Минулої неділі віце-прем’єр Росії Дмитро Рогозін, який очолює державну комісію РФ із розвитку Арктики, взяв участь у відкритті російської дрейфуючої арктичної станції «Північний полюс-2015». «Одним це може подобатися, а іншим — ні, але це їхня проблема. Головне, що нам подобається і що це корисно для нашої держави», — заявив під час церемонії цей речник російського великодержавного шовінізму. Він наголосив, що росіяни мусять докласти всіх зусиль, аби завоювати Арктику, принаймні ту її частину, яку Росія вважає своєю. Вжите Рогозіним слово «завоювати» має скоріше не символічне, а пряме значення. Наприкінці листопада минулого року президент Володимир Путін ухвалив рішення про створення нового військового стратегічного командування в Арктиці. Іншими країнами це було розцінено як початок експансії Росією Північного полюсу. До цього Москва готувалася давно, бо хоче прибрати до рук багатющі арктичні родовища нафти, газу та інших корисних копалин. Новий військовий округ створюється на базі Північного флоту РФ, який буде виведено зі складу Західного військового округу.
Під час відкриття полярної бази «Північний полюс-2015» Рогозін відверто заявив, що його країна повинна якомога швидше зайняти найбільші території Арктики, «принаймні регіони, за які вона несе відповідальність». У розумінні суперечливого російського політика, «відповідальність» — це право довільно розпоряджатися природними засобами, які там є.
Напередодні відкриття бази російський віце-прем’єр відвідав норвезький архіпелаг Шпіцберген, частина якого належить також РФ. Через ці відвідини міністерство закордонних справ Норвегії вимагає пояснень від посольства Росії в Осло. Адже Рогозіну, який iз березня 2014 року перебуває під санкціями країн ЄС, а також Норвегії, заборонено в’їзд на територію цих держав, наголошує місцеве видання Barents Observer. «Ми чітко висловили російському посольству в Осло, що поява людей, занесених до санкційного списку, на Свальбарді (норвезька назва архіпелагу. — Ред.) небажана», — повідомив виданню представник МЗС Норвегії Фроде Андерсен. Норвезький дипломат зазначив, що «візит Рогозіна на Свальбард викликає жаль, і ми звернулися до російської влади за роз’ясненнями». Про прибуття на архіпелаг Шпіцберген, у тому числі в норвезьке містечко Лонг’їр, Рогозін повідомив на своїй сторінці у «Твіттері». Крім найпівнічнішого міста у світі, російський віце-прем’єр відвідав також Баренцбург — одне із двох колишніх шахтарських селищ, які належать Росії, йдеться у повідомленні Barents Observer. У відповідь на претензії з боку Норвегії сам Рогозін відреагував повідомленням у «Tвіттері»: «Після бійки кулаками не розмахують».