Яскраво-вітамінні дари літа радують погляд і смакові рецептори. Уже стиглі малина, полуниці, ожина й чорниці... Починають наливатися чорнильними кольорами на кущах кульки смородини. І порічки дозрівають. Уся ця смакота-краса найкорисніша, зрозуміло, свіжою. Але не побалувати себе й інших випічкою з ягодами — просто несила.
Відкритий пиріг з основою з пісочно-сирного тіста можна наповнити цілими чорницями чи четвертинками середнього розміру полуниць. Або й суницями (їх тепер у великих магазинах продають, принаймні у Києві). Отже, беремо для тіста 130 г борошна, 100 г вершкового нежирного сиру, 50 г розтертого мигдалю, яйце і дрібку солі. Спочатку треба на стільницю чи у широку миску просіяти борошно, додати мигдаль, кисломолочний сир, дрібку солі і нарізане кубиками масло. Масло (його перед використанням можна покласти хвилин на 10 у морозильну камеру) і сир повинні бути дуже холодними. Все швидко посікти ножем до стану величеньких крихт. В отриманій суміші зробити заглиблення, влити туди збите яйце і швидко замісити однорідне, дуже ніжне тісто. Якщо воно буде виходити занадто рідке, — ще додайте трохи борошна. Далі на присипаній борошном стільниці розкачати тісто і за допомогою качалки (тісто намотати на обмащену борошном качалку) викласти у форму, сформувати бортики. У тісті зробити проколи виделкою і покласти форму з тістом у морозильну камеру на 20-30 хвилин. Усе потрібно робити дуже швидко, щоб частинки масла не встигли повністю розтанути.
Для начинки знадобляться ягоди — 200 г, 250-300 г жирної сметани, 4 жовтки, 100 г цукру і 16 г — ванільного цукру (маленька упаковка). Робимо крем: у посудину викласти сметану, додати цукор, 4 жовтки і ванільний цукор. Все ретельно перемішати виделкою чи вінчиком, але не збивати. Потім крем вилити на охолоджене тісто і рівномірно викласти ягоди. Випікати пиріг у заздалегідь розігрітій до 180 градусів духовці, поки не загусне крем, хвилин 40.
Найефектнішим із чорницями, буде пиріг, покритий білками. Для тіста потрібно: 200 г масла, 120 г цукру, 2 жовтки, яйце, 2,5 склянки борошна і півчайної ложки соди, погашеної оцтом. Усі інгредієнти поступово з’єднуємо, збиваючи міксером: цукор, яйця, жовтки, розм’якшенне масло, а потім борошно й соду. Тісто має бути густе , його викладаємо у форму і ложкою розрівнюємо приблизно на 1 см. Краї тіста мають були вищі. Окремо печемо корж-основу 20-25 хвилин при температурі 180 градусів. Для начинки й оздоблення беремо 400-500 г ягід, 100 г сметани, 2 білки, 2 столові ложки цукру або цукрової пудри. Спочатку треба до стійкої піни збити білки з цукром. Трохи охолоджений корж змастити сметаною (щоб ягоди не падали), викласти ягідний шар і покрити білком. Пекти 15 хвилин при температурі 160 градусів.
«Повітряна насолода» — тонкий бісквіт із ягодами, покритий високим шаром суфле. Для тіста потрібно: 2 яйця, 0,3 склянки цукру, 0,5 склянки борошна, чайна ложка ванільного цукру. Для суфле: 6 білків, склянка цукру, півчайної ложки лимонного соку (чи дрібка лимонної кислоти), по 100 г ягід ожини й полуниці, 10 г желатину. Зробити бісквіт — зовсім просто й швидко. Яйця з цукром та ванільним цукром збиваємо до густої піни, вмішуємо борошно, ще збиваємо і випікаємо 15-20 хвилин при 180 градусах. Якщо хочете бути певними, що бісквіт буде височеньким, — додайте трохи соди, гашеної оцтом.
Суфле робимо у такій послідовності. Ожину (можна смородину або чорницю) перетираємо в блендері. Желатин засипаємо в сік, який залишився, даємо набухнути 10 хвилин. Узагалі, суфле готуємо за принципом білкового крему на водяній бані. Збиваємо міксером лише дві-три хвилини білки з цукром і лимонною кислотою тільки з однією метою: перемішати ці інгредієнти. У каструлю наливаємо воду і доводимо її до кипіння. Вогонь зменшуємо. На каструлю ставимо миску з білками, цукром і лимонною кислотою. Збиваємо 10-12 хвилин, поки суміш не збільшиться в об’ємі і не загусне. Коли білки зіб’ються так, що слід від міксера в них буде чітким і перестане розпливатися, можна вимкнути вогонь і припинити збивати на водяній бані. Після цього збиваємо масу вже без водяної бані ще 4-5 хвилин. Сік із желатином прогріваємо, але не доводимо до кипіння, охолоджуємо і швидко вливаємо у білки, туди ж додаємо перетерту ожину, збиваємо все до однорідного стану. Насамкінець збираємо наш пиріг: на бісквітний корж викладаємо полуницю (або малину чи вишні). По них розподіляємо суфле і ставимо у холодильник хоча б на годину.
Смачного!
НАШВИДКУРУЧ
Щоб зробити шоколадний бісквіт із малиною, беріть 80 г борошна, 200 г малини, 4 яйця, 20 г горіхів, 20 г какао, 105 г цукру, 20 г крохмалю кукурудзяного, дрібку солі. Ділимо яйця на жовтки і білки. Жовтки гарненько розтираємо міксером до білого кольору, додавши 90 грамів цукру. Окремо збиваємо до піни білки, додавши дрібку солі й 15 грамів цукру. Перекладаємо білкову масу на жовткову (краще — за допомогою силіконової лопатки) й акуратно, знизу вгору, перемішуємо. Борошно просіваємо з крохмалем та какао і змішуємо з обсмаженими меленими горіхами. Суху суміш із борошна та горіхів висипаємо поверх яєчної суміші й акуратно, знову ж знизу вгору, перемішуємо лопаткою чи ложкою до однорідності. Деко змащуємо вершковим маслом і присипаємо борошном. Перекладаємо тісто. Зверху розкладаємо малину і ставимо у розігріту до 180 градусів духовку на 40 хвилин. Готовому бісквіту даємо трохи охолонути і виймаємо. Зверху можна присипати цукровою пудрою.