Сьогодні починається шоста сесія Верховної Ради. Їй суджено стати однією з найбільш гарячих в історії українського парламентаризму. Враховуючи поточну політичну ситуацію, у Верховній Раді буде дуже і дуже спекотно: насуваються вибори, у планах — чергові «сіквели» політреформи, вигулькнули питання з Іраком, прийняттям-неприйняттям бюджету, а ще є понад тисячу законопроектів. Глава парламенту Володимир Литвин, який за накалом пристрастей порівняв нинішній часовий проміжок із переломом між 80-ми та 90-ми, вважає, що саме ВР мусить стати центром стабільності в суспільстві.
А напередодні Верховну Раду підготували до осінніх баталій: тут зробили ремонт, невелику «перестановку», а трибуну спікера підняли на десять сантиметрів. З відкриттям 6-ї сесії Верховна Рада стає додатковою політичною трибуною для альтернативних владному кандидатів у президенти, майже такою ж вагомою, як для Віктора Януковича є Кабмін. Адже четверо претендентів на найвище крісло — Віктор Ющенко, Петро Симоненко, Олександр Мороз та Анатолій Кінах — мають у парламенті свої, більшою чи меншою мірою впливові депутатські групи. Відтак ще до повернення законотворців із канікул за Раду почалася боротьба. Владі важливо мінімізувати вплив народних обранців на передвиборчий процес, у той час як для опозиційних кандидатів робота в парламенті дає шанс прорватися крізь інформаційну блокаду і бути почутими виборцями.
«Є точка зору Віктора Медведчука, Степана Гарвиша й інших колег з більшості про те, що потрібно фактично зупинити роботу парламенту на час президентської виборчої кампанії — перевести її у виборчі округи і комітети», — каже Микола Томенко («Наша Україна»), голова Комітету ВР з питань свободи слова та інформації. За його словами, у «більшості» вже готовий план — відкрити сесію і одразу ж переголосувати календар діяльності на найближчі два місяці. Про це він повідомив «УМ» під час семінару «Медіа в період передвиборчої кампанії-2004: особливості роботи», що відбувся за сприяння Фонду розвитку ЗМІ посольства США в Україні. Підозри опозиції підтвердив координатор більшості Степан Гавриш. В інтерв’ю газеті «Київський телеграф» він заявив: «Ми повинні виробити загальний план, у зв’язку з яким Верховна Рада буде працювати в режимі комітетів. А пленарні засідання проводити лише тоді, коли треба приймати стратегічні рішення. Це дозволить депутатам не відволікатись на передвиборчу кампанію». Владні фракції чудово розуміють, що представники «Нашої України» й Партії промисловців і підприємців, так само як комуністи і соціалісти, одержать можливість розповідати про порушення, що трапляються під час президентської кампанії, безпосередньо з парламентської трибуни. А така правда на підвищення рейтингу Януковича аж ніяк не зіграє.
«Згідно з порядком денним, який ми затвердили, ми працюємо в сесійному режимі перший і останній тиждень вересня, а також перший і останній тиждень жовтня. Їхній варіант — останній тиждень вересня або останній тиждень жовтня зробити сесійним, а далі працювати в комітетах і фракціях», — додав п.Томенко. Якщо «більшовицький» варіант пройде, то депутати фактично продовжать собі канікули. Адже не секрет, що у проміжках між сесійною законотворчою роботою у комітетах і фракціях замість нардепів спокійно можуть працювати (і працюють) помічники, даючи змогу своїм шефам займатися бізнесом чи літати на Канари — як тим заманеться.
Щоправда, Микола Томенко настроєний оптимістично, бо вважає, що змінити розклад сесії навряд чи вдасться: «Більшості реально не існує. Група «Центр» буде однозначно голосувати за те, щоб слухати, як виконують виборче законодавство, у НДП кілька членів стоять на грані виходу з партії, в Аграрній партії теж різні настрої. УСПП, яка має свого кандидата Кінаха, зацікавлена так само привернути увагу до виборчої кампанії, отже, знайти 226 голосів їм буде нелегко». Втім, за його словами, багато залежатиме від позиції спікера Володимира Литвина.
Другою ключовою подією, яка може або стимулювати нормальний передвиборчий процес, або перевести його у жорстку площину, є конституційна реформа. «Поки що я не бачу 300 голосів», — каже Микола Томенко, водночас зазначаючи, що ставки для тих, хто проголосує «за», ростуть. «Фонд конституційної реформи збільшився до 150 мільйонів, але проблема в тому, що їх розігрувати немає з ким. Людей за кілька місяців до виборів вихопити складно», — підкреслює депутат. Тим більше, що соціалісти, комуністи і «більшовики» ніяк не можуть узгодити терміни голосування за проект про внесення змін до Конституції України. Якщо Гаврош-Медведчук вважають за краще розглядати це питання між першим і другим туром, коли будуть зрозумілі шанси Віктора Януковича, то Компартія і Соцпартія урізати повноваження Президента хочуть якнайшвидше, ще до першого туру президентських виборів.
«Наша Україна», за словами Томенка, підтримуватиме КПУ і СПУ, тобто якнайшвидший розгляд конституційної реформи. З тим, щоб якнайшвидше проголосувати проти і зняти дражливе питання з порядку денного. Загальний же результат справи залежить від Литвина, який наразі наполягає, що голосування має бути чесним, прозорим і відкритим. Тобто депутати будуть віддавати голоси «за» чи «проти» шляхом вставання. Для цього, як мінімум, треба, щоб усі «більшовики» в день «ікс» були фізично присутніми в залі. А з цим, як відомо, у них «напряг».
У будь-якому випадку всі передвиборчі парламентські трюки ми зможемо якщо не спостерігати «воочію», то принаймні слухати в прямому ефірі. Микола Томенко каже, що повністю транслюватиме сесію перший канал українського радіо УР-1, радіо «Рокс» і нововідроджене Олександром Зінченком радіо «Нарт». Окрім того, з 10-ї ранку до 14.00 події під куполом показуватиме «5 канал» і парламентський канал — нарешті через супутник. От тільки з Першим національним у депутатів знову не склалося. Тому Томенко веде переговори з ТРК «Ера», де виходитимуть щоденні 10—15-хвилинні підсумкові випуски про парламентську діяльність. «Парламент має стати тією інституцією, яка розставлятиме крапки над «і» та бодай інформуватиме про те, що відбувається в країні в ході президентської кампанії», — вважає голова комітету.