З понеділка вступила в дію постанова Кабміну про тимчасові обмеження на перетин державного кордону України жителями прикордонних регіонів РФ. Відтепер росіяни можуть потрапити до України лише в міжнародних та міждержавних пунктах пропуску за наявності закордонного паспорту. Внутрішні паспорти громадян РФ та свідоцтва про народження (для дітей віком до 14 років) для в’їзду в Україну будуть недійсними. «Це питання національної безпеки та контролю за переміщенням громадян, у першу чергу РФ, які, на жаль, сюди як туристи приїжджають», — заявив глава Кабміну Арсеній Яценюк.
З одного боку, такі дії уряду цілком закономірні. Напередодні розпорядженням Кабінету Міністрів України лише на Сумщині були закриті дев’ять із одинадцяти місцевих пунктів пропуску до Росії. Повідомляючи про це, Сумський прикордонний загін говорив про потребу оптимізації мережі пунктів пропуску та необхідності зосередження сил і засобів на більш важливих ділянках кордону з Росією.
Назагал, як зазначив перший заступник начальника прикордонного загону Володимир Паршиков, особливих проблем у сумських прикордонників поки не виникало. Проте провокації трапляються. Порушив кордон російський вертоліт... Збільшилася кількість зброї, яку намагалися переправити через кордон... Із березня до кінця минулого року майже три тисячі громадян Російської Федерації не були пропущені на територію України,12 із них виявилися реально причетними до дестабілізації ситуації в нашій державі...
Проте є й інший бік медалі — життя місцевих жителів прикордоння, для яких розпорядження уряду створили суто житейські проблеми. Особливе невдоволення закриттям місцевого пункту пропуску «Рижівка» висловлюють мешканці однойменного села Білопільського району. Село це специфічне: кордон тут проходить через вулиці та паркани населеного пункту, який поділяється на дві частини — українську Рижівку та російське Тьоткіне. Свого часу «УМ» писала про цей феномен як про такий собі міждержавний казус. Мовляв, люди ходять на роботу — в одну державу, на дискотеку — в іншу. Тепер мешканцям не до жартів. Спочатку пункт пропуску закрили, а тепер тьоткінцям ще потрібно отримати й закордонний паспорт, щоб опинитися за десять будинків, але — у Рижівці?
Кілька разів селяни збиралися для того, щоб висловити свою незгоду із закриттям пункту пропуску. Зібрали підписи й через свого депутата передали до Кабміну, сподіваючись, що на їхню специфіку зважать. «Судіть самі: якщо через деякі місцеві пункти пропуску за день можуть пройти з десяток людей, то у нас — понад двісті. Бо з одного боку, скажімо, живуть чиїсь старенькі, які потребують щоденного догляду, з іншого — діти, яким тепер прийти до батьків — проблема... Двоє тьоткінських дітей ходять у школу до нас, а деякі наші діти — у дитсадок туди. Поки вирішуємо питання, аби наших школярів із Тьоткіного поселити у родичів у Рижівці — вчитися ж треба. Звичайно, вони будуть відірвані від батьків... Ми щодня займаємося цією проблемою, бо вона болюча. І все ж чекаємо рішення Кабміну, — людей також треба розуміти... А тут Великдень іде, то хтось і до могилок рідних не пройде?» — ділиться з «УМ» проблемами Рижівський сільський голова Олександр Чех. Селяни все-таки сподіваються, що хоча б для них зроблять виняток.