Такого падіння рівня води в Південному Бузі не відзначали ще жодного разу з того часу, коли в 1964 році на території Вінниччини було збудовано Ладижинську ГЕС. А нині фахівці констатують, що рівень води у Ладижинському водосховищі досяг історичного мінімуму й продовжує знижуватись.
Загалом місцеві мешканці, прикинувши на око, констатують, що нині у пологих місцях вода відступила від звичної межі на 16-17 метрів. У адміністрації електростанції зазначають, що рівень води у Ладижинському водосховищі знизився до позначки 170,59 м (за Балтійською системою), що на 1,35 м нижче нормального підпірного горизонту. Ця ситуація загрожує роботі ГЕС, стверджують енергетики.
У свою чергу, Південнобузьке басейнове управління водних ресурсів просить керівництво ДТЕК Ладижинської ТЕС знизити рівень води у Ладижинському водосховищі на метр, аби дати притік води до Південного Бугу нижче за течією річки.
«Через вкрай низький рівень води Ладижинська ГЕС працює лише 2-2,5 години на добу. Приток води — «нульовий». Рівень води продовжує знижуватися, адже ми маємо забезпечувати санітарний скид води — 5,5 куб. м за сек. Оскiльки притоку води немає, об’єм скиду зменшено до 3,4 куб. м Якщо рівень води у водосховищі знизиться до позначки 174,5 м — ми взагалі не зможемо працювати», — зазначив електромонтер ДТЕК Ладижинської ГЕС Микола Фадєєв.
Ладижинська ГЕС потужністю 7,5 МВт використовує тиск води водосховища, у якому охолоджується відпрацьована в турбінах вода з Ладижинської теплової електростанції. Тож дві електростанції отримують сумісний ефект ставка. ГЕС підтримує водний баланс області — тих населених пунктів, що розташованi вище за течією річки Південний Буг, у тому числі й Вінниці.
Ще одна важлива функція, яку виконує гідростанція, — це живлення Ладижинської теплоелектростанції у випадку аварії.
ДО РЕЧІ
ПАТ «ДТЕК Західенерго» цього року за результатами тендеру уклало угоду з ТОВ «Електроналадка» на реконструкцію Ладижинської ГЕС на суму 232,89 млн. грн.