Уже цієї осені Харківщину відвідають представники уряду і великих компаній США. Про це повідомив на VII Міжнародному економічному форумі «Інновації. Інвестиції. Харківські ініціативи!» посол Джеффрі Пайєтт. «США мають солідну історію партнерських відносин iз Харківською областю, — сказав він. — Найбільш масштабний проект, що реалізується сьогодні, — це фінансування розробки установки «Джерело нейтронів», над яким працюють учені. Уряд США вклав у проект понад 70 мільйонів доларів».
Йдеться про абсолютно новий тип ядерної установки, яка в листопаді буде відкрита у стінах ННЦ «Харківський фізико-технічний інститут». З її допомогою науковці зможуть напрацювати фактично увесь спектр радіоізотопів, що використовуються в медицині та промисловості. А також братимуть участь у розробці нових реакторів для атомних станцій. Будівництво установки почалося кілька років на кошти уряду США взамін на відмову України від високозбагаченого урану.
Під час роботи форуму керівники Харківщини та американської інвестиційної корпорації MG Star INC домовилися про співпрацю в енергетичній галузі. «Йдеться про будівництво і реконструкцію цілих енергетичних комплексів, а також модернізацію інфраструктурних, комунальних та агропромислових об’єктів, — повідомила заступник голови облдержадміністрації Юлія Світлична. — Об’єм фінансування з кожного проекту може становити від 5 до 50 мільйонів доларів. Вже сьогодні ми почали обробку всіх технічних та юридичних моментів, аби стартувати якомога раніше».
Готова до співпраці з регіоном і американська компанія Babcock & Wilcox. «З її представниками досягнуто конкретну домовленість про масштабування проекту будівництва енергоефективних, екологічно чистих міні-ТЕЦ у Куп’янську, — сказала пані Світлична, — і ще на 47 проектів в інших районах області, що будуть профінансовані «Американським інвестиційним фондом».
І все ж найбільш знаковою подією форуму стало підписання контракту між австрійською компанією Inkla Trading and Engineering і харківським заводом «Турбатом» на поставку обладнання для модернізації вже діючих блоків АЕС у Болгарії та Фінляндії. Сума спільного проекту сягнула майже 33 мільйонів євро. Вітчизняний енергомашинобудівний гігант також домовився про співпрацю з американською компанією Holtec International, що є генеральним підрядником зі спорудження центрів зберігання ядерного палива на атомних станціях України. Причому, за словами представників цієї впливової бізнесової структури, компанія має намір співпрацювати й з іншими харківськими підприємствами. Сума майбутніх контрактів може становити 200 мільйонів доларів.
Інвестиційна активність американських бізнесових кіл на форумі виявилася настільки багатообіцяючою, що регіональні чиновники вирішили відкрити у США харківський офіс. Про це повідомив радник Юлії Світличної Дмитро Шувал. За його словами, вже проведено перемовини з тамтешніми лобістськими компаніями, які хочуть посприяти створенню у США інтересу до розвитку Харківщини. «Фінансуватиметься проект створення офісу за кошти не байдужих до майбутнього України осіб, без грошей бюджету», — уточнив він.