Схоже, Петро Порошенко таки всерйоз узявся за наведення ладу із незаконним видобутком бурштину. В прикордонних районах (а найбільші поклади «сонячного каміння» знайдено саме на півночі Рівненської, Житомирської та Волинської областей) минулого тижня була оголошена спецоперація «ЗУБР-2015» та оперативно-профілактичні заходи «Бурштин», які передбачають і спільне з іншими силовими структурами прочісування територій, і розвідку гелікоптерами з повітря. «У результаті було виявлено чотири місця незаконного видобутку бурштину в районах населених пунктів Володимирець, Дубровиця, Устинівка та Обище», — повідомила прес-служба Держприкордонслужби. «Так, ми отримали сигнал про незаконний видобуток бурштину, виїхала наша група і затримала групу людей з лопатами, які копали камінь. Відкрито два кримінальні провадження, засоби праці конфіскували, а людей відпустили. Хочу зазначити, що останнім часом такі випадки бувають поодинокi, а помповий видобуток бурштину припинено взагалі», — повідомив «УМ» перший заступник начальника Дубровицького райвідділу міліції Сергій Дворак.
Утiм місцеві жителі не вірять в ефективність таких методів. «Усі чекають, коли шум мине, усі відзвітують, і знову все повернеться на круги своя. Повністю видобувати бурштин ніхто не припинить — надто великі гроші там крутяться. І добровільно від них відмовлятися ніхто не збирається», — кажуть вони. Непрямим підтвердженням їхніх слів є візитки із рекламою мотопомп та пожежного обладнання, які тут можна зустріти на кожному кроці. Та й сачки для виловлювання камінців на місцевих базарах — найбільш ходовий товар. Ще одна тенденція — «бурштинові барони» під егідою партії «Воля» активно розпочали підготовку до місцевих виборів, сподіваючись отримати можливість самостійно контролювати ситуацію на місцях. Подейкують, що до фінансування кампанії долучився і відомий львівський кримінальний авторитет Вова Морда, який буцімто свого часу вкладав кошти у розкрутку партії «Свобода».
Сам Президент на засіданні розширеної колегії МВС України пообіцяв, що до кінця тижня будуть завершені «операції із затримання злочинців, які забезпечують фінансування незаконного видобутку бурштину». Як підтвердження своїх слів, він повідомив про затримання в Мукачевому 82 кг контрабандної партії бурштину. «Вся організована злочинна група сьогодні притягнена до відповідальності. І так буде з кожним. Ніхто не заховається ні за кумівство, ні за так, ні за парасольки. Все зробимо. Переможемо», — заявив він. Водночас рівненські правоохоронці відзвітували про затримання співробітника міліції, причетного до зникнення із спеціального сейфу 27 кг бурштину, вилученого в грудні минулого року в київського бізнесмена Дмитра Вельбовця. Коли останній iз рішенням суду прийшов iз вимогою повернути йому речові докази, замість відбірного каміння, купленого за 40 тис. доларів, йому принесли купу бурштинового «неліквіду», який старателі віддають задарма. А от причетних до зникнення в листопаді минулого року 136 кг бурштину з управління міліції на вулиці Хвильового в Рівному шукають і досі.
ЗАКОНОТВОРЧІСТЬ
Міністерство екології та природних ресурсів призупинило видачу погоджень на видобуток бурштину в Україні, а також відкликало кілька виданих на 2015 рік раніше. За словами заступника міністра екології Світлани Коломієць, мораторій триватиме доти, доки не буде створено законодавчі, прозорі умови для ведення цієї діяльності. Водночас запланований на минулий четвер розгляд у другому читанні законопроекту №1351-1 «Про видобуток і реалізацію бурштину» так і не відбувся, а додатковий законопроект №2013 «Про старательську діяльність», який передбачав спрощену процедуру реєстрації старательської артілі для видобування бурштину непромисловим способом, не набрав потрібної кількості голосів. Очевидно, що законодавче врегулювання цього питання слід очікувати не раніше осені. А доти бурштинові війни, відкрито чи підпільно, триватимуть і далі.