Всi родичі гарбузові

21.09.2004

      Приємна новина для всіх учасників попереднього і нині діючого конкурсів. Не встигли ми підбити підсумки «Ягоди-малини», як спонсор конкурсу «Всі родичі гарбузові» і наш давній партнер «Книга поштою» взявся надрукувати всі ваші рецепти у своєму кулінарному довіднику (поки що проект перебуває в роботі, тож назви його ми ще не знаємо). Та не лише рецепти, а й вказати прізвища всіх їх авторів, тож усі учасники стануть співавторами цього видання і зможуть придбати його через «Книгу поштою» (надалі ми будемо інформувати вас про хід цього проекту).

      А поки що продовжуємо наш конкурс «Всі родичі гарбузові».

 

      Білоус Оксана з Іванівців, що на Франківщині, знайома нам за попереднiм конкурсом (її торт-морозиво сподобався багатьом членам нашого журі). І цього разу вона надіслала цікаві переписи.

Баклажани фаршировані

      На 10 банок (0,5 літра) беремо: свіжі баклажани — 3,6 кг, моркви — 900 г, корінь петрушки або селери — 80 г, ріпчастої цибулі — 260 г, рису — 260 г, зелень петрушки і кропу — 30 г, солі — 90 г, цукру — 110 г, чорного меленого перцю — 0,3 г, запашного — 0,5 г, томатів — 2,5 кг, рослинної олії — 500 г.

      Баклажани повинні бути діаметром не більше 70 мм і завдовжки 90 мл. Помити, обрізати плодоніжки і чашолистки. Для кращого просмажування баклажанів необхідно зробити на них повздовжній розтин. Баклажани обсмажити на олії до коричневого кольору та охолодити до температури 30—40 градусів. Решту помити, порізати й обсмажити в олії. Рис добре промити у холодній воді й бланшувати у киплячій воді до напівготовності. Після бланшування рис добре промити у холодній воді. Обсмажені овочі та рис перемішати, додати в цей фарш 60 г рослинної олії і тушкувати. Паралельно приготувати томатний соус. Обсмажені баклажани через розтин заповнити фаршем. Тоді в сухі банки налити трохи гарячого (80—85 градусів) томатного соусу і викласти фаршировані баклажани, зверху залити їх гарячим соусом, накрити кришками і стерилізувати: 0,5 л — 60 хв., 1 л — 120 хв. Вода повинна легко кипіти.

Помідори з морквою

      Тверді помідори помити, розрізати навпіл, але не до кінця. У розріз покласти нарізані на кружальця моркву, цибулю, часник. На дно банки покласти петрушку, кріп, хрін. Помідори покласти тісно, один біля одного. Заливати маринадом і стерилізувати літрові банки 15—20 хв.

      Маринад: на 5 літрів води — 2 склянки цукру, 1 склянка солі, 2 склянки оцту, по 10 горошин духм'яного і гіркого перцю, лаврове листя.

Салат із помідорів

      3 кг помідорів, 1,5 кг цибулі; 1,5 кг моркви, 100 г солі, 300 мл олії, 300 г цукру, 300 мл оцту, духмяний перець, лаврове листя.

      Помідори порізати на скибки, цибулю на кільця, моркву натерти на грубій терці, все перемішати і пересипати сіллю. Закип'ятити разом олію, цукор, оцет, перець, лаврове листя. З помідорів злити рідину, влити маринад, трохи потушкувати, розкласти в літрові банки і стерилізувати 25—30 хв.

* * *

      Приємно, що дехто з наших читачів став уже постійним учасником наших конкурсів. Ось і Тамара Василівна Момотюк з Роcошан Кельменецького району, що на Буковині, відгукнулася й на другий наш конкурс. Знову ж таки серед півтора десятка рецептів змушена відібрати лише кілька, на жаль.

Кетчуп

      Для приготування 2 кг кетчупу потрібно 5 кг помідорів, 1 склянка подрібненої цибулі, 160-200 г цукру, 30 г солі, 1 склянка 9% оцту, по 1 чайній ложці гіркого перцю, гвоздики, гірчичного насіння, шматочок кориці (1х2 см), 0,5 чайної ложки насіння селери.

      Помідори нарізати шматочками, разом з подрібненою цибулею розпарити під накривкою і протерти через сито. Одержаний сік уварити наполовину, а перед кінцем варки покласти в нього прянощі в марлевому мішечку, додати сіль, оцет, цукор і варити ще 5-7 хвилин. Витягнувши прянощі, розлити готовий кетчуп у банки, закатати і поставити в холодне місце.

Зимовий холодник (окрошка)

      Приготувати суміш: 200 г хрону, натертого на дрібній тертушці, 300 г нарізаної зелені кропу, 350 г свіжих огірків, натертих на грубій тертушці, і 150 г солі. Зелень кропу брати не дуже молоду — вона ароматніша і краще зберігається.

      Суміш можна використовувати і для салатів. До нового урожаю добре зберігається в холодильнику у скляних банках під пластмасовими кришками.

Солянка грибна

      Нарізані соломкою цибулю і моркву спасерувати і укласти в каструлю. Додати нарізану капусту, помідори, влити олію, посолити до смаку і тушкувати на слабому вогні 20-25 хв., після чого покласти відварені гриби і все разом тушкувати до готовності. Перед кінцем теплової обробки покласти лавровий лист, гіркий і пахучий перець, гвоздику. Підготовлені гарячі банки залити солянкою, закатати кришками і поставити до повного охолодження пiд тепле накриття.

      На 10 півлітрових банок солянки потрібно: по 1 кг білокачанної капусти, помідорів, моркви, 0,5 кг ріпчастої цибулі; 2 кг відварених грибів і 0,3 л соняшникової олії.

Салат «Столичний»

      На 10 півлітрових банок нарізати очищені овочі: по 1 кг рожевих помідорів, солодкого (червоного або зеленого) перцю, білокачанної капусти, свіжих огірків і ріпчастої цибулі. Додати 100 г солі і 3 чайних ложки оцтової кислоти чи 300 грамів столового оцту 5-6%, все добре перемішати. Попередньо нагріту соняшникову олію довести до кипіння і охолодити. На дно підготовлених банок покласти по 2 горошини пахучого перцю, по 1 бутону гвоздики, половину лаврового листа, 2 ст. ложки соняшникової олії, потім укласти овочі. Кожну банку долити соком і стерилізувати протягом 20 хвилин.

Найсмачніші баклажани

      Спекти баклажани в духовці, почистити, «голі» баклажани скласти в підготовлені банки, на дно яких покласти декілька зубчиків часнику, лавровий лист, чорний перець горошком. Залити баклажани томатом (на 1 л томату — 1 ст. ложка солі з верхом) стерилізувати 10 хв.

  • Кріпчик-петрушка кучерявляться

    Ще свіжі зимові спогади про морозні вітряні дні, коли великою насолодою було зігрітися тарілкою гарячого борщику зі сметаною. Господині урізноманітнювали цю насолоду замороженим щавлем, законсервованою заправкою для борщу, заготовленими з осені чи купленими в магазині бурячками. >>

  • Поласуємо полуничкою

    Найочікуваніший «смачний» сезон — це все-таки полуничний. Думаю, мало хто не погодиться зі мною, що полуниця — це не просто ягода, це ціла історія: весна в розпалі, відпустки на носі і навіть повернення з роботи додому — особливе: обов’язково з пакетиком запашної червоної ягоди. >>

  • Від кулешу і ніг не поколишу!

    Про користь кулешів, про яку я і так, утім, знаю, цього разу наслухалася від бабусь на лавочці. А народні рецепти — перевірені часом і, як правило, доступні. Тож готуємо. >>

  • Лимонадна прохолода і насолода

    Уже майже літо, а це означає, що ми знову шукатимемо затінки, холоднi страви і прохолоджувальнi напої. Лимонади — прекрасний засіб для втамовування спраги, охолодження організму і вітамінізації, як кажуть, три в одному. Отож за роботу! >>

  • Сонце в цеберку!

    «Сонце в цеберку» — саме так назвав своє знамените варення з кульбаб Микола Канішевський, відомий нам як телепродюсер, перший віце-президент Національної телекомпанії України, ведучий телевізійних програм («Вісті тижня» та інших цікавих проектів). >>

  • Знімаю капелюха

    От так і незчулися, як перша їстівна зелень, обдарувавши нас весняними вітамінами, відбуяла, і на зміну їй для багатьох несподівано приходять... грибочки. Це і ви помітите, коли зайдете в лісопосадку чи хвойний ліс подихати цілющою хвоєю, а додому повернетеся з торбинкою тугеньких маслючків. >>