Сьогодні в Ризі стартує саміт програми Європейського Союзу «Східне партнерство». Уже відомо, що про скасування візового режиму з ЄС для України на цьому саміті не повідомлять — наша держава не встигла виконати й половини пунктів Плану дій з візової лібералізації (ПДВЛ), необхідних для надання безвізового режиму. Та є й добра новина: як свідчить звіт Єврокомісії про виконання ПДВЛ Україною, певний прогрес таки є, і восени цього року брюссельські ревізори знову проінспектують нас на предмет удосконалення. Як зазначають експерти, в ЄС помітно змінилася політика щодо України, і тепер замість вишукувати недоліки у виконанні плану, європейські чиновники навпаки, налаштовані підштовхнути Київ до якомога швидшого виконання всіх вимог.
Учора, напередодні відкриття Ризького саміту, в Україну з візитом завітав президент Словаччини Андрей Кіска, який також наголосив: питання лібералізації візового режиму між Україною і Європейським Союзом є не політичним, а технічним, і буде вирішено. Більше того — Словаччина підтримує і перспективу членства України в ЄС.
«Ми підтримуємо процес розширення Європейського Союзу. Якщо Україна зацікавлена стати членом ЄС і зможе виконати всі технічні вимоги, то має право і шанс стати членом ЄС», — сказав Кіска. За його словами, раніше на саміті країн «Вишеградської четвірки» він говорив із Президентом Петром Порошенком про те, що ситуація в Україні стосується не тільки України. «Це стосується і нас, нашого майбутнього, майбутнього всієї Європи. І, власне, з цією заявою я й поїду на саміт «Східного партнерства» в Ризі. І говоритиму про перспективи України, про перспективи Європи і про європейські перспективи українських громадян», — запевнив Кіска, пообіцявши Україні допомогу в проведенні необхідних реформ.
Президент України Петро Порошенко, у свою чергу, висловив сподівання, що на Ризькому саміті Україна отримає підтвердження її євроінтеграційних прагнень і «буде дано чіткий сигнал щодо безвізового режиму з ЄС, що стане стимулом для країни врегулювати всі технічні питання».
«Політичне рішення про надання Україні безвізового режиму має бути чітко зафіксоване, а також має бути чіткий перелік технічних питань, які Україна повинна виконати до приїзду наступної інспекційної місії», — зазначив Порошенко на спільній прес-конференції обох глав держав.
Окрім того, Президент повідомив, що на саміті в Ризі планується підписання угоди про надання Україні макрофінансової допомоги в сумі 1,8 мільярда євро. Принагідно український очільник запевнив, що Україна не оголошуватиме дефолт і за допомогою міжнародних партнерів проведе реструктуризацію своїх боргових зобов’язань.