Попри те, що захист Надії Савченко неодноразово надавав докази її невинуватості, а сама вона стала народним депутатом України, делегатом ПАРЄ, російська Феміда продовжує її утримання за ґратами і навіть відкрила проти неї нову кримінальну справу про нібито незаконний перетин кордону. Своє ігнорування міжнародних статусів українки російська сторона аргументує тим, що українка набула повноважень уже після затримання. Утім, схоже, міжнародний резонанс цієї справи таки вплинув на російську владу, яка почала намацувати шляхи для відступу, намагаючись зберегти обличчя.
Днями міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров висловив обережну думку, що Савченко може потрапити під амністію згідно з Мінськими угодами. «Щоб амністувати людину, її треба спочатку довести до суду, який повинен прийняти рішення. Якщо суд вирішить, що вона невинна, то взагалі ніяких питань не виникає. Якщо суд визнає її винною — вона, напевно, потрапить під амністію»,— зазначив Лавров.
Адвокати Савченко сприйняли таку новину скептично. «У проекті амністії не передбачено звільнення, якщо злочин скоєно при особливо тяжких обставинах. Саме таке формулювання обвинувачення Надії. Мінські угоди до цього не мають відношення, у них немає мови про амністію, по цій заяві немає нічого конкретного, це просто набір слів, який говориться для того, щоб посіяти якусь надію у когось, комусь щось натякнути, ввести в оману», — прокоментував заяву Лаврова Марк Фейгін. Він назвав висловлювання російського міністра «свідомою маніпуляцією», зазначивши, що для амністування не обов’язково доводити справу до суду. Водночас захист Надії Савченко заявив, що слідство почало комп’ютерно-технічну експертизу її мобільного телефону, який у березні в Москву привіз «голова» «ЛНР» Ігор Плотницький. За словами Миколи Полозова, в мобільному телефоні виявлені зображення карт, а експертиза визначить, що саме це були за карти.
Очевидно, що російська влада всілякими шляхами намагатиметься схилити Надію до «мирової» — визнання своєї вини в обмін на зменшення терміну чи амністію. Що за цим слідує, яскраво продемонстрував процес над одним із фігурантів «Справи Сенцова» Олексія Чирнія, якого Північно-Кавказький окружний військовий суд у Ростові-на-Дону засудив до семи років суворого режиму. Нагадаємо, що такий же термін отримав і його «колега по нещастю» Геннадій Афанасьєв, який також визнав свою «вину», обмовивши при цьому інших фігурантів справи — самого Олега Сенцова та Олександра Кольченка. До речі, захищати Чирнія на суді мав один з адвокатів Савченко, Ілля Новіков, який радив відмовитися від брехливих свідчень, однак Чирній натомість відмовився від послуг Новікова і підписав усе, що йому запропонували. «Чирній не герой, він відчуває себе беззахисним і не вірить, що Україна може чимось йому допомогти», — констатував Новіков.
А ТИМ ЧАСОМ
Майже одночасно з Чирнієм Кримський військовий гарнізонний суд виніс вирок російському військовослужбовцю Євгену Зайцеву, який у квітні 2014 ркоу під час окупації військами РФ Криму в селищі Новофедорівка застрелив майора ЗС України Станіслава Карачевського. Цього разу суд був набагато гуманнішим, давши убивці лише 2 роки позбавлення волі. «Значить, за вбитого українського офіцера дали росіянину 2 роки. А невинувата Савченко вже 10 місяців відсиділа за нібито пособництво у вбивстві», — відреагував на це у своєму «Твіттері» Марк Фейгін.