Тисячі угорців вийшли позавчора на антиурядовий протест до будівлі парламенту в Будапешті. Акцію організували у переддень візиту канцлера Німеччини. Демонстранти висловлювали сподівання, що Ангела Меркель займе жорстку позицію під час зустрічі з прем’єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном. Протестувальники обурені утисками основних свобод у країні, недотриманням європейських принципів демократії та рівнем корупції, зокрема у лавах владної партії.
Угорщина вже багато років є однією з політичних проблем Європейського Союзу. Керівник уряду Віктор Орбан, який прийшов до влади навесні 2010 року за підтримки двох третин депутатського корпусу, змінив країну — наперекір багатьом цінностям ЄС. Відтоді відносини між Будапештом та Брюсселем, а також іншими державами європейської спільноти неухильно погіршуються. Зазнали збитків і зв’язки Угорщини з Німеччиною, найголовнішим економічним партнером. Торік Меркель навіть відмовилася їхати до Угорщини на святкування 25-ї річниці падіння «залізної завіси», хоча Будапешт активно добивався її участі в урочистостях.
Хоча вчорашній візит Меркель до Будапешта був першим за роки перебування Орбана при владі, вона виділила на нього лише вісім годин. Ця поїздка не могла зовсім розтопити лід, який утворився у двосторонніх відносинах за останні п’ять років, але Берлін сподівається, що крига бодай скресне. На тлі переформатування міжнародної політичної ситуації внаслідок агресії Росії щодо України для Євросоюзу особливо важлива єдність у принципових питаннях
Учора фрау канцлер провела з Орбаном у парламенті півторагодинні переговори. Меркель не приховувала своєї позиції щодо розвитку внутрішньополітичної ситуації в Угорщині, яку вже озвучувала й раніше. Згідно з коротким повідомленням прес-служби глави німецького уряду, співрозмовники також мали обговорити «двосторонні теми і питання європейської політики та становище в Україні».
Насправді, переконані спостерігачі, візит Меркель до Будапешта передусім і був пов’язаний iз війною в Україні та санкціями проти Росії. Як член ЄС Угорщина хоча й не застосувала вето на запровадження антиросійських санкцій, але при цьому не приховувала, що виступає проти них. Орбан неодноразово протягом останніх місяців обурювався тим, що санкції шкодять економічним інтересам Угорщини. Скидається на те, що Будапешт грає в зовнішньополітичний покер, адже буквально через два тижні після канцлера ФРН, 17 лютого, до угорської столиці приїздить російський президент Володимир Путін, зазначає «Німецька хвиля».
Окрім перемовин із прем’єр-міністром, під час свого візиту Меркель зустрілася з президентом Угорщини Яношем Адером та студентами і представниками єврейської громади, повідомляє «Євроньюз».