Про те, що участь у війні, яка триває на сході, мають брати лише добровольці-професіонали, які мають міцну внутрішню мотивацію, а ті, хто не хоче воювати, мають підтримати армію матеріально, комбат «Донбасу», а нині — народний депутат від «Самопомочі» Семен Семенченко говорив уже давно. «На фронті не потрібні люди, що не бажають воювати. Від них немає користі в бою. Маса людей, готових і мотивованих до війни, не може у разі поранення або каліцтва отримати нормальну реабілітацію, гарне протезування або достатню компенсацію родині», — неодноразово писав він у «Фейсбуці». І от від слів він вирішив перейти до справи, зареєструвавши у Верховній Раді проект закону «Про внесення змін до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», згідно з яким, можна за певний «соціальний внесок» отримати офіційно на рік відстрочку від призову до армії.
Раніше комбат говорив про можливість уникнути служби за 2 тисячі доларів, однак у запропонованому проекті передбачена певна диференціація. «Сума внеску варіюється в залежності від віку, доходу і місця проживання (область, місто або село). Бідні й багаті платять на порядок різні суми. Зібрані кошти цільовим чином направлятимуть на лікування, реабілітацію військовослужбовців, на закупівлю, ремонт, модернізацію військової техніки тощо», — пообіцяв Семенченко, додавши, що такий збір дозволить підняти виплати тим, хто воює, до 20 тисяч гривень на місяць. Загалом від реалізації цього закону очікується отримати 1 364 769 600 грн.
Втім, у суспільстві ініціативи сприйняли неоднозначно. «Усі наші контрабандисти, усі чорні та сірі бізнесмени, які й так намагаються підпільно вирішити свої проблеми, будуть просто щасливі від цього закону. А воювати і далі будуть бідні селяни. Зате ці «мажори», які отримують офіційну індульгенцію, будуть вказувати тим, хто воює, як їм треба воювати і їх захищати», — поділився з «УМ» голова волонтерського об’єднання «Активіст» із Володимира-Волинського Костянтин Зінкевич, натякаючи на нещодавнє «сафарі» дітей місцевих «божків» («УМ» минулого тижня писала про цей інцидент).
Не поділяє ентузіазму нардепа і боєць добровольчого батальйону ОУН, відомий поет Борис Гуменюк. «Для того щоб підвищити мотивацію бійців, потрібно врахувати два моменти. По-перше, я переконаний, що армія має створюватися на добровольчих засадах. У нас же для тих, хто є патріотом і реально хоче служити своєму народу, знаходяться сотні перепон, щоб не допустити до війська. Складається враження, що влада боїться давати зброю до рук свідомим людям, бо знає, що рано чи пізно війна закінчиться — і ці люди повернуться додому і спитають за все. Натомість набирають під мобілізацію чергові партії гарматного м’яса, яке буде тихо виконувати накази і про все мовчати. Другий момент — некомпетентність вищих чинів. Як може людина не намагатися уникнути мобілізації, якщо вона знає про трагедію під Іловайськом і трагедію під Дебальцевим, яку намагаються показати як перемогу? Якби солдат був переконаний, що йде у нормальні збройні сили, де командири будуть дорожити ним і не зрадять — від добровольців відбою не було б, і не потрібні були б ніякі мобілізації. А з цим законом у нас знову буде робітничо-селянська армія, коли ті, хто матиме гроші, відкупиться, а хто не має — піде на смерть. По-моєму, це свинство», — зазначив Гуменюк у коментарі «УМ».
Утiм від реєстрації законопроекту до внесення його у порядок денний та самим голосуванням може пройти чимало часу. Тож гарячі дискусії навколо нього ще попереду. Головне, щоб у цих дискусіях таки народилася істина.