Продажі зброї російськими оборонними підприємствами стрімко зросли. Згідно з даними нового дослідження Стокгольмського міжнародного інституту досліджень миру (SIPRI), які наводить «Німецька хвиля», у 2014 році найбільші оборонні концерни РФ загалом продали на 20% більше товарів військового призначення, ніж торік.
Упродовж багатьох років російський уряд інвестує в модернізацію та нарощування військового потенціалу збройних сил, спираючись при цьому перш за все на вітчизняну оборонну промисловість. Лише корпорація «Тактичне ракетне озброєння» збільшила свої продажі, згідно з даними SIPRI, на 118% — до більш ніж 2,2 мільярда доларів. Крім того, суттєво збільшили свої продажі концерн «Алмаз-Антей» та «Об’єднана авіабудівна корпорація». На думку експертів, санкції Заходу щодо Росії на цю ситуацію не вплинуть.
Тим часом у світі загалом ситуація протилежна: продажі зброї і військової техніки провідними компаніями світу вже третій рік поспіль скорочуються. Загальна сума продажів 100 найбільших виробників зброї у 2013 році сягнула 402 мільярдів доларів США, що на 2% менше, ніж у 2012-му. Обіг збройної промисловості західних країн зменшується, російської — суттєво зріс. Чим пояснюється така тенденція? Впродовж багатьох років основними виробниками та експортерами зброї були Росія, США і країни Західної Європи. Але, відповідно до останнього дослідження Стокгольмського міжнародного інституту досліджень миру, дедалі більшу роль у світовому виробництві озброєнь відіграють підприємства з інших країн, зокрема Туреччини, Індії, Бразилії, Сінгапуру та Південної Кореї. «Це пов’язано, перш за все, з наявністю політичної волі щодо розвитку власних виробничих потужностей. Бразилія, Туреччина чи Корея цілком свідомо проводять політику сприяння військовому виробництву у своїх країнах», — пояснює співавторка дослідження Од Флеран.
Попри це, кардинальних змін у списку не сталося — рейтинг SIPRI й надалі на дві третини складається з компаній США та інших держав НАТО, які виробляють 84,2% світових закупівель озброєння. Хоча SIPRI для 38 американських компаній, які досі входять до сотні найбільших оборонних підприємств, у 2013 році обсяги виробництва впали на 4,5%. Це переважно виробники великих систем озброєння, таких як військові кораблі, машини, ракетні системи й літаки, а також виробники компонентів для цих систем. Головні причини падіння продажів цих видів озброєння — виведення американських військ з Іраку та Афганістану і скорочення оборонних бюджетів.
При цьому один глобальний гравець на ринку озброєнь у рейтингу ста найбільших виробників зброї SIPRI не фігурує взагалі. Це Китай. Не тому, що в КНР немає жодного підприємства, яке могло б увійти в сотню найбільших гравців ринку, а винятково у зв’язку з тим, що жодної достовірної інформації про військову продукцію Китаю немає.
Як пояснює Од Лоран, річ у тім, що китайські підприємства одночасно виробляють продукцію як для цивільного, так і для військового ринку. Тож визначити, яка її частка є мілітаризованою, практично неможливо. За приблизними підрахунками фахівців, за обсягом Китай може бути другим у світі виробником військової техніки. В тому числі й таких боєприпасів та зброї, які інші держави не продають, оскільки їх постачання заборонено на міжнародному рівні.