Закуски
Хто з нас не смакував пишним і пікантним чорносливом, щедро начиненим грецькими горіхами і политим свіжими домашніми вершками? Чи запеченими в духовці рум’яними яблучками, начиненими горіхами, медом, родзинками? Неперевершено смачні страви, які не потребують знання рецептів — просто приготуйте їх при нагоді, як кажуть у народі: невмілому руки не болять.
Далі у списку найсмачніших горіхових страв нас чекає горіховий паштет. Це смак ніжної квасолі, горіхів, лимона і безмежжя цікавих спецій в одному «флаконі» — просто щось фантастичне! Потрібно взяти 200 г волоських горіхів, 300 г квасолі, 80 мл олії (бажано оливкової), 2 цибулини, 5 зубчиків часнику, лимон, по чайній ложці хмелі-сунелі, сушеного базиліку і морської солі, трохи меленого чорного перцю.
Квасолю слід замочити на ніч, це ми вже знаємо. Як відварювати — також знаємо: закипить — злити воду і долити холодної, і так кілька разів (і засвоюється краще, і вариться швидше). Горіхи подрібнюємо. Цибулю дрібно січемо й обсмажуємо на олії, додаючи базилік і хмелі-сунелі (до речі, ці спеції дуже пасують до будь-яких квасолевих страв). З’єднуємо квасолю, горіхи і цибулю, перемішуємо. Окремо подрібнюємо часник і морську сіль (можна і звичайну), додаємо до квасолі. А далі всю масу пропускаємо крізь м’ясорубку чи блендер, розмішуємо, здобрюємо соком половинки лимона, додаємо решту олії і куштуємо на сіль та коригуємо консистенцію (якщо паштет густий, додаємо трішки кип’яченої води). Далі розкладаємо у формочки і ставимо в холодильник. Або відразу намащуємо ними свіжий хліб і смакуємо.
А про горіхові голубчики невже не чули : і капуста, і морква, а головне — горіхи для них нині в самому соку, тобто нещодавно з саду. На невеличкий качанчик капусти потрібно грамів 400 моркви, 4 зубчики часнику,150 г горіхів, столова ложка томатної пасти і сіль та перець за смаком.
Капусту поділити на листя, відрізати потовщені стебла і розпарити. Для начинки почистити моркву, натерти на крупну тертку, обсмажити на олії до м’якості. Додати до неї подрібнені горіхи та потовчений у ступці часник. Посолити і поперчити, начинити ним голубці. Скласти в сотейник, перекладаючи лавровим листям, і залити (по рівень верхнього шару голубців) соусом з томатної пасти та води. Смачно, коли до такого соусу додати дві ложки доброї сметани. У духовці (20 хвилин) ці голубчики перетворяться на смачну і духмяну страву, від якої неможливо відірватися.
Салати
Практично будь-який салат, заправлений горіхами чи соусом з горіхами, автоматично набуває особливого смаку, відтінку і цінності. Від найпростіших, дієтичних — із овочів-фруктів, заправлених горіхами і лимонним соком, до багатошарових, урочистих, святкових.
Давайте почнемо з сезонних салатів, корисних, які збагатять нас вітамінами вже глибокої осені і додадуть барвистих кольорів у похмуру погоду. Приміром, «Бурштиновий горіх» подобається не лише мені, а навіть моєму аж занадто балуваному щедрою сільською їжею свояку, тому раджу цей рецепт усім. Для його приготування потрібно три відварені червоні буряки, селера, половина склянки подрібнених горіхів, 150 г добре відтисненого домашнього сиру (чудово підходить і фета, сулугуні чи пармезан) і заправка (2 чайні ложки лимонного соку або бальзамічного оцту і 2 столові ложки оливкової олії). Буряки і сир порізати кубиками, селеру подрібнити, додати горіхи і заправити соусом. Смакуйте!
Салат з моркви, яблук і горіхів — улюбленець мільйонів жінок. Це салат молодості, салат краси, салат-щітка, салат здоров’я — як тільки не називають цю смачну і красиву страву. Його хочеться готувати і споживати постійно, причому їсти його можна багато — і вітамінів під зав’язку, і фігура лише виграє. Обличчя — ще більше. А твориться це диво всього лише з двох морквин, яблука, півсклянки горіхів і столової ложки меду. Очищену і помиту моркву натерти на дрібній тертці. Яблука очистити від шкірки і натерти нагрубо або порізати соломкою. Волоські горіхи подрібнити і з’єднати з морквою і яблуками, додати мед і перемішати.
Ідентично готується салат з гарбуза, яблука і горіхів. Перелік його плюсів у нашому раціоні також займе довгу колонку, але всі це знають, тому просто треба час від часу згадувати про це природне корисне і смачне диво та готувати його. Тим паче — це швидше швидкого!
Гостей без особливих зусиль ви зачаруєте легким і оригінальним салатом «Ізабелла». Приготуйте велике зелене яблуко з кислинкою, ківі, курячу грудку, півсклянки горіхів, сік з половини лимона, кілька листочків салату і дві столові ложки майонезу або йогурту. Курячу грудку відваріть, охолодіть у бульйоні і поріжте невеликими кубиками. Яблуко і ківі очистіть від шкірки і також поріжте невеликими кубиками, побризкайте соком лимона. Горіхи подрібніть. Кубики курячого філе, яблука, ківі і подрібнені горіхи змішайте, заправте легким майонезом або йогуртом. Викладіть в салатник на листя салату, прикрасьте горіхами та шматочками ківі.
До курки, індички, квасолі, відварених овочів зготуйте оригінальний соус. Потрібно 100 г горіхів, цибулина, пучок петрушки, 4 зубчики часнику, сіль і мелений червоний перець за смаком. Горіхи стовкти з сіллю, часником, перцем, подрібненою цибулею, зеленню петрушки, перемішати і заправити оцтом — готово!
Ласощі
Про них можна складати легенди: торти, цукерки, печиво, пиріжки, штруделі — всього і не перерахувати, де горіх — на своєму місці в буквальному сенсі слова. Я нещодавно на чаюванні в подруги Раїси, яка ревно слідкує за своєю талією, але при цьому умудряється готувати так, що пальчики оближеш, просто закохалася в яблучно-горіхові оладки, і за тиждень після того готувала їх уже тричі. Вони унікальні, що ще сказати. Зготуйте і ви. Борошна потрібно небагато — усього дві столові ложки, а от яблук — три-чотири, причому чималеньких. А ще потрібно буде по щедрій жмені родзинок і горіхів, лимон, яйце, по 2 столові ложки цукру і оливкової олії, столова ложка вершкового масла і чайна — меду, 100 г білого вина для замочування родзинок, 100 г сметани, половина чайної ложки кориці і сіль на кінчику ножа.
Родзинки замочіть у вині, через годинку злийте і відтисніть. Яблука потріть на крупній тертці (можна не чистити), горіхи подрібніть у ступці, цедру лимона — на тертці. Яйце розітріть з цукром, додайте сюди розм’якшене масло і сіль, а затим — натерті яблука, горіхи, родзинки, борошно, цедру лимона і корицю. Все старанно вимішайте і викладайте на пательню з розігрітою оливковою олією ложкою. Обсмажте з обох боків і подавайте з медом, варенням чи сметаною.
І нарешті про торт! Горіхово-морквяний, з домашнім сиром, з оливковою олією — корисний, смачний, легкий, оригінальний! Кращої мотивації його спекти якнайшвидше і не шукайте! Приготуйте по склянці борошна і цукру, 100 г оливкової олії, 2 яйця, 300 г моркви, півсклянки горіхів, пакетик розпушувача, чайну ложку кориці і сіль на кінчику ножа. А для крему — 250 г вершкового сиру, 50 г вершкового масла, 120 г цукрової пудри.
Олію збийте з цукром, додайте яйця і також збийте. Окремо розмішайте всі сухі інгредієнти і з’єднайте з яйцями та олією. Горіхи почистіть і подрібніть. Моркву натріть на дрібній тертці, додайте до суміші разом з горіхами. Все добре перемішайте, розділіть на три частини і випечіть три коржі (кожен пектиметься приблизно 25 хвилин — перевіряйте дерев’яною паличкою). А далі готуйте крем: сир збийте з цукровою пудрою і маслом, має вийти пухка маса. Перемажте коржі і складіть торт. А верхній корж прикрасьте і кремом, і горіхами. Це буде чудове чаювання! Смачного!
РАДИТЬ ДІЄТОЛОГ
Найкращі — волоські осінні
Оксана Скиталінська, столичний лікар-дієтолог, не стомлюється нагадувати про користь горіхів. Вона радить споживати горіхи щодня. «Звісно, корисні всі горіхи, кожен по-своєму, але наші, свіжі, волоські, куплені на базарі у бабусі або зібрані власноруч — найкращі. Особливо цінні — осінні. Це природні ліки від алергій, очищувач судин від «поганого» холестерину, помічник для печінки, енергетик. Цілющі «горіхові» жири омолоджують клітини, з яких складається наш організм, зміцнюють імунну систему, мають протиракову дію.
Але горіхи потрібно вживати свіжими — почистили і відразу з’їли, тоді вони лікуватимуть. Не можна купувати горіхи, які довго були очищеними, стали гіркуватими на смак: їхні жири окислились, і такі горіхи шкідливі. Не варто горіхи смажити, пекти і варити, бо тоді корисні жири втрачають свою силу, вважає дієтолог.
«Дітям особливо потрібні горіхи, вони сприяють формуванню здорових клітин, стійких до запалень та вірусів, а також хорошій роботі мозку, тобто пам’яті, навчанню, врівноваженості», — додає Оксана Скиталінська і радить любити здорову їжу і загалом життя, бо воно прекрасне і неповторне.
НА ДЕСЕРТ
Смак дитинства
Горіхові цукерки з дитинства — ви їх також знаєте: з горіхів, какао, цукру, меду і масла. Свідомо не вписую їх у канву горіхових рецептів, бо немає точних пропорцій. Какао розтопіть з цукром на дуже повільному вогні, постійно помішуючи, щоб не пригорало, додайте туди шматочок масла, добру порцію горіхів і трохи меду. Скачайте кульки, обваляйте в какао-порошку і відправте у холодильник для застигання. Можете подрібнити цукрове печиво, а ще краще — шоколадку. Незастиглий десерт ми у дитинстві називали м’яким грильяжем і частину з’їдали відразу.