...І про те, як нам із росіянами жити далі
Як очікується, тема боротьби з тероризмом стане однією з провідних на Давоському форумі-2015. І серед найгарячіших питань порядку денного — ситуація на сході України. У перший день форуму, 21 січня, відбудеться велика сесія «Майбутнє України», на якій з окремою промовою виступить Президент Петро Порошенко. Окрім того, як повідомив учора на брифінгу заступник голови президентської адміністрації Дмитро Шимків, у рамках ВЕФ відбудуться дві спеціальні сесії, присвячені питанням проведення реформ та наслідків подій на Донбасі для економіки України.
Подолання економічної кризи, залучення інвестицій та зовнішньополітична ситуація — це теми, які глава держави порушуватиме в Давосі під час зустрічей зі світовими лідерами. Окремо заплановані зустрічі Порошенка з директором-розпорядником Міжнародного валютного фонду Крістін Лагард, засновником Давоського форуму Клаусом Мартіном Швабом, прем’єр-міністрами Нідерландів Марком Рютте і Китаю — Лі Кецяном, а також із мексиканським державним діячем Хосе Анхелем Гурріа, який у 1994 році вивів Мексику з глибокої економічної кризи.
Крім політиків, Президент проведе переговори з низкою керівників приватних фондів та корпорацій, які мають намір інвестувати кошти в українську економіку.
У спецсесіях візьмуть участь і голова Нацбанку Валерія Гонтарева та міністр економіки України Айварас Абромавічус. За інформацією агенції «Інтерфакс», відбудеться також традиційний «український ланч», який регулярно організовує в рамках Всесвітнього економічного форуму олігарх Віктор Пінчук.
Ще один амбітний план — зустріч представників українського та російського бізнесу. За словами Дмитра Шимківа, цей діалог «у форматі дискусії на тему, як нам жити далі, ініціюють організатори форуму».
Слідами Черчілля під російські матюки
Хоча саміт у Давосі стартує сьогодні, Петро Порошенко до Швейцарії приїхав ще в понеділок. У перший день свого візиту глава Української держави виступив в Інституті Європи при Цюріхському університеті зі «Спеціальною лекцією Черчілля 2015».
Як пояснює президентська прес-служба, саме в цьому закладі, який вважається академічним осередком європейського права та євроінтеграції, 1946 року виступив зі своєю відомою промовою про майбутню об’єднану Європу прем’єр-міністр Великої Британії, сер Уїнстон Черчілль.
Лекція Порошенка не обійшлася без провокацій. Потрапити до зали було непросто — представники української діаспори Цюріха скаржилися на те, що, відстоявши довгу чергу на холоді (на вході всіх ретельно перевіряли охоронці), так і не змогли пройти всередину — маленький зал швидко заповнився, тож усім охочим не вистачило місць.
Втім, прихильники чи то Володимира Путіна, чи то сепаратистів з «ДНР» та «ЛНР», чи то «політичні» заробітчани, коли Порошенко зайшов до зали, почали кричати: «Ми не хочемо слухати людину, яка вбиває дітей!». На спокійну репліку ПП, що його виступ з убивствами дітей нічого спільного не має, «опоненти» відреагували гучними російськими матюками. Після чого, щоправда, швидко ретирувалися, бо вивести лектора із себе їм не вдалося.
«Якщо ви зрозуміли, що вона сказала, то це рівень культури цієї дівчини», — англійською прокоментував Порошенко вигуки на «с» та «б». І додав, зірвавши оплески залу: «Тут, у Швейцарії, ці люди можуть говорити все, що забажають, у присутності Президента України. І в цьому є наша сила. У Росії таке було б неможливим».
Тим часом iз вулиці кілька дівчат, просто на очах у поліції, фотографувалися на тлі університету з прапором «Новоросії». Цікаво, чи були б швейцарські правоохоронці такі спокійні, якби йшлося про символіку, наприклад, «Ісламської держави» або «Аль-Каїди»?
ПРЯМА МОВА
«Весь світ об’єднаний наразі і демонструє солідарність з Україною. А ті, хто підтримує агресора, — ізольовані, — наголосив Петро Порошенко, виступаючи з лекцією в Інституті Європи. — Неважливо, скільки труднощів чекає попереду. Якщо Європа стає поруч з Україною у боротьбі за свободу, гідність, демократію та життя без страху, тоді майбутнє Європи буде безпечнішим та яскравішим».
Президент також наголосив, що після нещодавніх терористичних атак у Франції, після розстрілу терористами «ДНР» мирного автобусу під Волновахою «вся Європа має об’єднатися», адже тероризм не має кордонів. «Тільки разом демократичні нації можуть відстояти свободу для нинішнього та наступних поколінь людства, щоб жити без страху, без загрози тероризму та будувати краще майбутнє. Цінності не продаються, і ми мусимо робити все, щоб їх відстояти», — сказав Порошенко.
За його словами, «Україна має стати повноправним членом європейської сім’ї народів, оскільки вже є її історичною, духовною та інтелектуальною частиною. Її захисником та новим символом Європи».
Також глава Української держави представив програму реформ, наголосивши на прагненні Києва за п’ять років досягти європейських стандартів та подати заявку на членство в Євросоюзі.