Євросоюз готовий підтвердити право України на членство?
Підсумкова декларація саміту програми Європейського Союзу «Східне партнерство», який відбудеться в Ризі наприкінці травня, може містити формулювання, що підтверджує право України претендувати на членство в ЄС. Про це заявив у спілкуванні з журналістами під час візиту до Києва депутат литовського сейму, у минулому двічі прем’єр-міністр Литви (1999—2000 і 2008—2012) Андрюс Кубілюс. «Зараз у ЄС триває дискусія про те, щоб у підсумкових документах саміту з’явилося твердження, яке нібито є очевидним, але досі не з’являлося у європейських документах – що Україна є європейською державою. Ми працюємо над тим, щоби ця формула лишилася. І, відповідно до Угоди Євросоюзу, це дасть змогу стверджувати, що Україна має право подати заявку на вступ до ЄС та може стати повноцінним членом за виконання Копенгагенських критеріїв про дотримання демократії», — цитує політика «Європейська правда». Кубілюс також зазначив що, як довів досвід Литви, наявність європейської перспективи є дуже важливою умовою для проведення болісних реформ.
Досі Євросоюз відмовлявся вносити в двосторонні документи формулювання про те, що Україна є «європейською державою», щоб не створювати юридичні наслідки такого визнання. У деклараціях самітів ЄС щодо України досі використовували нейтральне формулювання «європейська країна».
Грузія залишається нашим другом
Президент Грузії Георгій Маргвелашвілі заперечив будь-які ускладнення у відносинах між Тбілісі й Києвом, незважаючи на призначення в уряд та інші державні структури України колишніх грузинських високопосадовців, що нині перебувають у розшуку на батьківщині. Зокрема, Грузія вже двічі зверталася до української прокуратури з вимогою про екстрадицію свого попереднього президента Михаїла Саакашвілі, якого глава Української держави Петро Порошенко призначив головою Міжнародної консультативної ради при Президенті. «Зіпсувати відносини між двома братніми країнами дуже складно. Особисто я поважаю рішення суверенного уряду України і не вважаю за потрібне коментувати конкретні призначення», — заявив Маргвелашвілі в ефірі телеканалу «Інтер».
Правляча партія Угорщини втратила конституційну більшість у парламенті
Правляча в Угорщині партія ФІДЕС на чолі з прем’єр-міністром Віктором Орбаном втратила в парламенті конституційну більшість у дві третини місць. Сталося це після того, як кандидат від консерваторів зазнав поразки під час довиборів у місті Веспрем. Вибори відбулися через те, що попередній депутат цього округу від ФІДЕС став єврокомісаром. Перемогу з результатом 43% голосів здобув безпартійний кандидат Золтан Кес, який жорстко критикував уряд Орбана.
Починаючи з грудня 2014 р., популярність ФІДЕС упала на 10%. Владу критикують за корупцію, недемократичні зміни до Конституції та симпатії до Росії путінського режиму.
Повісився екс-зять президента Казахстану
Колишній зять президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва, екс-дипломат Рахат Алієв знайдений мертвим в одиночній камері в’язниці Йозефштадт у Відні. Як повідомляє радіо «Свобода», попередня причина смерті — самогубство шляхом повішення.
У 2008 р. Рахат Алієв був заочно засуджений на батьківщині в цілому до 40 років позбавлення волі за підготовку до захоплення влади і організацію злочинної групи, що займалася викраденнями людей. Суд Відня в червні 2011 р. відмовився видати Алієва, який раніше був послом своєї країни в Австрії, Казахстану. Сам він стверджував, що справу проти нього було порушено з політичних мотивів.