Наступного тижня, у вівторок, у верховному суді Грозного в Чечні розпочнеться підготовче засідання у справі затриманих ФСБ і доправлених до Росії лідера УНА-УНСО Миколи Карп’юка та українського журналіста Станіслава Клиха, яких обвинувачує слідчий комітет РФ в участі у чеченській війні, вбивстві російських військовослужбовців та створенні банди. У справі — близько 35 томів, плюс два томи обвинувального висновку на 600 сторінок. В основу справи лягли свідчення лише одного чоловіка, який є доволі сумнівним свідком, адже відбуває покарання у свердловській колонії РФ одночасно за кілька кримінальних злочинів, має набір важких захворювань та опіумну залежність. Втім, як показали справи Савченко і Сенцова, для російської Феміди це не перешкода. Обом українцям світить від 15 років ув’язнення до довічного.
Довгий час про долю обох затриманих узагалі не було нічого відомо, крім самого факту зникнення. До жодного з них українські консули досі не отримали доступу. А до останнього часу Микола Карп’юк навіть не мав адвоката. Як розповіла в інтерв’ю «Центру громадянських свобод», опублікованому на сайті «Радіо «Свобода», адвокат Клиха Марина Дубровіна, свідчення із її підзахисного вибивали в прямому сенсі. «Тортури до Станіслава застосовувалися саме доти, доки не були отримані потрібні свідчення. Спершу він постійно відмовлявся від свідчень, посилаючись на статтю 51 Конституції РФ. Але тиск наростав... Коли під час допиту він не зміг назвати калібр автомата Калашникова, яким нібито розстрілював російських військовослужбовців (існує кілька моделей АК різного калібру. — Ред.), його били рівно доти, доки він не вивчив калібр, який йому «призначили», і не озвучив його. Відповідно, в обвинувальному висновку чітко названий саме цей калібр автомата. Я впевнена, що з Карп’юком було те саме, тому що він обмовив і себе, і Клиха», — зазначила Марина Дубровіна.
Утiм схоже, навіть у таких умовах хлопці не втрачають почуття гумору. Так, сайт «Цензор.нет» із посиланням на російські ЗМІ повідомив, що саме Карп’юк і Клих «злили» слідчому комітету «секретну інформацію» про те, що разом із ними в Чечні воював і нинішній Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк, і навіть був нагороджений Джохаром Дудаєвим орденом «Честь нації». «Сенсаційне викриття», зроблене з цього приводу главою СК Росії Олександром Бастрикіним, викликало в інтернеті хвилю сміху і жартів, а сам Яценюк назвав це «клінічним діагнозом». Однак росіяни, схоже, серйозно вірять всьому, що поширює слідчий комітет. «У матеріалах справи є постанови про притягнення до кримінальної відповідальності всіх осіб, перелічених в обвинуваченні: Музичка, Яроша, Корчинського, Бобровича, Мазура, братів Тягнибоків, усього — близько 10 осіб. Їх оголошено в розшук у Росії. Але вони недоступні, тому логіка така: кого зловили — у той і відповість за всіх. У моєму розумінні, E справі значно більше політики, ніж права. Права як такого там немає, чесно кажучи», — констатує Марина Дубровіна.
«Слідчий комітет РФ — оригінальний орган. Таке враження, що вони не поважають своїх співвітчизників. Та й росіян важко зрозуміти, бо коли тобі таку дурню впарюють, це має як мінімум ображати», — зазначив у коментарі «УМ» Ігор Мазур (Тополя), який справді, як і покійний Сашко Білий, брав участь у бойових діях і стверджує, що ні Яценюка, ні інших фігурантів «справи» він там не бачив.
А ТИМ ЧАСОМ...
Учора в Страсбурзі європарламентарії ухвалили резолюцію щодо політв’язнів у Росії, зокрема Олега Сенцова, Олександра Кольченка та естонського громадянина Естона Кохвера, викраденого ФСБ у себе на батьківщині. Європейські парламентарії закликали до «звільнення всіх незаконно затриманих громадян України, у тому числі Надії Савченко, відповідно до узгоджених пакетом заходів з реалізації Мінських угод і зобов’язанням сторін звільнити всіх заручників і всіх, хто був затриманий у зв’язку з конфліктом в Україні». Також до резолюції було внесено поправку із закликом запровадити єдиний санкційний список російських посадовців, відповідальних за незаконне ув’язнення і засудження громадян України. Санкції мають передбачати візову заборону для російських посадовців, заморожування фінансових активів на території ЄС, які належать цим особам або їхнім родинам.