«Сто днів у полоні. Досить уже!». «Президенте, звільніть татка». З такими плакатами двоє дітей — 16-річний Артем та 6-річна Софійка — учора під адміністрацією Президента намагалися привернути увагу громадськості і глави держави до долі їхнього батька — бійця батальйону «Донбас», який уже четвертий місяць перебуває «на відновлювальних роботах» у «ДНР». До Києва діти приїхали з Дніпропетровщини, де на цей момент проживають разом із мамою. У вільний час вони, разом з іншими жінками, чиї чоловіки опинилися по цей чи той бік фронту, допомагають бійцям, збирають продукти, розвозять на блокпости. Ще у жовтні Артем написав листа Президентові, однак тільки зараз його запевнили, що лист не загубився, а просто ще чекає своєї черги. Дітям пообіцяли під час нового раунду перемовин у Мінську порушити питання і звільнення їхнього батька та інших полонених.
Однак це не така проста справа, як видається на перший погляд. «Бійці добровольчих батальйонів та офіцери української армії перебувають у «ДНР» на особливому рахунку. За офіційною версією, яку вони нам озвучують, українські офіцери самі не хочуть іти на обмін, доки не будуть звільнені солдати. Це, мовляв, їхнє рішення. Однак у мене є передчуття, що з ними серйозну роботу проводять російські спецслужби, намагаючись вербувати. А добровольчі батальйони дискредитують їхній міф про народне ополчення і масову боротьбу місцевих проти «хунти». Раніше їх узагалі не брали в полон, одразу розстрілювали. Нам довелося докласти величезних зусиль, щоб зламати цю тенденцію», — розповів учора один iз найвідоміших перемовників Юрій Тандіт на прес-конференції з нагоди створення при Міністерстві оборони об’єднаного координаційного центру звільнення заручників.
До функцій центру входитимуть не лише пошук та звільнення заручників, а й забезпечення їх їжею та необхідними речами під час перебування в полоні і психологічна реабілітація після звільнення. Окремим пунктом стоїть пошук та ідентифікація тіл загиблих. «Служба безпеки дає цифру, що в полоні перебувають 684 бійці, з них — 181 військовослужбовець. Але більше 1600 бійців вважають зниклими безвісти. Деякі з них знайшлися у Росії, хлопців тримають розрізнені польові командири. Усю цю інформацію ми перевіряємо і враховуємо під час обмінів», — зазначив Тандіт, який і очолить новостворений центр. За його словами, найближчим часом запрацює сайт, де можна буде перевірити всю інформацію щодо бійців. А поки що можна телефонувати на «гарячу лінію» за номером: 067-113-13-92.
Окремо учасники прес-конференції торкнулися теми викупу бійців за гроші, закликавши всіх, хто отримає таку пропозицію, звертатися до СБУ. «По-перше, зараз є багато аферистів, які спекулюють на людському горі й можуть взяти гроші, а людина не повернеться. А по-друге, ми категорично проти заохочення торгівлі людьми, бо це може перетворитися на промисел, коли польові командири будуть відловлювати простих людей у прифронтових містах і вимагати за них викуп. Розумієте, це — війна, і тут мають бути якісь закони честі. Я знаю кілька випадків, коли ми повідомили в «ДНР» про випадки торгівлі, і тих командирів, за їхніми правилами, було розстріляно. І навіть якщо у вас усе буде гладко і вам вдасться домовитися і викупити своїх рідних — подумайте, в яку ситуацію ви ставите тих, кого не можуть викупити, і наскільки ви погіршуєте їхнє становище», — наголосив іще один учасник конференції, радник заступника міністра оборони Василь Будик.
За словами перемовників, вони сподіваються, що більшість полонених звільнять ще до Нового року. Більш точних прогнозів ніхто не дає, бо ситуація на сході змінюється дуже часто. Однак, за словами офіцерів, центр працюватиме до звільнення останнього військовополоненого.