Дуже часто майже геніальні рішення прості, тільки потребують трохи часу і терпіння. Щоб після зими поповнити організм вітамінами, варто лише поставити у воду ріпчасту цибулину — і вже через тиждень-півтора можна притрушувати салат корисним зеленим пір’ям. Ще один чудодійний додаток до звичного харчування — пророщені зерна пшениці чи інших злакових. Їх у їжу вживали ще у Давньому Єгипті. Середньовічні мореплавці рятувалися ними від цинги. Наукове вивчення властивостей пророщених зерен почалося тільки в 40-х роках минулого століття. Тоді голландський лікар Моерман з їх допомогою вперше вилікував онкозахворювання шлунка у свого пацієнта. Дієти на основі проростків дотримувався лауреат двох Нобелівських премій американський хімік Лайнус Полінг. У 1987 році харчування пророщеним насінням було взагалі визнано методом лікування.
Пророщені злаки, зокрема пшениця, у першу чергу, активізують захисні сили організму і запобігають різноманітним запаленням: від звичайнісіньких застуд до значно серйозніших «поломок» організму. Якщо регулярно додавати до їжі пророщене зерно — у прямому значенні додаватимуться сили і не надокучатиме втома.
Чому пророщене зерно корисне? У кожному є інгібітори ензимів, що захищають його від передчасного проростання. (Саме з цієї причини не рекомендується вживати багато горіхів і бобових — інгібітори ензимів роблять їх «важкою» їжею). Теплова обробка руйнує інгібітори ензимів, а разом з ними руйнуються вітаміни та інші цінні речовини. У сприятливих умовах ці інгібітори ензимів руйнуються природним чином, і ферменти розщеплюються на білки, жири і вуглеводи. Тому пророщене зерно — легка для засвоєння їжа і надзвичайно корисна. (До речі, наприклад, білки не їдять горіхи восени відразу, а ховають… для пророщування. Пророщені горіхи мають особливий запах, і білки легко знаходять їх весною).
Особливо багато в проростках вітамінів групи В, Е, А, і РР, вони багаті хромом і літієм — необхідними елементами для функціонування нервової системи. У кілька разів збільшується в пророщеному насінні вміст клітковини. При пророщуванні будь-якого насіння до появи паростків ми отримуємо найбільш чисте джерело хлорофілу. Всі проростки багаті ензимами — речовинами, які стимулюють травлення.
У супермаркетах великих міст і магазинах здорового харчування можна купити вже пророщені злаки, але немає нічого складного у тому, щоб проростити їх самостійно. Треба лише бути впевненим, що їх не обробляли хімікатами. Для пророщування пшениці знадобиться пластиковий контейнер або невеликий піднос і власне зерна пшениці. Насипаємо 100-200 г пшениці у ємність і заливаємо водою на 1 см. вище зерен, залишаємо на дві-три години, потім промиваємо. Після того як злили воду, закриваємо контейнер кришкою з дірочками чи накриваємо вологою серветкою і ставимо у не дуже жарке затемнене місце. Варто кожні 12 годин промивати зерна, щоб не заселилася пліснява, час від часу варто зволожувати зерно з верхньої посудини. Проростання зерен до рекомендованих 1-3 мм відбувається приблизно за добу-три, залежно від навколишньої температури та якості зерна. Пророщені зерна бажано вживати відразу, в холодильнику не варто зберігати їх більше доби. Можна додавати в салати, намазки для канапок, каші, вінегрети або їсти окремо з олією. Ліпше вживати проростки свіжими, а не термічно обробленими.
Салат святковий із пророщеною пшеницею. Потрібно: 100 г пророщеної пшениці, середнє солодке яблуко, 2 невеликі морквини, півпучка петрушки, півбанки консервованої кукурудзи, 2 мариновані болгарські перці, чайна ложка паприки солодкої меленої, столова ложка лимонного соку, сіль, олія. Яблуко і маринований перець нарізати соломкою, моркву натерти на крупній тертці, петрушку посікти. Змішати у салатнику половину пророщених паростків пшениці, овочі, яблуко, зелень і кукурудзу, посолити, приправити червоним меленим перцем. Заправити лимонним соком і олією, перемішати. Зверху викласти решту паростків пшениці і збризнути олією.