Про війну в Харкові постійно нагадують не лише в’їзні блокпости, а й люди, що прагнуть знайти себе після перебування у зоні бойових дій. Наразі в обласному центрі зайнятості зареєструвалося 373 учасники АТО і 3737 переселенців. Програми пошуку роботи для військових фінансують вітчизняні державні структури, а працевлаштуванням мешканців Донбасу займаються міжнародні фонди. Разом їм вдалося забезпечити робочими місцями трохи менше половини тих, хто подав відповідні заяви.
Але і такий результат, на думку директора ПРООН в Україні Янтомаса Хімстра, який днями відвідав Харків, можна назвати досить успішним. «Я був приємно здивований, побачивши, що в Україні певні служби та організації переймаються потребами внутрішньо переміщених осіб, — сказав він. — Наприклад, такої підтримки я жодного разу не бачив у Сирії — країні, де я працював і звідки поїхав два місяці тому. Україна — це точно не Африка і не Близький Схід. Тут внутрішні переселенці знаходяться в значно кращих умовах. Повірте мені, в тих країнах, де існує подібна проблема, взагалі відсутня система працевлаштування. Тому те, що ми побачили в Харкові, надихає на подальшу роботу».
Янтомас Хімстр назвав позитивним також той факт, що система працевлаштування в Україні тепер намагається підтримувати не просто безробітних, а людей, які бажають працювати. Якщо така тенденція збережеться й надалі, то ПРООН не лише продовжить фінансувати аналогічні програми, а й збільшить обсяг допомоги. Для організації головне, аби внутрішньо переміщені особи відкривали власні справи. У Харківському обласному центрі зайнятості вже підготовлені й очікують грошової підтримки 80 бізнес-пропозицій від переселенців iз Донбасу. Шанс, що вони отримають малі міжнародні гранти, досить високий.
Реальну підприємницьку діяльність хочуть розпочати й учасники АТО. За словами директора обласного центру зайнятості Володимира Міненка, вже 55 колишніх військовослужбовців невдовзі займуться власним бізнесом, отримавши для старту від держави одноразову допомогу в розмірі від 8 до 23 тисяч гривень.