Для тих, хто продовжує дотримуватися правил посту або просто хоче харчуватися корисною їжею, пропонуємо урізноманітніти раціон стравами без зайвих калорій.
Овоч, якого з минулого сезону лишається багато, — гарбуз. Із нього можна зробити пісну ікру. Потрібно: 0,5 кг гарбуза, солодкий великий перець (найкраще свіжий, але підійде і консервований; можна замінити 2-3 консервованими помідорами без шкірки), велика цибуля ріпчаста, 3 зубки часнику, 2 столові ложки томатної пасти, за смаком сіль і мелений чорний перець, по дещиці меленого кардамону, гвоздики і мускатного горіха, олія для смаження. Цибулю і болгарський перець нарізати невеликими кубиками. Обсмажувати на олії 5-7 хвилин. Гарбуз почистити і нарізати невеличкими шматочками, додати до цибулі з перцем і тушкувати 25-30 хвилин, поки гарбуз не розм’якне. Хвилин за 5 до готовності додати сіль, перець, часник, приправи і томатну пасту. Перетворити в однорідну масу у блендері. Гарбузовий смак у такому сусідстві зовсім не відчувається, ікра трохи подібна до кабачкової.
Дієтична і смачна — гречана каша, присмачена сухофруктами і спеціями. Для її приготування беремо 200 г гречки, 50 мл рослинної олії, апельсин, 150 г родзинок (або фініків), 60 г меду, 400 мл води, 3-5 штук гвоздики, 3-4 чайні ложки цедри апельсина, 0,5 чайної ложки насіння фенхеля, 0,25 чайної ложки солі. Гречку промиваємо в холодній воді. Родзинки (фініки) без кісточок миємо і подрібнюємо на невеликі шматочки. У каструлі з товстим дном розігріваємо олію на середньому вогні. Додаємо родзинки (фініки), гвоздику, насіння фенхеля, перемішуючи, тримаємо на вогні 2-3 хвилини, щоб розкрився аромат прянощів. У каструлю засипаємо промиту гречку і заливаємо киплячою водою. Збільшуємо до максимуму вогонь і доводимо воду до кипіння. Додаємо сіль, робимо маленький вогонь, накриваємо кришкою і готуємо 15 хвилин. Натираємо цедру апельсина. Потім із цитруса знімаємо залишки шкірки. Половину апельсина розділяємо на часточки. Із другої частини витискаємо сік і змішуємо його з медом. Цедру додаємо у гречану кашу й перемішуємо. Гречану кашу можна просто викласти на тарелю, зверху прикрасити шматочками апельсина і полити медово-апельсиновою заправкою. А можна викласти у кiльця для салату, а потім їх зняти — і це буде вишуканий десерт із гречки.
Матимете ніжні, легкі, дієтичні фруктові кекси, якщо пектимете їх без… яєць, дріжджів, молока і вершкового масла. Потрібно: 200 г борошна,120 г цукру,10 г ванільного цукру, 50 г цукрової пудри, 3 столові ложки олії, 10 г розпушувача, 100 г сушеної журавлини (можна взяти родзинки, курагу, яблука тощо),чайна ложка лимонної цедри, дещиця солі, 150 мл води. Змішай у мисці всі сухі інгредієнти: просіяне борошно, сіль, цукор, ванільний цукор, розпушувач і лимонну цедру. Залежно від солодкості доданих фруктів відкоригуйте кількість цукру. У відчутно теплу воду додай олію, розбовтай, вилий у миску і гарненько перемішай тісто, щоб розійшлися грудки (збивати не потрібно). Додай у тісто журавлину (подрібнені фрукти або сухофрукти) і знову акуратно перемішай. (Родзинки варто хвилин на 20 попередньо замочити). Змасти олією форми, наповни їх тістом на три чвертини, бо кекси піднімуться в процесі випікання. Випікати у розігрітій до 200 градусів духовці приблизно 20 хвилин. Коли кекси трохи охолонуть, діставай їх iз форм, посипай цукровою пудрою — і смакуй.
Якщо бажаєте скуштувати пісні макові булочки, спочатку варто підготувати начинку. Мак залити кип’ятком і залишити до вистигання. Зцідити воду. Пропустити мак тричі через м’ясорубку з решіткою, у якій малі отвори. Додати до маку цукор, промиті та ошпарені родзинки, подрібнені горіхи. Начинка готова.
Щоб мати пісне дріжджове тісто, беремо склянку води, 100 мл олії, 25 г свіжих дріжджів, 2 столові ложки цукру, чайну без верху — солі, 500 г борошна. Половину склянки теплої води (37-40 градусів) поєднати з цукром, розкришеними дріжджами та 2-3 столовими ложками борошна. Поставити у тепле місце на 15-20 хвилин. Потім додати решту теплої води, у якій розчинено сіль, і поступово почати додавати борошно, замішуючи тісто. Коли воно почне густішати, порціями доливати олію, весь час вимішуючи. У кінці докласти решту борошна. (Додавати борошна треба стільки, щоб тісто вийшло м’яким та ніжним). Викласти ретельно вимішане тісто (робити це не менше 10 хвилин) у змащену олією миску, накрити рушничком і поставити у тепле місце на приблизно на годину, щоб підійшло. Коли щонайменше удвічі виросте в об’ємі, ще раз легенько обім’яти. Сформувати джгут. Від нього відрізати шматочки тіста завбільшки як півтора волоських горіха. Руками розминати тісто у паляничку і в центр викладати макову начинку. Тісто з начинкою загорнути в кулю і викласти швом униз у змащені олією форми для кексів. Дати постояти булочкам у теплому місці 15-20 хвилин. Потім зверху змастити солодкою водою (вода з цукром і щіпкою куркуми), присипати маком. Зробити гострим ножем хрестоподібні насічки зверху на кожній майбутній булочці. Випікати у духовці при температурі 180 градусів 15-20 хвилин до золотавого кольору. Після того, як деко з булочками витягнете з духовки, накрийте його чистим рушничком і залиште, допоки не охолонуть.