Футуристичні пейзажі у вигляді величезних залізних «їжаків» та бетонних блоків виросли недалеко від села Червоний Чабан, що на Херсонщині. Знадобилися зусилля більш ніж двохсот чоловіків для того, щоб повністю заблокувати відомчу залізничну гілку, яка раніше обслуговувала завод «Кримський титан».
«Саме на території Херсонщини відомча залізнична гілка заводу «Титан» приєднується до шляхів «Укрзалізниці», — прокоментував ситуацію народний депутат України Андрій Сенченко. — Фактично щодня РФ мала змогу отримувати всю необхідну сировину та продукцію через цей обхідний шлях, оминаючи міжнародні санкції, які було накладено на півострів Крим після його окупації російськими військовими».
На цей час на станції в Херсонській області накопичилося вже більш ніж 60 вагонів з різними хімічними реактивами і содою. Нагадаємо, що основне призначення заводу «Кримський титан» — це виробництво сірчаної кислоти і діоксиду титану.
«Повітря в Україні стане чистіше, бо вже зупинився один із трьох цехів заводу, що залишився без сировини, — заявив один з активістів акції громадянської непокори Юрій Рунов. — А через півтора-два тижні завод повністю припинить свою роботу, позбувшись підживлення з материкової України».
За словами нинішнього глави Державної ради Криму Сергія Аксьонова, запасів сировини на підприємствах вистачить ще на місяць. Специфіка роботи заводу «Кримський титан» облаштована таким чином, що у разі екстреної зупинки через брак сировини з ладу вийде повністю все обладнання. Без роботи залишиться більше чотирьох тисяч людей, а завод понесе багатомільйонні збитки через те, що доведеться повністю міняти обладнання.
Також майже зупинив свою роботу й найбільший молокозавод на півострові, адже досі його на 70 відсотків забезпечували молоком, яке привозили з Херсонської області. Якщо блокада триватиме ще кiлька місяців, молокозавод, розташований у Джанкойському районі, зупиниться. Це автоматично потягне за собою подорожчання всієї молочної продукції в Криму через її нестачу.
Тим часом від втрати ринку збуту страждають і фермери Херсонщини. Так, аграрії Скадовська, Каланчака та Чаплинки вже пригрозили перекрити рух на Антонівському мосту в тому випадку, якщо представники влади не подбають про відкриття нових ринків збуту для їхньої продукції. Адже через блокаду Криму ціни на овочі та фрукти на оптових ринках Херсонщини впали до 60-80 копійок за кілограм. Саме за такі жалюгідні копійки аграрії зараз змушені віддавати свій урожай огірків, кабачків та кавунів. Якщо фермери Херсонщини втратять усю виручку за зібраний цього року врожай, то в них просто не буде коштів для того, щоб купити вугілля та дрова й пережити зиму. В середньому, для успішного старту сезону аграрію потрібно мати на руках не менше, аніж сто тисяч гривень. Ці гроші потрібні для закупівлі сировини, бензину, насіння, ціна на які зростає разом із курсом долара.
«Наші підприємці повинні пристосовуватися до нових реалій життя», — вважає директор департаменту агропромислового розвитку Херсонської облдержадміністрації Олександр Поливода.
А віце-президент української асоціації картоплярів Сергій Рибалка бачить добрі перспективи для фермерів України в освоєнні ринків збуту в Прибалтиці та Білорусі.