Не будуй хату з лободи, а до комах учитись йди

25.09.2004

      Здавалося б, Намібія аж ніяк не може бути адресою передового досвіду для розвинутої Америки чи Англії. Далебі! Група американських і британських інженерів та ентомологів з університетів Нью-Йорка, Лафборо й Кембріджа відправляється до цієї південноафриканської країни, щоб вивчити житла, збудовані тамтешніми... термітами. Як переказує сайт Membrana, передбачається, що ці «хатини» можуть бути ключем до спорудження будівель майбутнього — автономних, дешевих і нешкідливих для навколишнього середовища.

      Річ у тім, що в «мурашниках» термітів підтримується автономне і живе середовище, яке оперативно реагує на зміни внутрішніх та зовнішніх умов. Комахи будують складну мережу тунелів, завдяки якій споруда добре вентилюється, в ній підтримуються потрібні термітам температура та вологість повітря. Людський відповідник такого «розумного» термітника міг би бути будівлею, яка потребуватиме мінімального технічного обслуговування або взагалі обходитиметься без нього. Причому, мріють інженери, підсилені знавцями комах, ці «хатинки» можна було б будувати не тільки на Землі, а й, можливо, на Місяці.

      Але для цього потрібно спочатку ретельно вивчити структуру термітників і створити тривимірні моделі — платформу для подальших досліджень. Трирічний проект фінансує Британська рада з інженерних і фізичних наукових досліджень, а коштує він аж 750 тисяч доларів. Бі-Бі-Сі зробить фільм про роботу вчених, який, можливо, вийде на екрани в 2006 році.