Сорок тисяч примірників «Пам’ятки громадянам України, які перетинають кордон із Російською Федерацією», передало управління СБУ в Сумській області місцевому прикордонному загону. Це перша партія друкованих матеріалів, що вручатимуться у пунктах перетину кордону.
У пам’ятках — контактні телефони та електронні адреси Консульського відділу Посольства України в Російській Федерації та управління СБУ в Сумській області. Також — перелік підстав для звернення до цих установ. Такими підставами можуть бути затримання, негуманне поводження, фізичний та психологічний тиск iз боку правоохоронних органів Російської Федерації або окремих осіб. «Підставою для розробки такої інформації стали звернення наших громадян щодо фактів тиску на них під час перебування в Росії та спроб вербування для отримання в подальшому інформації, що могла б завдати шкоди нашій державі. Причому для тих, хто намагається чинити такий тиск, зовсім не важливо, чи здійснили ви якісь порушення закону. Умови для цього можуть бути сформовані штучно. Як показує практика, використовуються надумані підстави, на зразок того, що у вас нібито підроблений паспорт чи ви везете речі, не дозволені для перевезення. Або й зовсім немає жодних підстав, але є претензії», — розповів «УМ» заступник начальника управління СБУ в області Юрій Байдак.
Начальник Сумського прикордонного загону Дмитро Ільчинський впевнений: такі пам’ятки дадуть можливість українцям за кордоном почуватися безпечніше. Крім того, пам’ятка містить роз’яснення: громадянин України звільняється від кримінальної відповідальності за статтею 111 Кримінального кодексу України — про державну зраду, якщо він на виконання злочинного завдання іноземної держави, іноземної організації або їх представників не вчиняє жодних протиправних дій, а добровільно повідомляє про спробу вербування Службі безпеки України.
До речі, подібна практика просвітництва з боку спецслужби застосована в Україні вперше. Для Сумщини це цілком логічно, адже вона має найбiльшу — після Луганщини — довжину кордону з Росією. Цілком імовірно, що, запозичивши сумський досвід, пам’ятки для земляків роздаватимуть і на чернігівському та харківському відтинках кордону.