Криваве «привітання»
Терористи з автоматами увірвалися в редакцію журналу «Шарлі ебдо» у середу під час ранкового планування. На якому були присутні провідні автори видання на чолі з головним редактором — Стефаном Шарбоньє, або Шарбом. Після того як 2011 року журнал опублікував карикатури на пророка Мухаммеда, поряд із Шарбом постійно перебував охоронець. Редактор регулярно отримував погрози від ісламістів, які, схоже, його лише роздражнили. Після перемоги ісламістської партії на виборах у Тунісі того ж таки 2011-го «Шарлі» випустив номер із «запрошеним редактором» — пророком Мухаммедом та його зображенням на обкладинці зі словами «Сто ударів батогом тому, хто не помре зо сміху». У результаті редакцію закидали пляшками із запалювальною сумішшю, і вона повністю вигоріла.
А вже за тиждень вийшов номер, на обкладинці якого мусульманин обнімався з журналістом зі словами «Любов сильніша за ненависть». Сам Шарбоньє тоді заявв, що атаку на газету організували «дурні люди, які не розуміють, що таке іслам».
Згодом Шарб не раз повторював, що не боїться погроз. «У мене немає дітей, дружини, кредитів, я нікому нічим не зобов’язаний. І хоч це може звучати надто пафосно, та я волію померти стоячи, ніж жити на колінах». У 2013-му він потрапив у «чорний список» «Аль-Каїди», яка пообіцяла знищити нахабу.
А в останньому номері журналу, що вийшов перед розстрілом редакції, була опублікована карикатура Шарба: «Усе ще немає терактів у Франції? Зачекайте, для привітань у нас іще є цілий січень».
Буквально за півгодини до того, як терористи «привітали» своїх жертв, у «Твіттері» «Шарлі ебдо» було опубліковано карикатуру на лідера терористичного угруповання «Ісламська держава» Абу Бакра аль-Багдаді.
«Бо ми — країна свободи...»
Терористи, яких, за свідченнями очевидців, було троє, забігли в будівлю редакції, розстрілявши охоронця на вході, особистого охоронця Шарба і ще дев’ятьох людей. Ще близько десятьох поранено, кілька людей перебуває в тяжкому стані. Уже залишаючи будинок, зловмисники в чорних капюшонах застрелили поліцейського, який перебував неподалік і прибіг на звуки стрілянини. Вбивці були озброєні автоматами Калашникова і гранатометом.
Із місця події їм вдалося втекти в автомобілі. Учора французька поліція заявила, що імена двох злочинців встановлено — це брати Шеріф та Саїд Куаші, яких оголошено в розшук. Зранку до правоохоронців добровільно прийшов іще один підозрюваний у скоєнні цього теракту — 18-річний Хамід Мурад, який зміг надати нібито переконливе алібі на час убивства.
Уряд Франції, який після теракту в редакції «Шарлі» зібрався на екстрене засідання, оголосив про підняття національного рівня безпеки до найвищої позначки. У всій країні оголошено триденну жалобу.
Президент Франсуа Олланд, який невдовзі після трагедії особисто прибув на місце події, одразу назвав її терористичним актом і заявив: «Нам погрожують, тому що ми — країна свободи. Це варварський акт, спрямований проти журналістів. Ми будемо захищати свободу слова».
За словами глави держави, останніми тижнями в країні було упереджено ще кілька терактів.
Співчуття Франції й обурення нападом на свободу преси висловили лідери інших держав та міжнародних організацій, зокрема голова Європейської ради Дональд Туск, Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, президент США Барак Обама тощо.
Вашингтон запропонував Парижу допомогу в розслідуванні.