Власники нелегальних арсеналів мають гарну можливість їх позбутися, уникнувши при цьому кримінальної чи адміністративної вiдповiдальності. Аби протидіяти незаконному розповсюдженню зброї, боєприпасів чи вибухових матеріалів, протягом цього місяця охочі можуть їх здати до відділків міліції. «Незареєстрована зброя — це не тільки порушення закону, а й причина нещасних випадків, які можуть статися з громадянами або з їхнiми неповнолітніми дітьми», — кажуть у МВС.
У відомстві зазначають, що громадяни, які добровільно звернуться до міліції з метою здачі незаконної зброї чи інших спеціальних засобів, будуть звільнені від кримінальної відповідальності. Крім того, громадяни, які у вказаний термін добровільно здадуть мисливську вогнепальну, холодну, газову зброю, мають можливість зареєструвати цю зброю в особисту власність, оформити відповідні документи і використовувати її вже на законних підставах.
Керівник столичної міліції Олександр Терещук каже, що у Києві сьогодні дуже багато зброї, незаконний обіг якої збільшився останнім часом у десятки разів. За його словами, чи не кожний розбійний напад відбувається із застосуванням чи погрозою пістолетами, автоматами чи навіть гранатами. Попри сумну ситуацію з нелегальним обігом зброї, на дієвість таких «місячників» пан Терещук не покладає великих надій: «Як міліціонер я, звичайно, зобов’язаний у нього вірити. Але реально скажу: ефективність таких заходів мізерна, люди не несуть здавати зброю. Більше того, здавати стали менше, ніж навіть раніше, хоча кількість зброї на руках різко зросла. Ми тільки вилучаємо в десятки разів більше, ніж добровільно здають... Що вже говорити про зброю, про яку і ми не знаємо?».
Утім проблема ця набагато гостріша, ніж видається на перший погляд. Як розповів «УМ» голова Української асоціації власників зброї Григорій Учайкін, за останній рік в Україні сформувався стабільний ринок нелегальної зброї. «Ще з часів Майдану, коли активісти штурмом брали райвідділи міліції та військові частини, на руках у людей «осіла» певна частина тих же пістолетів Макарова чи АК. Додамо до цього збройні кімнати СБУ в Донецьку і Луганську, коли силовики самі віддавали ключі сепаратистам. Пізніше на ринку з’явилася трофейна зброя, привезена із зони АТО. Причому везуть не лише пістолети чи автомати, а й гранатомети та кулемети. Це вже став вигідний бізнес — якщо в зоні АТО гранату, як сказав міністр Аваков, можна обміняти на пачку цигарок, то тут за неї дають 50 доларів. Якщо АКМ там можна обміняти на ящик горілки, а тут за нього дають кілька сотень доларів, то чому б його не продати? За нашими неофіційними підрахунками, на руках у людей перебуває до 4,5 млн. незареєстрованих одиниць легкої вогнепальної зброї, і це не рахуючи гранатометів та важкої зброї. Наслідки цього ми вже бачимо — стрілянина на Хрещатику, замовні вбивства. Якщо цього не зупинити, ситуація взагалі може вийти з-під контролю», — переконаний Учайкін.
Як вихід — Українська асоціація власників зброї давно лобіює прийняття Закону про цивільну зброю і боєприпаси, який регламентуватиме, хто, з якого віку і за умови проходження яких тренінгів матиме право на легальне володіння не лише мисливською, а й бойовою зброєю. А ще вони наполягають на реформуванні системи територіальної оборони за принципом естонської, основою якої можуть стати бійці добровольчих батальйонів, які пройшли «бойове хрещення» на сході.
У будь-якому випадку, це питання потрібно вирішувати негайно. І добровільні місячники здачі зброї — навряд чи найефективнiший шлях.