чи бульйон і готують.

      Парбойлд — продовгуватої форми, жовто-коричневого кольору. Спеціальний сорт, який отримують у результаті парової обробки, при цьому зерна зберігають максимальну кількість поживних речовин. Після приготування — особливо розсипчастий.

      Басматі (з індійської — аромат) — найкраще підходить для східних страв. Після відварювання має особливий аромат.

      Рис слугує основою всієї східної кухні. Це і самостійна страва, і гарнір, і основа для багатьох інших наїдків. Приправивши його гострими спеціями, отримуємо готову страву. Дуже поширеним є карі (має індійське походження) — суміш різноманітних спецій. Це червоний та чорний перець, гвоздика, кориця, імбир, кардамон, коріандр, римський кмин, фенхель, куркума, перець духмяний, мускатний горіх. До речі, додавши при варінні рису трошки куркуми, ви надасте йому чудового золотистого кольору.

      Дуже поширеною приправою для рису вважається гарам масала. Не впадайте у відчай від такої загадкової назви і не переживайте, де її можна купити, адже цю спецію можна приготувати самому. Для цього вам необхідно лишень 2 палички кориці (можна замінити відповідною кількістю меленої кориці), по 1 ч. л. кмину і гвоздики, 1 ст. л. коріандру, 3 ч. л. зерен кардамону викласти на деко і підсмажити в духовці 12 хв. при температурі 180 градусів. Вистудити, змолоти на млинку для кави, додати половинку тертого мускатного горіха — i приправа готова. Гарам масалу широко використовують в індійській кухні для приготування, скажімо, смаженої курки, а вже для рису — то обов'язково.

      Проте страви з рису популярні не лише в країнах Азії. Ось, скажімо, в Мексиці готують рисовий пудинг під чарівною назвою «Арроз Кон Лече».

      Для пудингу беремо 1,5 склянки коричневого цукру, 4 склянки молока, 1 ч. л. ваніліну, 1 склянку рису, 1 ч. л. меленої кориці, по жмені родзинок і січеного мигдалю.

      Розчиніть цукор у молоці, додайте ванілін і доведіть до кипіння. Додайте рис, зменшіть вогонь і тушіть під кришкою 35—40 хв. Викладіть на широкі тарелі, вистудіть. На стіл подавайте, посипавши корицею, мигдалем та родзинками.

      Арроз Кон Лече дуже смачний, коли його подавати на стіл разом зі свіжими фруктами, такими як манго, ананас, папайя, ківі, банан тощо. Для цього пудингу краще використовувати білий рис середнього розміру. Ніколи не використовуйте для цієї страви оброблений рис.

      Звісно, Арроз Кон Лече звучить дуже привабливо, проте і моя мама, і моя свекруха, та й я сама готуємо цю страву незгірш мексиканців — рис із яблуками. Для цього рис відварити до півготовності. Яблука (краще кислих сортів, на кшталт антонівки) почистити від шкірочки, нарізати кубиками, змішати з цукром та корицею. Яйця збити з цукром, вимішати зі склянкою молока, ваніліном. У казанок викласти шар рису, потім яблук, знову рис, полити зверху яєчно-молочною сумішшю і розтопленим маслом (кілька столових ложок). Поставити у духовку, не накриваючи покришкою, пекти при температурі 180 градусів, доки не утвориться золотиста скоринка. Їсти цю страву можна як гарячою, так і холодною.

      А ось іще одна європейська страва з рису — зелена корона з рису і шпинату.

      Для цієї страви вам потрібно 3 склянки відвареного рису (не клейкого, але й не дуже розсипчастого), пучечок шпинату (замість нього можна використати свіжу чи морожену капусту брокколі), сіль, жир для змащування форми.

      Соус: чверть склянки олії, 150 г тертого твердого сиру, пару гілочок свіжого базиліку, пригорща фісташок, 3 зубчики часнику, сіль.

      Начинка: 3 стеблини цибулі-порею, 3 ст. л. олії, 3 ст. л. соку з цитрини, сіль, білий перець, карі.

      Приготування. Горіхи посікти. Базилік змолоти у блендері, поступово додаючи олію, горіхи, часник, а наприкiнцi — сир. Посолити.

      Шпинат посікти, додати трошки води і протушкувати, щоб від зм'як. Викласти його у блендер і збити на однорідну масу.

      Рис вимішати з соусом, шпинатом і викласти у добре змащену жиром форму з «комином» (для випікання кексів). Поставити у не дуже гарячу духовку на 20 хв.

      Тим часом цибулю посікти, стушкувати, посолити, поперчити.

      Готовий рис викласти на пласку тарелю, покласти у середину і довкола підсмажену цибулю. Подавати як самостійну страву або як гарнір.

  • Кріпчик-петрушка кучерявляться

    Ще свіжі зимові спогади про морозні вітряні дні, коли великою насолодою було зігрітися тарілкою гарячого борщику зі сметаною. Господині урізноманітнювали цю насолоду замороженим щавлем, законсервованою заправкою для борщу, заготовленими з осені чи купленими в магазині бурячками. >>

  • Поласуємо полуничкою

    Найочікуваніший «смачний» сезон — це все-таки полуничний. Думаю, мало хто не погодиться зі мною, що полуниця — це не просто ягода, це ціла історія: весна в розпалі, відпустки на носі і навіть повернення з роботи додому — особливе: обов’язково з пакетиком запашної червоної ягоди. >>

  • Від кулешу і ніг не поколишу!

    Про користь кулешів, про яку я і так, утім, знаю, цього разу наслухалася від бабусь на лавочці. А народні рецепти — перевірені часом і, як правило, доступні. Тож готуємо. >>

  • Лимонадна прохолода і насолода

    Уже майже літо, а це означає, що ми знову шукатимемо затінки, холоднi страви і прохолоджувальнi напої. Лимонади — прекрасний засіб для втамовування спраги, охолодження організму і вітамінізації, як кажуть, три в одному. Отож за роботу! >>

  • Сонце в цеберку!

    «Сонце в цеберку» — саме так назвав своє знамените варення з кульбаб Микола Канішевський, відомий нам як телепродюсер, перший віце-президент Національної телекомпанії України, ведучий телевізійних програм («Вісті тижня» та інших цікавих проектів). >>

  • Знімаю капелюха

    От так і незчулися, як перша їстівна зелень, обдарувавши нас весняними вітамінами, відбуяла, і на зміну їй для багатьох несподівано приходять... грибочки. Це і ви помітите, коли зайдете в лісопосадку чи хвойний ліс подихати цілющою хвоєю, а додому повернетеся з торбинкою тугеньких маслючків. >>