Що за біс той буйабес,

21.09.2004
Що за біс той буйабес,

      Посуд, що стояв  на столі, як завжди, наповнився їжею. Домашні ельфи на кухні, очевидно, трудилися  не покладаючи рук — перед ними стояли різноманітні страви, з яких кілька були явно іноземної кухні.

      — А це що таке? — спитав Рон, показуючи на чашу, наповнену чимось, схожим на рагу з устриць, креветок, крабів і молюсків, що стояло поряд з пудингом, начиненим телятиною.

      — Буйябес, — відповіла Герміона.

      — Будь здорова! — відгукнувся Рон.

      — Це — страва французької кухні, — продовжила Герміона, — я їла його, коли відпочивала у Франції в позаминулому році. Дуже смачно.

«Гаррі Поттер та вогненний кубок», Джоан К. Роулінг.

 

      Страва з такою незвичною назвою (та й сама вона для нас досить незвична) заслуговує на самостійне літературне життя. Згадку про цей специфічний суп можна знайти не лише у Джоан Роулінг, а й у Жоржа Сіменона, коли його комісар Мегре був у відрядженні на півдні Франції. Саме Прованс з його оливковими гаями, лавандовими галявинами та цитрусовими садами є батьківщиною цієї страви. Дари моря в ній поєднуються з прянощами прованської землі.

      Усі звикли, що французька кухня дуже витончена і вишукана. Але ж Франція така велика, в ній стільки земель — від суворих Нормандії та Бретані на півночі до спекотного і жагучого Провансу на півдні. Відповідно й кухня така ж різноманітна. Не буду писати про всю французьку кухню — це просто неможливо зробити на одній шпальті. А от про буйабес напишу кілька слів.

      Колись цей суп варили бідні рибалки із залишків неспроданого улову, з риби і морепродуктів, тепер це класичний французький густий суп для спеціальних випадків. У нас його можна спробувати у фешенебельних ресторанах, а можна приготувати й самим. Звісно ж, з нашою допомогою.

      Буйабес традиційно подають з крутонами (сухариками) з часниковим майонезом айолі: мочання сухариків у суп — це невід'ємна частина трапези.

 

 

Айолі

      Дрібно посікти 6 зубчиків часнику, покласти в ступку з 1/2 ст. л. морської солі і розмолоти в однорідну масу. Викласти в миску і додати 2 яєчних жовтки, вимішати дерев'яною ложкою до однорідної маси. Продовжувати збивати віничком, потроху додаючи по краплі оливкової олії. Коли суміш почне гуснути, додати 250 мл оливкової олії дуже тоненьким струменем. Приправити і подавати.

Крутони, або часникові сухарики

      Розігріти духовку до 190 гр. Порізати 4 шматки білого хліба без скоринки на кубики. Нагріти у пательні 3 ст. л. оливкової олії. Додати 3 роздушених через часникодавку  зубчики часнику, готувати 5 хв. на невеликому вогні. Зняти з вогню, намазати хліб часниковою масою, покласти на деко, готувати 5-10 хв., доки кубики не стануть хрумкими і золотистими.

      Для приготування самого буйабесу потрібно: 250 г тигрових креветок в оболонках, 3 ст. л. оливкової олії, 6 зубчиків часнику, 4 порізаних цибулини-шалот, 1 ст. л. насіння фенхелю, 2 ст. л. томатной пасти, 400 г консервованих маленьких помідорчиків, 6 помідорів «дамські пальчики», почищених від шкірки і порізаних на 4 частини, 1,5 л охолодженого рибного бульйону, 1/4 ст. л. гілочки шафрану, 1 апельсин (терта цедра і сік), 750 г філе різної риби (наприклад, тріски чи морського окуня), нарізаного великими шматками.

      Приготування.

      Відкрутити голови креветкам, потім зняти решту панцира і відкласти. Якщо використовувати великі креветки, то в них потрібно видалити кишковий тракт і розрізати кожну креветку навпіл і вздовж.

      Розігріти олію в каструлі на середньому вогні. Додати відкладені панцирі, часник, цибулю і фенхель. Обсмажити, не доводячи до коричневого кольору, 8-10 хв.

      У каструлю додати томатну пасту, консервовані і свіжі помідори. Перемішати і готувати на середньому вогні 2-3 хв., постійно помішуючи.

      Обережно влити охолоджений рибний бульйон у каструлю. Накрити і довести до кипіння. Зменшити вогонь і тушкувати 45 хв., помішуючи.

      Процідити суп через сито. Викинути панцирі від креветок. Суміш, що залишилася, покласти в кухонний комбайн і зробити пюре.

      Вилити суп у каструлю, додати фенхель і варити на повільному вогні 20 хв. Додати шафран, апельсинову цедру і сік, довести до кипіння. Зменшити вогонь, викласти рибне філе і креветки, тушкувати 5 хв. Після цього можна подавати.

      Звісно, це не єдиний рецепт приготування буйабесу, так само як існує безліч способів приготування нашого борщу. Сподіваюся, ви спробуєте, дофантазуєте і у вас обов'язково вийде ну якщо і не буйабес, то наша рибна юшка з часником і креветками точно.Смачного!

  • Кріпчик-петрушка кучерявляться

    Ще свіжі зимові спогади про морозні вітряні дні, коли великою насолодою було зігрітися тарілкою гарячого борщику зі сметаною. Господині урізноманітнювали цю насолоду замороженим щавлем, законсервованою заправкою для борщу, заготовленими з осені чи купленими в магазині бурячками. >>

  • Поласуємо полуничкою

    Найочікуваніший «смачний» сезон — це все-таки полуничний. Думаю, мало хто не погодиться зі мною, що полуниця — це не просто ягода, це ціла історія: весна в розпалі, відпустки на носі і навіть повернення з роботи додому — особливе: обов’язково з пакетиком запашної червоної ягоди. >>

  • Від кулешу і ніг не поколишу!

    Про користь кулешів, про яку я і так, утім, знаю, цього разу наслухалася від бабусь на лавочці. А народні рецепти — перевірені часом і, як правило, доступні. Тож готуємо. >>

  • Лимонадна прохолода і насолода

    Уже майже літо, а це означає, що ми знову шукатимемо затінки, холоднi страви і прохолоджувальнi напої. Лимонади — прекрасний засіб для втамовування спраги, охолодження організму і вітамінізації, як кажуть, три в одному. Отож за роботу! >>

  • Сонце в цеберку!

    «Сонце в цеберку» — саме так назвав своє знамените варення з кульбаб Микола Канішевський, відомий нам як телепродюсер, перший віце-президент Національної телекомпанії України, ведучий телевізійних програм («Вісті тижня» та інших цікавих проектів). >>

  • Знімаю капелюха

    От так і незчулися, як перша їстівна зелень, обдарувавши нас весняними вітамінами, відбуяла, і на зміну їй для багатьох несподівано приходять... грибочки. Це і ви помітите, коли зайдете в лісопосадку чи хвойний ліс подихати цілющою хвоєю, а додому повернетеся з торбинкою тугеньких маслючків. >>