Омолоджуючий ефект і боротьба із застудою
Випиваючи кисіль під час обіду чи вечері, ви уникнете переїдання і почуття тяжкості в шлунку. Його готують практично з усіх фруктів та ягід — свіжих та сушених, фруктових та ягідних соків, сиропів, варення, молока з додаванням картопляного або кукурудзяного крохмалю, зернової закваски. Багато хто захоплюється несолодкими киселями з круп та овочів. Різні киселі мають різну, але однозначно сприятливу дію на організм. Так ягідний кисіль має чудовий омолоджуючий ефект, чорничний зберігає зір і вбиває інфекції, допомагає роботі шлунку, журавлиний бореться із застудою, цитриновий збагачує вітаміном С, горобиновий допомагає печінці, яблучний бореться з анемією, вишневий — чудовий антисептик.
Смак домашнього киселику описувати зайве: ви ж додасте фруктів-ягід-соку вдосталь, прикрасите шматочками цитринів, притрусите кристаликами цукру чи сніжком цукрової пудри. Щоб кисіль був не тільки смачним, а й корисним, його треба готувати власноруч, на домашній кухні.
Слід запам’ятати, що найбільше вітамінів у киселі збережеться, якщо зі свіжих ягід (красне літечко, де ти?) спочатку віджати сік, потім відварити ягоди, додати сирий сік і більше не кип’ятити. А густота киселю залежить від кількості крохмалю: щоб мати 1 л густого киселю, потрібно приблизно 70 г крохмалю, для середньої густини досить 40 г, для рідкого — столової ложки. Крохмаль перед додаванням попередньо розводять у невеликій кількості холодної води, соку чи відвару. Готуючи фруктові киселі, розчинений крохмаль вливайте у гарячий сироп відразу, а не поступово, і якомога швидше розмішуйте. Не кип’ятіть після цього кисіль, бо він може не загуснути. Приготувавши густий кисіль, його треба відразу ж розлити у форми й остудити. А щоб він легко відділявся від посудини, форму слід попередньо зволожити холодною водою. Багатьох бентежить плівка, яка утворюється, коли кисіль охолоджується. Посипте кисіль тонким шаром цукру — і плівка не з’явиться.
Ягідно-фруктові сезонні варіації
Для приготування киселю з натурального соку треба мати власне соку 4 склянки, 3 склянки води, 3-4 ложки картопляного крохмалю, дрібку лимонної кислоти чи столову ложку лимонного соку, цукор за смаком. Розділіть сік навпіл, одну частину розведіть гарячою водою, додайте цукор, лимонну кислоту чи сік і закип’ятіть. Влийте розведений окремо з чотирма ложками води крохмаль, ще раз доведіть до кипіння, відразу з’єднайте із соком, ретельно розмішайте і дочекайтеся, щоб десерт охолонув.
Якраз на часі — і сезонно, і для поповнення вітамінів, і для уникнення застуд — журавлиний кисіль — «кисіль-переможець» у всіх рейтингах порад дієтологів в сезон застуд. Якщо не маєте таких проблем зі здоров’ям, слава Богові, але від цього киселю не відмовляйтеся: його кисло-солодкуватий ансамбль з ледь відчутними гіркуватими нотками залишає такі смачні враження, що може сміливо стати «топ-киселем» у вашому власному рейтингу смаколиків. Для приготування знадобиться по склянці журавлини, води та цукру і 3-4 ложки крохмалю. Переберіть журавлину, помийте її і дайте воді стекти. Дерев’яною ложкою розчавіть її в емальованому чи іншому, який не окислюється, посуді. Пюре, що утворилося, залийте холодною кип’яченою водою. Ретельно розмішайте і відцідіть сік, що утворився, а у віджимки налийте гарячої води в пропорції 1:5 і прокип’ятіть суміш 4-5 хвилин. Відцідіть відвар, додайте в нього цукор і закип’ятіть. Крохмаль розведіть у холодній воді та влийте, постійно помішуючи, в киплячий відвар, потім додайте сік, все розмішайте й охолодіть. За цим рецептом можна готувати будь-які ягідні киселі.
А наразі — кисіль із сушених яблук. Сушені яблука (100 г) слід залити гарячою водою (4 склянки) і 15—20 хвилин варити в закритому посуді. Коли яблука розваряться, треба протерти їх крізь сито і додати крохмаль (3-4 столові ложки попередньо розвести в холодній воді). Довести до кипіння і розкласти у вазочки. Прикрасити цукатами чи сухофруктами.
Вітамінним, барвистим і навіть настроєвим букетом стане в цей час кисіль із пареної калини. І для цього знадобиться всього лише 200 г калини, 2 склянки цукру і 2 столові ложки крохмалю. Калину слід помити, помістити в каструлю, влити 2 склянки води, щільно закрити кришкою і поставити в духовку на годину при температурі 100-120 градусів. Далі парену калину протирають крізь сито, відділивши насіння. Потім до калини влити 3 склянки гарячої води й довести до кипіння. В склянці холодної води розвести крохмаль, влити його тонкою цівкою, ретельно помішуючи, у калиновий відвар. Кисіль довести до кипіння, розлити у вазочки чи склянки й охолодити.
ВЛАСНИЙ ДОСВІД
Злаковий еліксир молодості
Виявляється, є й такий — кисіль із гороху. Підсушіть на пательні півсклянки промитого гороху, а затим розмеліть його в кавомолці. Горохове борошно всипте в підсолений окріп і, постійно помішуючи, варіть 15 хвилин. Поперчіть, додайте трішки свіжого чи сухого кропу і на кінчику ножа меленого лаврового листу. Кисіль розлийте у змащені олією тарілки, додайте підсмажену до золотистого кольору цибулю (на соняшниковій олії, вершковому маслі чи смальці), а коли кисіль загусне, за бажанням, поріжте його на порції.
Кулінарна історія розповідає, що наші предки полюбляли напій із пшениці, вівса і жита, а солодкі киселі з фруктами і ягодами з’явилися відносно недавно. Про користь вівсяного киселю написані цілі трактати — у ньому і безліч вітамінів та амінокислот, це й потужний імуностимулятор, а головне — його називають еліксиром молодості. Я також куштувала цей еліксир молодості — сподобалося! Трішки кислуватий, своєрідний, простенький, але оригінальний. Особливо — теплий з маленьким шматочком вершкового масла чи ложкою вершків та молочком. Холодний він також смакує — апетитне желе, легке для засвоєння.
На 3 склянки вівсяних пластівців потрібно дві з половиною склянки води, дрібка солі й шматочок подового хліба. У керамічний посуд висипати пластівці, залити теплою водою, покласти шматочок хліба, накрити посудину серветкою і залишити в теплому місці на день-два. Після цього процідити суміш, додати ще дві склянки води і трішки підсолити. А далі, постійно помішуючи дерев’яною ложкою, довести суміш до кипіння і зняти з вогню. Гарячим розлити в тарілочки і охолодити. І насолоджувати стравою своїх предків, яка дійшла до нас у такому оригінальному вигляді.
ЕКЗОТИЧНО
Тропічні фрукти
Кажуть, банановий кисіль — смачний засіб проти кашлю для дітей та дорослих. Можна спробувати. Банан розім’яти до ніжного пюре, додати цукор, залити окропом і старанно перемішати. Пити гарячим. Важливо дотримуватися пропорцій, оскільки цей напій вважається лікувальним. Отже, на один банан потрібно столову ложку цукру і 200 мл гарячої води.
Кисіль із лимонного соку та меду також треба готувати і куштувати! Для його приготування знадобиться 800 мл води, 150 г меду, 50 г цукру, 30 мл лимонного соку, 40 г крохмалю. У гарячій воді розвести половину норми меду, додати цукор і довести суміш до кипіння (не кип’ятити). Крохмаль розвести у холодній кип’яченій воді, заварити ним, помішуючи, сироп, що кипить. Зняти суміш із вогню та влити решту меду і лимонний сік. Кисіль ретельно перемішати, розлити у вазочки чи широкі склянки й охолодити.
ДЕСЕРТ
Торт «Райдуга»
Схоже, кисіль — це не лише смачний напій чи желе. Викладач столичного вишу і популяризатор давньої і сучасної української кухні, автор кількох видань на дану тематику Тетяна Гусак пропонує приготувати торт із трьох видів киселю. Торт — неначе літо на столі: барвистий, запашний, немов повітряний. Знадобиться 3 пачки киселю різного кольору, 1,5 чайної ложки соди,15 столових ложок борошна, 9 яєць, 12 столових ложок цукру. Для крему — 2 яйця, склянка цукру, півлітра молока, 2 столові ложки крохмалю, 10 столових ложок молока для запарювання кокосової стружки, 100 г цукрової пудри, пачка кокосової стружки, 400 г вершкового масла.
Для кожного коржа збити 3 яйця з 3 столовими ложками цукру, додати 0,5 чайної ложки соди, кисіль, 5 столових ложок борошна і вилити на змащену форму. Пекти 15—20 хвилин при температурі 180 градусів. Коржі при вистиганні перекладати папером для випічки. Для крему збити яйця і цукор, додати розведений кромаль і молоко. Все добре збити і заварити основу, весь час помішуючи. Охолодити. Збити масло з цукровою пудрою, додати основу і запарену кокосову стружку. Перекласти коржі й прикрасити торт. Нехай смакує!