22-річного Володимира, колишнього бійця військової частини в Перевальному, слідчі військової прокуратури затримали при спробі перетину україно-російського кордону. Як розповів «УМ» прес-секретар військової прокуратури Південного регіону України Павло Аксьонов, кримінальну справу за статтею «дезертирство» порушили на підставі списків, наданих командуванням ВМС України. «При перетині кордону України цей боєць пред’явив паспорт громадянина Росії та військовий квиток, який раніше був виданий в Україні. На цій підставі він був затриманий і переданий слідчим військової прокуратури, які пізніше встановили деталі», — повідомив він.
Людмила Ромашко, мати солдата, каже, що цілий рік чекала повернення сина додому. «Рік тому в тій військовій частині більшість військовослужбовців, включаючи командира частини, перейшли на бік Росії. Син просто вчинив «як усі», бо в той момент просто не захотів іти проти колективу. Але от кілька днів тому подзвонив мені й сказав, що хоче повернутися на Батьківщину, адже йому запропонували хорошу роботу в Києві», — розповідає мати сержанта.
Утiм замість роботи в Києві Володимир потрапив до СІЗО. Був варіант застави в 24 тисячі гривень, щоб змінити ув’язнення на домашній арешт. Однак мати військового — проста продавщиця в магазині, нарікає, що її родина не в змозі знайти такі гроші. Ті ж кошти, які хлопець заробив у Росії, були арештовані і долучені до справи. Тож уже за тиждень він постане перед судом за дезертирство. Ця стаття передбачає термін тюремного ув’язнення від двох до п’яти років. Утім, за словами заступника керівника слідчого управління Головної військової прокуратури Григорія Рябенка, вже сам той факт, що військовослужбовець щиро визнає свою провину та хоче повернутися додому, в Україну, є підставою для значного пом’якшення покарання і сподівання на умовний термін.
Володимир — перший із колишніх кримських перебіжчиків, але, схоже, далеко не останній. За даними Міністерства оборони України, росіяни ставляться до них із презирством і пропонують тільки найбруднішу, низькооплачувану роботу. «Хлопці відверто кажуть, що в Росії до них ставляться, як до рабів. Не так давно нам подзвонив один із солдатів, який прямо попросив: «Рятуйте! Я хочу повернутися на Батьківщину», — поділився з журналістами підполковник Віктор Гром, керівник відділу ЦТРС Міноборони.
За повідомленням прес-служби військової прокуратури Південного регіону України, на території Криму ще залишається понад шість тисяч військових України, які зрадили присязі. В основному, це прості солдати, які після анексії Криму залишилися на півострові та отримали паспорт Росії. Як підтвердив глава відомства Павло Богуцький, всі військовослужбовці, які підозрюються у дезертирстві, нині оголошені у розшук для притягнення їх до кримінальної відповідальності. Однак щире розкаяння буде братися до уваги.